It is currently Tue Apr 30, 2024 11:57 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 06, 2011 9:53 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
M-ai convins, am sa-mi cumpar un filtru UV.

O alta chestiune...voi tot recomandati schimbarea apei in schimburi masive n-spe ori pe zi.

Dupa ce a schimbat apa au murit discusii:
Era curata curata - tocmai ce schimbasem apa - cand am plecat
sursa: viewtopic.php?f=18&t=1614&start=0

Eu am observat ca la schimburi mari de apa , echilibrul bazinului devine instabil, pot aparea infuzori. Poate asta nu se vede asa bine in steril ci in plantat.
Am observat instabilitatea aceasta dupa schimb masiv atat la discusi cat si in bazinul mic cu xifo si muli unde am densitate mare.
Personal cred ca 10-20% improspatare la cateva zile sunt suficiente si pastreaza echilibrul din bazin. Aici eu ma refer la plantat, sunt adeptul plantatului.

Am avut discusi acum cativa ani (din linia lui Ursescu-poate unii il cunosc) , schimbam rar apa si nu mai mult de 20%. A fost extrem de stabil bazinul si nu i-am avut niciodata bolnavi.
Schimb masiv se poate face in opinia mea doar daca ai un bazin/container separat unde sa ai apa cum ziceti voi "ciclata", de puritate si calitati asemanatoare . In opinia mea apa tinuta in bidon la "invechit" nu e apa "ciclata" ci cel mult de-clorificata. In acest caz schimbul de apa inlocuieste apa ciclata si stabila din bazin cu una instabila,noua, cu unica calitate ca este de-clorificata.

Inclusiv la reproductie, toate pontele facute in sterilele facute smecher cu albastru de metil le-am pierdut , dar am avut pui de discus cca 2-3 saptamani in apa "ciclata" in bazin plantat cu cercelusi- anubias si plante in ghivece, o apa stabila si clara. Plantele sunt extrem de importante pentru mine fiindca fac ceea ce altii fac cu chimicale , filtre si masuratorile , ori eu sut adeptul naturalului. Nu-mi plac vietuitoarele nascute in eprubete, viata dovedeste ca nu au rezistenta. La fel vreau sa fac si acum la care o sa adaug un sterilizator UV.
(pe atunci nu aveam acces la informatie ca acum, nu aveam acces la toate smecheriile tehnice cu care se umbla acum). Atunci reproduceai doar daca ERAI BUN , si Ursescu chiar era !

Parerea mea *sper ca nu supara diversitatea de opinii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 7:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Schimburile de apa cum spui tu se pot face la acvariile plantate .La fel fac si eu la acvariile plantate unde am pesti maturi 20 - 30 % din apa odata la 1 sau 2 saptamini si discusii sunt fericiti .La pui in schimb nici nu ma intereseaza daca am acvariul ciclat deoarece oricum apa trebuie mentinuta in parametrii optimi prin schimburi dese ca altfel nu ai cum .As vrea sa vad si eu cum ai putea creste 100-200 de pui de 2-3 cm ,marime la care inca maninca nauplii, intr-un acvariu unde sa nu schimbi apa multa.Nu mai zic ca fara schimburi dese de apa parazitii de branhii vor face ravagii printre pui .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 8:26 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
De acord cu ce spui , si planul meu este sa schimb cam 1 sfert din apa 1 data pe saptamana .

Cred ca te referi la schimburi de apa cu aceiasi parametrii. Ori pentru asta trebuie filtrata si ciclata. Nu cred ca poti pune apa de la robinet.


Vorbeam mai devreme de lampa UV ,crezi ca nu face fatza la pui in omorarea parazitiilor si agentilor patogeni (desigur mpreuna cu o filtrare buna) ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 9:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
Nu exista "apa ciclata" - ciclarea este sinonima cu formarea coloniilor de bacterii care "descompun" amoniacul si formeaza nitrit, pe care-l "descompun" si formeaza nitrat (pe care-l evacuezi/diluezi prin schimburi de apa - de la robinet, tratata cu Aquasafe a functionat foarte bine pentru mine - impreuna cu alti compusi pe care nu-i doresti in acvariu...). Sistemul acvariu/apa/filtru se poate numi "ciclat". Eu, cu 5 discusi de 15-17 cm. hraniti din plin, adun in fiecare saptamana un volum minim de 150 ml. de solide fara sa calculez aici mancarea neconsumata (nu prea e cazul oricum)... oricum, solidele sunt doar o parte (cea vizibila) a elementelor care influenteaza calitatea apei (inclusiv pH-ul) alaturi de reziduurile lichide care nu se pot observa dar influenteaza foarte mult calitatea apei (inclusiv pH-ul ;) ). La o ponta serioasa insa apa este un fel de barbetica pentru pui, si trebuie schimbata in ritmul in care hranesti...

