It is currently Sat May 18, 2024 1:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Mon Jul 11, 2011 9:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca le da prea multa hrana odata atunci nu e in regula.
Unii ancistrusi au prostul obicei sa se hraneasca cu mucusul de pe discusi, dar nu toti fac la fel. Urmareste-i si vezi daca e vreunul care se lipeste de discusi. Fac lucrul acesta si ziua nu numai noaptea.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Tue Jul 12, 2011 3:28 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
oki mariusvlad multumesc mult ptr ajutor!e ceva cu discusii mei se tot freaca de plante dar in rest sunt mancaciosi si vioi!!alte probleme nu am dar doi respira umpic mai repede ca ceilalti sper sa nu fie vorba de viermi de branhii! daca este vorba de viermi cum sa scap de ei?si cu frecatul de plante??multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Tue Jul 12, 2011 3:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca se freaca de plante nu prea este bine.Urmareste-le pielea si daca vezi ca se inchid la culoare, ca nu mai sunt luciosi ci mati, ca eventual le apar si pete pe corp atunci le faci un tratament cu Medopond de la JBL.Daca se freaca doar din cand in cand si nu este o chestie generala, doar urmareste-i.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Tue Jul 12, 2011 4:30 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
doar din cand in cand dar ii mai urmaresc!!mi-au murit doi neoni!oare dc?am bagat la ei 1 lingurita de sare neiodata la 10 litri apa!poate fiu din cauza sarii sa moara neonii din acvariu-l cu discusi!?multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Tue Jul 12, 2011 8:38 pm 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
tratamentul se face in acvariu de carantina? sau se poate si in acvariu comun ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Wed Jul 13, 2011 3:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu acum nu stiu cu-i ii raspund.Lui @pantera-boniaschy sau lui @xxclau?Lui @pantera ii raspund ca neonii pot murii de la apa prea calda pentru ei.Neonii albastrii traiesc de obicei in apa mai rece si pot face figuri la 30 de grade.Mai potriviti sunt neonii rosii care se pare ca le place apa calda.Neonii cand nu le convine ceva fac boala "grisului", adica apar niste puncte mici albe pe ei, precum grisul.Vezi asa ceva pe un peste fie el discus sau neon?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Wed Jul 13, 2011 3:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
xxclau wrote:
tratamentul se face in acvariu de carantina? sau se poate si in acvariu comun ?

Daca se observa boala pe mai multi pesti din bazin se face tratament general.Daca boala este localizata doar la 1 exemplar acela se baga in carantina.ORICE peste nou adus se tine intai in carantina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Wed Jul 13, 2011 6:05 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
neoni rosii am in acvariuu si nu are niciun peste gris!am o problema cu ramirezii ca sunt agresivi cu discusii!e posibil ca ram,irezii sa imi fi omorat neonii?sa ii scot din acvariu pe ramirezi?sunt mascul si femela si discusii sunt la 8 cm si tot ii ataca ramirezii!probabil si din cauza ph-ului ca am facut un test si aveam 7,5 ph si am pus niste ph minus de la JBL!multumesc drdiscus ptr ajutor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Wed Jul 13, 2011 6:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ramirezii ataca pentru ca sunt pereche si probabil ca mai si depun.In perioada de reproducere sunt mai agresivi.Probabil ca ii mai "ating' pe neoni care sunt sensibili din punctul asta de vedere.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari de incepator
PostPosted: Wed Jul 13, 2011 10:32 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
acum am vazut ceva puncte albe pe aripioara de sus a unor pesti am cumparat Punctol ultra de la JBL ca medopond nu am gasit la magazin!este oki daca il folosesc?cum sa fac?foarte dificil e cu discusii!multumesc!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 48 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group