It is currently Sun May 12, 2024 7:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 11:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Cind vor fi maturi ii introduci in ce plantat vrei tu!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sat Mar 05, 2011 3:47 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Sper sa am cat mai putine probleme in actualul context.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 11:02 am 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Si uite ca a aparut si prima problema. Mi s-a rupt o paleta de la rotorul filtrului si am ramas fara filtru exterior cam 2 zile pana am reusit sa procur piesa. Se pare ca discusilor nu prea le priesc conditiile actuale deoarece de vineri au devenit cam apatici si nici nu prea mananca.

Sfaturi ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 11:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Masoara NO2-ul ca probabil au aparut nitritii.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 11:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cand se mai strica pompa filtrului, sau se intrerupe curentul, poti sa salvezi bacteriile daca faci tu sa circule apa prin ele, indiferent cum, de ex. o lasi sa cada din acvariu prin filtru intr-o galeata, 5 minute la fiecare jumatate de ora, sau cumperi o pompa de rezerva si o pui pe furtun. In cel mai rau caz scoti materialul si-l pui liber in acvariu, intr-o tava sau pe pe o foaie de polietilena, cat mai intins si eventual stingi lumina, ca le poate dauna. Acum trebuie sa controlezi mai des nitritul. Va dura vreo saptamana pana se inmultesc in filtru bacteriile care ajung in el de pe nisipul din acvariu. Ai noroc cu plantele de data asta ca consuma ele mult nitrit. Nu-s ele chiar asa rele pentru puii de Discus cum le merge vestea, dar in plantat e greu sa eviti algele care se formeaza din cauza hranirii foarte intense a discusilor in comparatie cu a altor pesti mai mici. Important e sa te uiti in gura puilor daca mananca sau doar se fac, si sa faci tot ce trebuie ca sa manance normal, cate putin dar foarte des si nu rar si mult. Mie imi plac, cred ca vor fi frumosi daca-i cresti bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 11:58 am 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Masoara NO2-ul ca probabil au aparut nitritii.


Asta as fi facut prima data daca mai aveam cu ce :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 12:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Schimba 15% din apa si vezi cum le merge pe urma. Daca e ma bine mai schimbi si maine, si pe urma tot a doua zi, pana se reface filtrul, vreo saptamana. Apa noua poate fi si daunatoare, daca contine pesticide sau alte substante toxice. Trebuie sa te ghidezi dupa cum le merge lor.
Cand nu merge filtrarea biologica bine e important sa masori. Candva vei intelege ce-ti spun pestii despre valorile concentratiilor si vei sti ce ai de facut, indiferent de cauza pentru care se vor plange la tine, dar trebuie sa-i asculti atent.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 12:07 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
Cand se mai strica pompa filtrului, sau se intrerupe curentul, poti sa salvezi bacteriile daca faci tu sa circule apa prin ele, indiferent cum, de ex. o lasi sa cada din acvariu prin filtru intr-o galeata, 5 minute la fiecare jumatate de ora, sau cumperi o pompa de rezerva si o pui pe furtun. In cel mai rau caz scoti materialul si-l pui liber in acvariu, intr-o tava sau pe pe o foaie de polietilena, cat mai intins si eventual stingi lumina, ca le poate dauna. Acum trebuie sa controlezi mai des nitritul. Va dura vreo saptamana pana se inmultesc in filtru bacteriile care ajung in el de pe nisipul din acvariu. Ai noroc cu plantele de data asta ca consuma ele mult nitrit. Nu-s ele chiar asa rele pentru puii de Discus cum le merge vestea, dar in plantat e greu sa eviti algele care se formeaza din cauza hranirii foarte intense a discusilor in comparatie cu a altor pesti mai mici. Important e sa te uiti in gura puilor daca mananca sau doar se fac, si sa faci tot ce trebuie ca sa manance normal, cate putin dar foarte des si nu rar si mult. Mie imi plac, cred ca vor fi frumosi daca-i cresti bine.
Sper sa dureze ceva mai putin cu bacteriile, deoarece aveam si un filtru intern, un Eheim pickup, deja colonizat.
Am facut si un schimb de apa, aprox 30% pentru a reduce nivelul nitritilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 10:20 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Vad ca la masa de seara a mancat toata lumea. O sa fac si zilele urmatoare schimburi de apa si o sa monitorizez NO2


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Tue Apr 26, 2011 8:33 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Revin cu un update:

Image

Image

Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group