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 10:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu compar schimburile de apa le discusi cu aerisitul unei camere la oameni si va intreb cam la cate saptamani v-ar place sa va aerisiti camera?
Sau daca ati fi inchisi intr-o celula, cam la cate zile ati vrea sa vina cineva sa adune rahatul?
Exista posibilitatea ca cineva sa spuna ca nu e nevoie sa aerisesti camera zilnic, caci nu am vazut sa moara nici un om daca sta in propriile basini si pun pariu ca ar face si sex intr-o camera neaerisita, deci nu il deranjeaza, sau ca rahatul ala se usuca in 2 zile si aproape ca nu se mai observa...
Se poate si asa? Da, se poate, dar daca discusii ar putea vorbi cred ca pe multi i-ar durea sufletul de ce ar auzi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 10:49 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Va rog fara exagerari .
Daca locuiesti la munte sau intr-o zona nepoluata , ar fi si pacat sa nu aerisesti. Dar daca intra tot felul de mizerii cind deschizi fereastra poate ca ar trebui cautate solutii de filtrare inainte sa bagi mizeria inauntru.
Ceea ce vreau sa spun este ca nu cred ca apa de robinet e ideala pentru "aerisirea " bazinului si ca ar fi buna o apa filtrata si pura.
Personal caut solutii pentru a putea asigura apa de schimb corespunzatoare si studiam solutiile de osmoza, ori un filtru extern ori o lampa UV. De fapt fiecare cu rolul sau.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 11:19 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Schimbul corect de apa este unul dintre "secretele" multor crescatori care au avut succes in cresterea si reproducerea discusilor. Am folosit ghilimelele, pentru ca acest lucru nu mai este de mult un secret :) ...de asemenea, nu mai este secret nici faptul ca unii dintre noi se bucura de o apa "buna pentru discusi", pe care o trag direct de la retea si o baga in acvarii, pe cand altii sunt nevoiti sa recurga la diferite accesorii si tehnici de imbunatatire a calitatii apei "potabile". Cel mai des sunt folosite filtrele cu carbune activ si filtrele cu "osmoza inversa" (acestea din urma se pun dupa filtrul cu carbune).
Datorita faptului ca gazele din apa de la retea (in speta, clorul) sunt dizolvate sub presiune, indicat ar fi ca inaintea schimbului de apa, aceasta sa se pastreze intr-un recipient, pentru "relaxare" ("relaxare" este cel mai potrivit termen). Nu clorul este daunator, ci fapul ca a fost dizolvat sub presiune. In acest recipient, aerarea apei (cu o piatra simpla de aerare) sau introducerea unui incalzitor, sunt de bun augur. Se va accelera acest proces de relaxare a lichidului. Pentru exemplificare, uite aici un astfel sistem (vezi a 7-a postare).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 12:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Jan 01, 2011 11:54 pm
Posts: 57
Location: Bucuresti
Alin tu poti face cum vrei tu , da rezultate nu vei obtine fara un minim de cunostiinte sau chiar echipamente ! Bine acuma depinde si ce i-ti propui , intr-un plantat v-a fi mult mai greu !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 1:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Vis-a-vis de schimburile de apă eu pot să spun doar atât că în toate cele trei bazine ale mele cu discuşi fac schimburi zilnice de aprox. 50% din volum cu apă direct de la robinet amestecată cu Biotopol plus şi nu am probleme, din contră - după schimburile de apă aceştia par mai fericiţi :) chiar şi Xingu sunt supuşi aceluiaşi tratament şi nu dau sezaţia că nu le-ar place.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 1:34 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Yes ! He is , he have the correct sign !
Thank you.

Am asteptat 2 saptamani .
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group