It is currently Sun May 19, 2024 1:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sat Jul 30, 2011 11:42 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 30, 2011 11:33 pm
Posts: 99
Location: Bucuresti
Salutare tuturor.
Ma bate serios gandul unui acvariu cu discusi, si as incepe cu inceputul, adica alegerea locului acvariului si a dimensiunilor acestuia.

Problema pe care o am este ca locul din sufragerie in care as vrea sa-l plasez are cam 92cm si se afla pe acelasi perete cu televizorul, in vecinatatea acestuia (o plasma cu sistem de sunet destul de performant). Difuzoarele nu bat spre acvariu, dar totusi as vrea sa cer sfatul celor care cresc discusi de multi ani in legatura cu sensibilitatea acestui peste la zgomot.

Inaltimea acvariului nu ar fi o problema, poate fi 50 sau chiar mai mult, dar lungimea n-ar prea putea trece de 80, ca sa nu arate de parca a fost indesat cu forta in locul respectiv :)

Credeti ca locul si dimensiunile acvariului ar fi OK pentru un bazin cu discusi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sat Jul 30, 2011 11:52 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 30, 2011 11:33 pm
Posts: 99
Location: Bucuresti
Am omis sa precizez, locul respectiv primeste lumina solara directa doar dimineata pana pe la ora 10 (vara, iarna chiar mai putin)) si este la distanta mare de geam (perdeaua oricum sta trasa in permanenta)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 8:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Nu este bine sa fie langa televizor.
Sunt foarte sensibili la zgomot,iar din cauza stresului se pot imbolnavi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 10:32 am 
Offline

Joined: Sat Jul 30, 2011 11:33 pm
Posts: 99
Location: Bucuresti
Multumesc pentru raspuns. Problema pe care o am e ca, in camera respectiva, locul pe care l-am ales e cam singurul spre care nu bat boxele televizorului (acvariul ar fi in "unghiul mort, cum ar veni).

Nu se pot tine discusi in camere cu surse de zgomot de genul asta? (televizor samd). Am facut o schita cu modul in care as fi vrut sa amplasez acvariu (scuze pentru realizare, e facuta de mana in windows paint :D )

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 10:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Eu zic sa nu iti faci probleme prea mari din cauza asta...si iti explic si de ce. Eu tin acvariul in aceeasi biblioteca unde sta si televizorul si sistemul home cinema, dintre care 3 boxe stau chiar pe acelasi blat...boxa cea mai apropiata are mai putin de 1m pana la acvariu. Ia ghici ce se intampla cand ascult eu, de ex, Metallica....? :) Absolut nimic...Pot sa spun chiar ca vibreaza peretii camerei si pesti nu au nicio treaba, ba chiar se reped la mancare daca le dau.
Ideea e ca pestii nu au urechi, ei nu percep sunetul asa cum o facem noi ci doar vibratii. Vibratiile sunt in mare parte atenute de apa si se combina si cu vibratiile din interiorul bazinului.(de ex daca ai un filtru intern, aerator etc)
In locul tau as face cumva sa nu ajunga prea multa lumina de la ecranul televizorului care e mult mai stresanta daca bate direct in bazin (se schimba imaginile des, rata de refresh , schimbare de spectru etc) Eventual poti face cumva ca peretele bazinului dinspre tv sa fie netransparent.
Bafta iti doresc si spor la treaba!

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 12:19 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 30, 2011 11:33 pm
Posts: 99
Location: Bucuresti
Imi iei o piatra de pe inima :) , daca suporta Metallica data la maxim in camera sigur n-o sa aiba nici o problema de la televizor :) .
De lumina de la televizor nu ma tem, acvariul ar urma sa fie plasat sub nivelul televizorului (partea de televizor care e sub nivelul capacului acvariului este rama), iar capacul este bineinteles opac. Plus ca, vorba ta, daca totusi vad ca ii streseaza pun niste autocolant cu fundal si pe latura aia.

Acum, ca am lamurit-o pe asta cu amplasarea, ce ma sfatuiti apropo de dimensiuni? Lungimea nu poate fi mai mare de 80, dar cu inaltimea m-as putea duce chiar spre 60. Pe de alta parte, am vazut in Hornbach un set Aquapro 80 cu dimensiunea 80x35x45 unde H=45, dar nu sunt sigur daca volumul si inaltimea sunt suficiente macar pentru o pereche de discusi adulti. In schimb pretul era foarte bun si mai trebuie cumparat doar filtrul extern.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 7:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Eu zic ca sunt suficiente, mai ales daca nu este o pereche mare de talie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 8:32 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 30, 2011 11:33 pm
Posts: 99
Location: Bucuresti
Am inteles :)

La polul opus, am vazut intr-un magazin un Juwel Vision 180 (cu geamul din fata curb) care la 180 de litri ar intra (e drept cam la fix) in locul pe care-l am la dispozitie. Noroc ca m-a linistit pretul (1600 ron) ca altfel o comiteam pe loc :D . E drept insa ca arata foarte bine, daca-l gaseam pe undeva doar acvariu+capac pe la 500 acum eram cu el acasa :lol: .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Sun Jul 31, 2011 10:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Eu am 7 buc destul de mari in 180 litri....nu conteaza mult nr de peste pe litru ci calitatea apei...filtrare biologica de buna calitate. S-a tot discutat pe tema asta pe forum. In concluzie poti tine linistit o pereche, indiferent de dimensiune (gandeste-te ca un cub de reproducere) are latura de 45 cm....

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect discus pas cu pas
PostPosted: Mon Aug 01, 2011 1:08 am 
Offline

Joined: Sat Jul 30, 2011 11:33 pm
Posts: 99
Location: Bucuresti
Am inteles ideea :)

Chestia e ca, in afara de setul AquaPro 80 din Hornbach, Juwel Vision 180 ala a fost cam primul acvariu de firma pe care l-am depistat ca ar incapea in locul pe care l-am rezervat :). In plus, mi-a si placut foarte mult cum arata. Pacat numai de pret :D .

Cred ca solutia cu cel mai bun raport calitate/aspect/pret/volum ar fi sa cumpar la mana a doua un capac de AquaPro 80 (noi sunt absurd de scumpe, 220 ron) si sa comand la cineva un acvariu cu suprafata capacului dar cu inaltimea de 55-60cm. Sau sa gasesc de vanzare un Vision 180 la mana a doua :P .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group