It is currently Sat May 11, 2024 5:02 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Începuturile noastre - ale tuturor
PostPosted: Sat Jul 30, 2011 4:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Inspirat (recunosc) din unele topic-uri de pe alte forumuri şi pentru a mai anima forumul nostru aş dori să ne împărtăşim cât mai mulţi dintre noi începturile acvaristicii, nu neapărat ale discusărelii ci ale acvaristicii în general, cu tot ce ţine de aceasta, poveşti despre acvarii cu ramă de cornier, acvarii turnate de sticlă, peşti achiziţionaţi din pieţele de profil, schimburi între acvarişti, poze - dacă avem cu asemenea momente, etc...
Hai să încercăm că poate iasă un topic funny.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Începuturile noastre - ale tuturor
PostPosted: Sat Jul 30, 2011 6:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Aveam vreo 10 ani (1980) cand am primit cadou un acvariu de 20 l cu rama din cornier.
Imi amintesc si acum prima vizita acasa la un crescator. Cred ca am stat vreo jumatate de ora si nu reuseam sa ma hotarasc. Norocul meu a fost sa dau peste un om deosebit care mi-a vandut doar 2 perechi de guppy si 2 perechi de xifo, deci am avut un start bun. Ce a urmat dupa aceea... In urmatoarele luni am introdus in acvariul acela betta, scalari, neoni, platty, molly, nigrofasciatus, zebre, cardinali, sumatrani...practic am umplut acvariul cu toate speciile si continuam in acest ritm. In masura in care mureau unii, cumparam altii.
Asta pana am pus mana pe prima mea carte de acvaristica, caci dupa aceea am remediat problema rapid.
Nu stiam ce este aceea ciclare dar stiam ca apa veche este buna pentru pesti.
Buretele bolborositor era singurul filtru iar incalzitorul era fara termostat.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Începuturile noastre - ale tuturor
PostPosted: Sat Jul 30, 2011 9:16 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
1976 - La 6 ani am primit cadou primul acvariu: 47 litri, rama de cornier si geamuri lipite cu chit facut in casa, din creta pisata amestecata cu un ulei special (probabil firnis, din ulei de in). Avea o masuta speciala, foarte frumoasa. Pompa de aer (vibrator), de asemenea, home-made, iar incalzitorul facut dintr-un tub de sticla in forma de U, umplut cu nu-stiu-ce lichid si imi amintesc ca electrozii erau din grafit, scosi din baterii R20. Montajul pentru neon (mi-l amintesc si acum in amanunt) arata si el foarte bine. Filtrarea era pe baza de liftare a apei cu bule de aer (ulterior, cu o anumita arhitectura a substratului care facilita strangerea mizeriei in zona din care era si aspirata). Apa se intorcea in bazin dupa ce trecea printr-un burete, creandu-se un fel de filtrare "wet and dry". Cred ca dupa ce a fost construit si pus in functiune, bazinul a stat vre-o saptamana umplut cu apa, dupa care a fost golit si depozitat (nu-mi mai amintesc care a fost cauza).
Dupa vreo 10 luni (sigur, dupa cutremurul din '77), la insistentele mele, acvariul a fost repus in functiune (substrat, apa, sistem de aerisire si filtrare). In Targoviste, pestii exotici se vindeau doar Duminica, in piata 1Mai ...asa ca dimineata, la prima ora, eram acolo, cu 5 lei in buzunar, ca sa cumpar primul meu peste, dar pentru ca nu mi-au ajuns banii sa cumpar un peste colorat, am luat unul cu negru si alb, foarte asemanator cu cel din poza de mai jos (avea, parca, mai mult negru):
Image
...ideea era ca tata avea deja programata o vizita, chiar la crescatoria celor de la care am luat pestele (familia Precupetu - targovistenii cu o anumita varsta, ii cunosc) si de-aia nu mi-au fost dati mai multi bani. In fine, l-am adus acasa si, spre surprinderea mea, le-a placut si parintilor :). L-am numit "Regele" si pot spune ca pestele asta a fost un supravietuitor. A trecut inclusiv prin aventura de a fi cules pe pe jos, aproape uscat, dar a trait cativa ani buni. Ca sa ma intorc la firul povestii, imi amintesc si acum cand, in seara unei zile din saptamana ce a urmat achizitionarii primului peste, a venit tata cu borcanul plin cu cei mai frumosi pesti de acvariu, din lume (nu mai conteaza speciile, desi in mare parte mi le amintesc) si intr-o punga, vreo trei sau patru specii de plante! Nu o sa uit niciodata seara aia, cand primul meu acvariu a devenit un colt de paradis... cu greu m-a luat somnul noaptea, evident, uitandu-ma la el. Culmea este ca in primii ani nu prea am avut probleme cu sanatatea pestilor... viviparii impuiau, tetrazonii si bettanii haleau puii etc. Cam la doua - trei luni, erau aruncate o gramada de plante, datorita faptului ca acvariul se transformase intr-o jungla. Nu o sa va vina sa credeti, dar acvariul asta a rezistat pana prin anul 2000 (ultimii ani fiind ingrijit de fratele meu), dar evident ca a trecut de-a lungul timpului prin reparatii mai mult sau mai putin "capitale" plus inlocuirea treptata a hardware-ului. Va dati seama cat de multe ar mai fi de povestit, dar ma opresc aici, sa mai fac loc si altora :P

