It is currently Sat May 18, 2024 1:19 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 7:43 pm 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 7:55 am
Posts: 125
Location: Bucuresti,Baba Novac
Da!
Parerea mea, ca si a multora de pe DCR, "Daca vrei discusi, sa ai in bazin doar "DISCUS". In plantat nu vei reusi decat sa ai insatisfactii. Dar pana la urma pozele sunt reusite. Discusii pe care ii ai acum sunt frumosi. (Sunt pui si forma inca nu este definita, cu alte cuvinte ai 3 sageti colorate. ;) )
Eu zic ca 3 discusi sunt putini, iar spatiu ai destul pentru inca 4-5 bucati (120/50/50)
In rest, ce sa zic? Lectura placuta pe forum si multa rabdare.

_________________
Luca Silviu
Bucuresti Romania
0736 656 050


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Mda, fara sa vreau sa supar pe cineva in mod deosebit, cred ca treaba cu insatisfactiile in plantat e foarte discutabila....si vorbesc in oarecare cunostinta de cauza. Eu am discusii in plantat de la 5-6 cm si acum au in jur de 10 cm fara a fi sageti (sau tambal cum imi place mie mai mult). Daca te uiti la bazinul meu o sa intelegi despre ce vorbesc. Partea cu acvariul cu discusi fara alte specii iar e discutabila.....in Amazon ma gandesc ca or mai fi si alti pesti....:) ..cine stie..
In final e frumos cum iti place tie, de fapt...
Eu zic ca ar mai merge 3-4 pentru ei, sa se simta ei mai bine si mai in siguranta. Ai loc destul.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 10:29 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Eu zic ca inca nu este cazul de alti pestisori si ma bazez pe asta :

Image

Incet incet o sa ajung la un acvariu numai cu discusi. Scalari ii am deja de 2 ani (parte din ei) si nu pot renunta asa usor la ei...acum vreau doar sa vad cat de dificil este partea cu discusi, iar spre viitor, cine stie, poate un plantat numai cu discusi.

Oricum, asta e favorita mea :

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 11:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
marcusyon wrote:
Eu zic ca inca nu este cazul de alti pestisori si ma bazez pe asta :


Atunci de ce ne mai ceri parerea?Eu nu am vrut sa te dezamagesc,in definitiv poti invata si din propriile greseli nu numai din ale altora.Ai un acvariu foarte frumos si nu stiu ce ti-a venit sa-l strici cu puii aia de discus!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 11:27 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Daca era pe suparate, stateam acasa linistit si nu mai veneam la voi. Ce incerc eu sa fac este o trecere a discusi. Cand voi intelege cum merg treburile, nu numai din citit ci si din experiente ori trec la discusi ori fac alt bazin special pentru ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Sa iti vand un pont... ''gratis''. :D
Discusii, nu se adauga treptat unul cate unul, asa ca o trecere lina spre un alt orizont acvaristic, ci se adauga cat mai multi odata (in limita spatiului, binainteles), dupa care in timp incepi sa elimini din ei pana ajungi la un raport corect intre volumul acvariului, dimensiune si numar al discusilor.
Asa cum vrei sa procedezi o sa ai (nici nu vreau sa le enumar) o gramada de probleme.
Dar tu decizi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 10:58 am 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Asa cum vrei sa procedezi o sa ai (nici nu vreau sa le enumar) o gramada de probleme.
Dar tu decizi.


Exact asta vreau de la voi. Sunt constient ca vor aparea probleme si stiu la fel de bine ca nu este tocmai corect ce fac. Vreau insa cu ajutorul vostru sa identific problemele si cauzele exacte (daca se poate). Sa incep sa cunosc comportamentul discusului in majoritatea cazurilor si ce pot face sa indrept problemele.

Cand voi considera ca sunt pregatit, trec la pasul 2 :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 12:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Jan 01, 2011 11:54 pm
Posts: 57
Location: Bucuresti
Felicitari ! mie imi place tot .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 2:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
marcusyon wrote:
ce pot face sa indrept problemele.


Mai cumpara 4-5 pui si muta-i pe toti intr-un acvariu fara plante si fara substrat,cu filtrare buna unde le vei face schimburi zilnice de cel putin 50% din apa si le vei da mincare cit cuprinde.In esenta cam astea sint "secretele" discusariei.Cind vei avea probleme nu ezita sa postezi aici si te vom ajuta fiecare dupa puteri.
Succes!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul pas
PostPosted: Wed Mar 02, 2011 7:38 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Multumesc pentru sfat. Sunt convins ca este corect tot ce spui, insa pentru mine un acvariu steril nu are farmec...prin acvariu inteleg o reproducere a mediului natural in care traieste pestele, chiar daca nu fidel 100%... Plante, lemne, pietre, and so on. Si cred ca atunci cand reusesti sa faci asta, atunci poti spune cu adevarat ca ai un acvariu :)


Cu stima


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group