It is currently Sat May 11, 2024 5:05 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Thu Jul 14, 2011 11:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu e dificil deloc cu discusii.Mai dificil este cu guppy.Daca startul este bun, cu discusii nu ai probleme.Respecta prospectul de pe medicament.Apa sa aiba 28-29 de grade.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Thu Jul 14, 2011 4:47 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
multumesc drdiscus sunt acvarist de peste 16 ani dar nu am avut niciodata discusi cu restul nu era atat de complicat era mai simplu!dar am sa dau tot ce pot ca sa fie bine!multumesc inca odata!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Thu Jul 14, 2011 5:36 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
pe prospect scrie sa aibe 30 de grade temperatura apei!las la 30!eu la 30 de grade ii tin!punctele sunt albe si mici si doar cateva pe aripioara de sus!sper sa trec cu bine peste ca ma prea stresez!scuzama daca te tot stresez cu intrebarile mele!multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 12:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu ma stresezi deloc.Tu esti mult mai stresat decat ar trebui.Este o boala usoara si tratabila, daca o tratezi din timp cum este cazul tau.Si iti mai spun un secret.La discusi, cu cat le sufli in fundulet mai mult, cu atat ai mai multe batai de cap si tu si ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 4:59 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
jur ca tot stau si studiez ce si cum unul are ceva viermi intestinali si nu mananca nush din ce cauza!si pare stresat!am scos femela ramirez sa nu mai fie atat de agresivi cu discusii poate se mai calmeaza si ala!sper sa inceapa sa manance!de vioi e vioi dar ed mancat nici nu gusta!poate la inceput sunt mai asa (bolnaviciosi)sper sa le treaca!poate ca si prea exagerez eu!eu le-am facut schimburi de apa din 250 litri am schimbat 25 odata la o zi sau doua !cum sa fac le-o schimb mai des?ce sa le bag in apa?ce vitamine sau ce pentru inbunatatirea apei ce si cata cantitatae la 250 l cat are acvariuul!multumesc drdiscus!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 5:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Am uitat sa te intreb, cati discusi ai in bazin?Eu le schimb 70%din apa 1 data pe saptamana cu apa direct de la robinet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 6:16 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
am 14 discusi in bazin 13 neoni rosii 8 cardinali 14 coridoras 2 ancistrusi 1 mascul ramirez sase rednose tetra!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 6:19 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
am facut un test de ph la apa de la robinet acuma si are 6,5 ph!eu in acvariu am 7,5 o las o zi maxim 3 sa stea!sa bag si eu de la robinet?si ce solutii sa bag ptr tratarea apei sa nu mai am probleme cu ei?sau spunem-i ce sa mai fac?le dau mixtura,inima de vita si tetraDiscus!multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 6:20 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
si inca ceva!am vazut niste zgarieturi recente pe doi dintre discusi!sunt oare de la buturugi sau de la ancistrusi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Sat Jul 16, 2011 8:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
pantera_boniaschy wrote:
am facut un test de ph la apa de la robinet acuma si are 6,5 ph!eu in acvariu am 7,5
Asta este o problema care trebuie remediata. Sa ma explic:
Daca apa din acvariu are un pH mai mare ca apa de la robinet inseamna ca substratul tau contine ceva alcalin care schimba pH-ul si asta nu este pe placul discusilor si al neonilor.
Solutia: Schimba substratul cu unul neutru.


pantera_boniaschy wrote:
o las o zi maxim 3 sa stea!sa bag si eu de la robinet?
Apa de la robinet "scapa" de clor in maxim 24 de ore. Cu fiecare ora in care apa sta fara clor se imbogateste cu tot felul de agenti patogeni si isi schimba proprietatile.
Solutia: nu tine apa la declorinat mai mult de o zi sau fa schimburi cu apa direct de la retea dar mici si dese, spre exemplu 25% o data la 3 zile si sifonarea substratului zilnic cu inlocuirea apei sifonate cu apa de la robinet.


pantera_boniaschy wrote:
si ce solutii sa bag ptr tratarea apei sa nu mai am probleme cu ei?
Biotopol plus se poate introduce la schimbul de apa pentru a neutraliza clorul si metalele grele, dar nu e obligatoriu daca ai apa buna, inodora si incolora.


pantera_boniaschy wrote:
sau spunem-i ce sa mai fac?
Nimic in plus fata de ce am scris mai sus, dar toate sunt obligatorii.


pantera_boniaschy wrote:
le dau mixtura,inima de vita si tetraDiscus!multumesc!
E perfect dar sa ascultam si alte opinii.


pantera_boniaschy wrote:
si inca ceva!am vazut niste zgarieturi recente pe doi dintre discusi!sunt oare de la buturugi sau de la ancistrusi?
Ar putea fi si una si alta, adica sa se sperie noaptea de ancistrusii care ar putea sa-i caute si sa se dea de toti peretii (a se citi buturugi).

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group