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Începuturile noastre - ale tuturor
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 12:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Sigur sunt multe de spus , multe amintiri legate de inceputuri care au fost cam patru :prin 1966 (aveam 5 ani ) cand tatal meu a adus acasa un acvariu de 300 l monstru pentru vremea aceea ; cu rama de cornier in care regii erau niste carasi si care dupa vre-o doi ani cand a curs a spalat vreo doua etaje sub noi ; la cativa ani dupa tinem pestii in borcane de muraturi, ascunsi pentru ca aveam interdictie la pesti , de la parinti , ma distrageau de la invatat ; in '77 aveam un acvariu in camera mea (cam 80 l) si in timp ce ai mei fugeau din casa in timpul cutremurului - eu eram ingrijorat de balansul pe care il avea apa in el (dadea pe afara, noroc ca pestii stateau lipiti de substrat );un alt inceput in "87 cand de la un acvariu pentru fetita am ajuns la o crescatorie :kribenzi , beta ,scalari ,sumi , in "91 ancistrusi adulti adusi din ungaria (mare noutate, care la doua saptamani au si depus ) iar in "93 am reusit sa reproduc si primii discusi fiind spre bucuria mea al doilea din oras , reusind la capitolul asta sa depasesc alti acvaristi cu state mult mai vechi si mult mai multa experienta care incercau de mai mult timp ... urmatorii va rog


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Începuturile noastre - ale tuturor
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 4:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Nov 26, 2010 12:28 am
Posts: 172
Location: Pucioasa, DB
Sa incep si eu prin a povesti cateva aventuri cat de cat mai haioase...
Acum vreo 25 ani, din pura curiozitate si fiind oarecum prieten cu profa' de biologie, am reusit sa fur din labor, un guppy, intr-un capac de sticla de lapte (poate va aduceti aminte cum arata). Nu stiu daca va puteti da seama cum am tinut eu capacul acela in buzunarul hainei in asa fel incat sa nu se verse. Imi aduc aminte ca si cum s-ar fi intamplat ieri. acela a fost primul peste pe care l-am avut. Apoi, a urmat, bineinteles, un acvariu din cornier, asa cum era la moda in acele vremuri. Au urmat spalari de nisip in N randuri de apa. Apa fiarta si racita pentru schimburile de apa. Pesti care, daca rezistau schimbului de apa, erau super-eroi, intru-cat obisnuiam sa schimb apa in totalitate. Pesti, plante si mancare (purici de balta si mai rar, tubi, de la doamna Precupetu "Dumnezeu sa o odihneasca"), filtru si vibrator improvizate. Ca diversitate a hranei, foloseam albus de ou fiert, piept de pui, tantari omorati din doua motive...si multe altele. Pentru documentare nu exista decat o singura carte, care se numea "Acvaristica si pescuitul sportiv" si care se tot imprumuta. De incalzit, apa se mai incalzea si de la becul pentru iluminare. Daca as sta sa povestesc despre acele vremuri, poate v-as tine ocupati foarte mult timp. Ca o intamplare haioasa, va pot spune ca in momentul in care am vrut sa schimb apa din acvariu, am pus pestisorii (niste xipho), intr-un borcan de 800gr. Crezand ca e apa din acel borcan e prea rece, ca sa o incalzesc, am scufundat borcanul intr-o oala care era pe aragaz la fiert un compot. Desigur, fundul borcanului a crapat, iar saracii pestisori au ajuns "compot". pe de alta parte, eram si posesiv...Fratele meu, in incercarea de a se "asocia" cu mine, a introdus si el cativa pestisori in acel acvariu. Sper sa nu fiu acuzat de crime, dar ca sa ma lase in pace, ii omoram saracii pestisori cu elasticul. Dar tot nu renuntam la acesta pasiune... Cand fatau femelele de guppy, find copil fara minte, in loc sa scot femela din borcan (caci asa se tineau atunci) aspiram puii cu furtunul de la perfuzor. Mai aveam si o vecina, care ne vizita, caruia ii placeau mai ales guppy si se tot intreba cum face Dumnezeu de ii coloreaza in toate culorile. De plante nu va mai spun, decat ca se gaseau decat cateva specii (valisneria si egeria)..........
In linii mari, cam asta era situatia acvaristicii la momentul acela


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group