It is currently Wed May 15, 2024 7:55 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 9:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 18, 2011 9:29 pm
Posts: 13
Location: Cluj-Napoca
Ei bine, au trecut aproape 3 saptamani iar discusii mei au pus stapanire pe acvariu. Au decimat populatia de creveti, i-au fugarit pe cei 3 corydoras care acum abia mai ies dintre plante sa manance, si s-au obisnuit cu prezenta omului si nu mai sunt atat de timizi (cel putin 3 exemplare din cele 5 achizitionate)

S-a schimbat si coloritul, s-a inchis semnificativ fata de acum 2 saptamani.

Singura problema o am cu algele din acvariu, apa n-am mai schimbat-o de 3 ani (fac doar completari cand scade nivelul din acvariu).

Pana acum n-am avut aceasta problema deoarece nu tineam lumina deschisa de dimineata pana seara, nu aveam temperatura setata la 29 de grade si nu frecam peretii de la acvariu cu lamela de raschetat.

Am observat ca melcii rod o parte din algele de pe sticla dar nu au deloc eficienta.

In schimb vad ca pestii n-au nicio treaba si se simt excelent in noua lor casa, sunt mult mai activi decat as fi crezut, mereu inoata prin acvariu si cauta creveti sau ceva de mancare, sau se fugaresc intre ei (si aici am observat ca cel mai mare exemplar care e si cel mai intens colorat e seful tuturor si el decide cine mananca langa el si cine inoata pe langa el).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 10:10 am 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 7:55 am
Posts: 125
Location: Bucuresti,Baba Novac
Salut!
Nu am inteles?!?! Nu ai schimbat apa de 3 ani????Si pestii si-au schimbat culoarea? s-au inegrit?
Da ce pot spune...3 ani adica 36 de luni adica 144 de saptamani??? Mda super ce sa zic!

_________________
Luca Silviu
Bucuresti Romania
0736 656 050


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 12:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Citi litri are acvariul?Ce marime/virsta au discusii?
Incepi sa faci schimburi zilnice de 30% din apa si scapi de alge.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 1:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 18, 2011 9:29 pm
Posts: 13
Location: Cluj-Napoca
Pestii nu s-au inegrit, ci au devenit frumos colorati din palizi. Asta vroiam sa exprim.

Da, apa n-am schimbat-o niciodata 100% de cand am acvariul aici doar am facut completari de la robinet. E un acvariu plantat, cu substrat, si n-am avut niciodata o densitate mare de pesti iar de un an incoace a fost populat doar cu creveti si melci.

Apa e limpede, nu miroase, am filtru extern tetratec ex700, si din cate vad isi face bine treaba. Nu exista sedimente pe fundul acvariului.

Acvariul e unul de 150L iar discusii au 6-7 cm deci banuiesc ca-s juvenili.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Tue Mar 08, 2011 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Ce inseamna "completari"?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Tue Mar 08, 2011 8:31 pm 
Offline

Joined: Mon Aug 30, 2010 11:06 am
Posts: 42
Location: bucuresti
bazinele mari , bine echilibrate iti ofera acest mic`` privilegiu`` si anume de a
putea sari peste schimburile de apa dese
nu recomand dar se poate detine un bazin frumos fara schimb des de apa ci doar completand.

