It is currently Sat May 11, 2024 12:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 5:58 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 01, 2011 5:32 pm
Posts: 9
Location: Bucuresti
Salut,
acum 2 zile am achizitionat 2 discusi blue turquoise cam la 10-12 cm. Stau intr-un acvariu 140 brut, semiplantat (cam 3 sferturi) cu echinodorusi mici (tenellus si magdalensis), cateva crypto si ceva microsorum. Colocatari - 6 cory panda. Parametrii apei : PH - 6.4 (scazut natural de substratul Aquatic Nature Fertisoil), KH 2, temperatura 27 C - atat poate incalzitorul meu de 150W pe care il voi schimba foarte curand. Pestii sunt in general activi, nu se sperie la aprinderea luminii, nu stau ascunsi dupa lemne sau in colturile acvariului, unul din ei il domina pe celalat in episoade relativ scurte nu foarte agresive si destul de rare; majoritatea timpului stau impreuna dar cateodata stau si separati. Initiativa au amandoi in ceea ce priveste apropierea.
Momentan nu accepta mancare; mancarea este ce le-a fost dat si inainte (granule jbl), o ciugule de pe substrat dar nu o inghit, o scuipa.
Cam asta e povestea si ce-am observat la ei pana acum. Intentionez sa cresc temperatura la 30C; atat era unde au stat inainte si sa caut mancare mai diversa si mai atractiva pt ei poate ii conving sa manance. Desi nu ma pricep mai deloc la discusi acestia fiind primii, imi par sanatosi si voinici. Sunt totusi diferiti ca forma, inotatoarea dorsala difera, la unul este mai inalta si mai ascutita, la celalat mai scunda si mai lunga.

Ce pronostic dati acestui inceput, in ambele cazuri : daca sunt de acelasi sex sau de sex diferit? Ma gandesc sa mai iau inca 2 la aceeasi dimensiune (am luat 2 dintr-un grup de 5 pt ca 4 mi s-au parut prea multi pt spatiul disponibil); ma gandesc in acelasi timp sa-i dau cat nu e prea tarziu.

Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 6:25 pm 
Offline

Joined: Mon Aug 30, 2010 11:06 am
Posts: 42
Location: bucuresti
pune niste poze cu ei.
s-ar putea ca cel care o are mai scunda si mai lunga :D sa fie stresat si de aceea sa adopte aceasta pozitie.
de obicei cand stau asa mai stransi exista o problema.
ptr inceput creste temperatura si incearca si niste poze.

si ar merge sa le mai aduci inca 2 3 de varsta lor.
le place mult sa stea in grup , se simt mai in siguranta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 6:34 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 01, 2011 5:32 pm
Posts: 9
Location: Bucuresti
Cel cu inotatoarea mai scunda si mai lunga e cel care domina. O fi stresat saracul dar mai stresat cred ca e celalalt. Dominatorul este mai activ in a ciuguli de pe jos, m-am uitat atent si din cand in cand se mai infoiaza; totusi mi se pare ca arata putin altfel inotatoarea.
Am sa pun si poze. Stiu ca e obligatoriu sa le cresc temperatura, dar ma gandeam ce sanse ar fi sa se acomodeze fara alti indivizi. Momentan e o problema 1 la 1 ; daca mai aduc 2,3 ma tem sa nu complic problemele/sa apara si altele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 6:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ai inceput bine, esti in grafic si te exprimi bine in termeni acvaristici, deci se vede ca ai ceva experienta. E numai bine ca vorbim aceeasi limba (acvaristic vorbind).
Sunt de acord cu ceea ce a spus mariusrudaru.
Fara poze facute din profil si din care sa se evidentieze perfect inotatoarele dorsala si anala, nu ne putem pronunta asupra sexului. Dar nici dupa ce pui poze nu cred ca iti poate spune nimeni avand in vedere faptul ca sunt inca pui.
Sunt sanse sa se acomodeze si doar cei 2, dar nu e recomandat sa ti doar 2.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 7:00 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 01, 2011 5:32 pm
Posts: 9
Location: Bucuresti
Experienta mea in materie de pesti este aproape nula. Focusul a fost pe plante si pentru ca voiam un acvariu low light/low maintenance consoarta m-a batut la cap sa-i iau discusi ca-i plac la nebunie. Acum ma cert cu ea ca mi-a adus stresul asta cu acesti pesti fitzosi. Ma gandesc la varianta sa-i mai aduc si pe ceilalti 2 din grup, aceia sunt mai mari ca astia.
Apa e in parametri OK zic eu (cei pe care ii testez), acvariul merge de mai bine de o luna, filtrul a fost gata ciclat de la setupul precedent: NO3 5, PO4 0, schimb cam 20l la 2 zile , apa de robinet cat mai aproape de temperatura din acvariu si tratata cu declorinator. De fertilizat in apa nu fertilizez momentan decat foarte rar si putin, Seachem Flourish si Flourish Trace si ceva Easylife Potassium.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 7:13 pm 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 7:55 am
Posts: 125
Location: Bucuresti,Baba Novac
Salut!
In primul rand nu o bate pe consoarta,ca vrea sa te determine sa apreciezi frumosul ;)
Dupa cum sti lucrurile frumoase si traince se realizeaza cu eforturi!
Apa trebuie ridicata treptat aprox 2-3 grade cam in 1-2 ore/grad.Schimba mancare(si te-ar ajuta daca ai intreba pe cel de la care i-ai luat ce mancau de s-au facut asa "mari si frumosi"(este foarte important pentru tine! si totodata si chimia apei unde-i tinea)Si in ce conditii avea acvariul?Plantat sau steril!
Incearca mixtura e cea mai recomandata si complexa..hrana pentru ei..dupa care diversifici|!

Bafta si ape limpezi!

_________________
Luca Silviu
Bucuresti Romania
0736 656 050


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 7:17 pm 
Offline

Joined: Mon Aug 30, 2010 11:06 am
Posts: 42
Location: bucuresti
incearca cu toti 4 , e posibil sa se simta mai in largul lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 8:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Cand spui ca NO3 este 5 te referi mai exact la ce....? Ca daca 5 inseamna 50mg e foarte mult....e la limita. Nu de alta dar eu nu stiu test atat de performant sa masoare 0.5 mg.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 9:50 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 01, 2011 5:32 pm
Posts: 9
Location: Bucuresti
Imi plac si mie discusii. Le-am dat Ocean Nutrition discus food +30% artemia si au ciugulit, si din apa si de pe jos; cel mai mare mai curajos cel mai mic mai cu frica dar a apucat si el cate ceva. Sper sa prinda mai mult curaj in timp. NO3 este 5mg/l/, masurat cu un test JBL. PO4 nedetectabil de catre test.
N-au fost tinuti in steril. Mancare granule JBL si artemii congelate parca.
Poze cu pestii:

Cel mic:
https://picasaweb.google.com/badicioiu/ ... 8665675186

Cel mare:
https://picasaweb.google.com/badicioiu/ ... 2936450594

Acvariul:
https://picasaweb.google.com/badicioiu/ ... 2556741602


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sanse acomodare 2 discusi
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 11:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Frumos setup-ul, imi place mult. Minimalist...de mare efect (pe gustul meu). Bravo!
Ala mic e cam ascutit, ala mare e mai ok ca forma ( pe principul " zi frate de pesti" :) dintr-un topic al unui coleg )
Daca ai face ceva sa ascunzi incalzitorul ala...ar fi beton! Nu prea stiu ce...poate sa il pui jos paralel cu nisipul si sa pui un lemn peste el....zic si eu...
Felicitarile mele!

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group