It is currently Sat May 11, 2024 8:21 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Fri Aug 12, 2011 12:56 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
BogdanHojbota wrote:
imi poti da detalii despre adaptarea la temperaturi de 25-27 de grade daca ai experimentat astfel de treburi.
Multumesc

La achizitia primilor discusi m-am bazat doar pe informatiile primite de la vanzator (era o alta epoca, atat din punct de vedere al surselor de informatie, cat si din punct de vedere al interesului pe care il acordam eu). Conform acelor indicatii, am tinut pestii in acest interval termic si nu-mi amintesc sa fi avut probleme speciale. O femela de pigeon din acel lot a ajuns chiar la o varsta venerabila, ce-i drept, pana la urma am aflat si eu care este temperatura optima si cea mai mare parte a existentei a petrecut-o pe la 29C.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Fri Aug 12, 2011 7:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cumnatului meu i-am dat 6 discusi acun 1,5 ani .Discusii pe care i-am dat aveau cam 2 luni si fusesera crescuti pina atunci pe la 29-30 gC .Dupa ce au ajuns la el i-a bagat in bazin cu temperatura de 30gC iar apoi usor usor le-a scazut temperatura.Dupa vreo 2 luni scosese deja incalzitorul din bazin .Uneori iarna temperatura scade la el in acv la 21-22 gC iar pestii s-au adaptat .Nu sunt ei cei mai fericiti discusi cind vine iarna dar vara chiar sunt veseli la 24-26 de grade :lol: . Au crescut tinuti in aceste conditii pina pe la 12-14 cm dar inca nu s-au oprit din crestere asa ca mai pot pune vreo 2 cm . Boli la ei nu a avut niciodata si nici nu i-a murit nici unu deci,...se poate si asa .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Sat Aug 27, 2011 10:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 03, 2011 8:09 am
Posts: 23
Location: Bacau
Update

Triscusii au ceva vreme de cand ii tin in bazin steril, s-au mai triat si au ramas cei mai mari, cei mai mancaciosi.
Ii hranesc cat de des pot si cate putin.
Mai jos aveti un filmulet cum papa mixtura ( home made fara pretentii si cu extra spanac )
Cei doi dungati sunt cei mai mancaciosi si printre cei mai mici insa sper sa ii ajunga rapid pe ceilalti din urma. vazandu-i zi de zi nu prea imi dau seama daca au crescut.



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Mon Aug 29, 2011 4:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Dureaza cam mult pina vin la mincare .Mai antreneaza-i .Ai mei nu primesc haleala decit dupa ce ies din acvariu ,se duc la frigider si si-o iau singuri :lol: .Sunt mai greu de invatat sa faca asa :mrgreen: dar macar sa se inbulzeasca la suprafata apei cind deschizi capacul nu e greu sa ii inveti.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group