totul este sa ajute filtrarea.
si nevasta cu schimburi de apa cand te cuprinde lenea :fluier:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Tue Mar 08, 2011 8:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cu discusii va trebui la un moment dat sa faci schimburi de apa deoarece 5 discusi in 150 litri fac mai multa mizerie ca niste creveti si melci . La primele schimburi de apa ai mare grija deorece in bazinele foarte vechi cu apa neschimbata de mult si care au ajuns la un ,,echilibru'' schimburile de apa prea mari pot sa iti zapaceasca pestii care inainte se simteau bine .Nu sariti ca asa este ... am vazut la un prieten din Focsani 20 de discusi de 10-12 cm frumos crescuti intr-un bazin de maxim 50-60 de litri cu apa neschimbata de cind i-am adus tipului puii de 2,5 - 3 cm... adica de vreo 7-8 luni .Cind schimba chiar si cite 5 litri de apa parca le punea verde de paris .Discusmaniac poate sa confirme deoarece a vazut si el acvariul respectiv si chiar a luat si el 2 dintre discusii respectivi si ne uitam unu la altul ca prosti' nevenindu-ne sa credem . Stiu e greu de crezut dar uneori se poate crea un anumit echilibru in bazinele foarte vechi pe care atunci cind schimbi din apa il strici si pestii resimt acest lucru .Discusmaniac a facut chiar teste la apa respectiva ... Sa va spuna el ce a gasit :mrgreen: . Nu ma intelegeti gresit ,eu sunt pentru schimburi cit mai mari si cit mai dese de apa si stiu ca pestii cresc oricum mai bine ca atunci cind nu se fac schimburi de apa dar am vazut (la altii ) ca se poate sa faci discusi frumosi si fara sa schimbi apa contrar tuturor lucrurilor pe care le stim si care ni se par logice . Parerea mea e sa incepi sa schimbi maxim cite 10-20 litri sa vezi daca pestii comenteaza ..... sau ...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Tue Mar 08, 2011 8:40 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
dragos wrote:
.....ne uitam unu la altul ca prosti' nevenindu-ne sa credem . Stiu e greu de crezut dar uneori se poate crea un anumit echilibru in bazinele foarte vechi pe care atunci cind schimbi din apa il strici si pestii resimt acest lucru .Discusmaniac a facut chiar teste la apa respectiva ... Sa va spuna el ce a gasit :mrgreen: . Nu ma intelegeti gresit ,eu sunt pentru schimburi cit mai mari si cit mai dese de apa si stiu ca pestii cresc oricum mai bine ca atunci cind nu se fac schimburi de apa dar am vazut (la altii ) ca se poate sa faci discusi frumosi si fara sa schimbi apa contrar tuturor lucrurilor pe care le stim si care ni se par logice . ...


deci se poate atinge un echilibru in bazin...
Odata atins orice "schimbare" influenteaza puternic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Tue Mar 08, 2011 10:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
dragos wrote:
Discusmaniac poate sa confirme deoarece a vazut si el acvariul respectiv si chiar a luat si el 2 dintre discusii respectivi si ne uitam unu la altul ca prosti' nevenindu-ne sa credem.


Am auzit si eu asta cand am fost pe la el si chiar am vazut pestii aia si totusi vreau sa-mi spuna Ciprian CE era in apa aia (a facut teste).

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi in acvariu de 3 ani
PostPosted: Wed Mar 09, 2011 12:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 18, 2011 9:29 pm
Posts: 13
Location: Cluj-Napoca
completari = odata la 2-3 luni cand apa scadea 2-3 cm sub nivelul ei normal.

Ce curat foarte des (o data pe saptamana, chiar si mai des) e buretele care e pus peste teava de aspirare a filtrului extern, n-am putut lasa cosuletul original de la Tetratec, deoarece pe acolo erau "aspirati" si puii de creveti astfel am luat un burete negru, mai putin dens decat cei normali, i-am facut o gaura pana la jumate in el si l-am tras ca si o soseta peste teava care trage apa din acvariu catre filtru, astfel am reusit sa evit aspirarea crevetilor in corpul filtrului extern, dar pe de alta parte am vazut ca se umple foarte rapid de alge si alte resturi de plante sau vegetatie moarta din acvariu.

Am sa incerc sa fac si acele schimburi de apa din acvariu, dar mai intai de toate voi face niste teste la apa sa vad in ce stare se afla acum acvariul, si ce se va schimba dupa ce voi incepe cu schimburile de apa.

Va voi tine la curent.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group