It is currently Sat May 18, 2024 1:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 11:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 03, 2011 8:09 am
Posts: 23
Location: Bacau
chiriloi_claudiu wrote:
Daca nu e secret despre ce fertilizant e vorba?


http://www.proaquanutrition.com/

Micro si macronutrienti cu aminoacizi si fier fumarat..chestii chimice.
Ca sa te uiti pe site folosest google translate ( asta daca nu sti rusa :)) )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 11:37 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 12:51 pm
Posts: 100
Location: ARAD
Foarte interesant,sunt curios de rezultate.
Apropo aceste produse sunt si la noi sau doar de afara?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 12:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 03, 2011 8:09 am
Posts: 23
Location: Bacau
chiriloi_claudiu wrote:
Foarte interesant,sunt curios de rezultate.
Apropo aceste produse sunt si la noi sau doar de afara?


Doar in afara, in special pe piata din Rusia, Ucraina, Moldova si a fost destul de costisitor sa le aduc in tara, nefiind UE.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 1:36 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 12:51 pm
Posts: 100
Location: ARAD
Asa acum am spus,foarte interesant,voi urmari cu mare interes evolutia acvariului.
Felicitarii inca o data pentru ceea ce faci.
Curios cum de nu a aparut si pe piata din Vest produsele sau poate urmeaza ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Tue Aug 09, 2011 8:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 03, 2011 8:09 am
Posts: 23
Location: Bacau
De astazi am inceput sa le dau mixtura (simpla: 1 kg carne, 200 gr spanac, 2 galbenusuri de ou, 2 caciulii de usturoi).
Au mancat de dimineata de au spart, se vede ca le place. trebuie insa sa controlez bine cantitatea de mixtura pe care o bag in apa, astfel incat sa fie consumata toata si sa nu se altereze.
mai bine le dau de mai multe ori ca sa manance tot decat sa nu fie consumata si sa fie trasa de filtru unde se va descompune.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Tue Aug 09, 2011 9:21 am 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:53 am
Posts: 8
Location: Baia Mare
mariusvlad wrote:
La aceasta temperatura nu e loc de greseli caci este temperatura ideala pentru majoritatea agentilor patogeni din apele dulci tropicale iar sistemul imunitar al discusului nu poate sa lupte impotriva lor la 25 grade.

Bine v-am regasit, scuze pentru absenta.
Simt nevoia sa fac niste precizari despre puii de discus despre care-i vorba. Sint rezultatu' unui experiment, intimplator s-a ales o pereche in bazinu' meu, o pereche de la care nu doream sa cresc pui, un mascul brun si-o femele Blue Diamond. Era intr-o vara, le-am furat larvele si le-am crescut artificial intr-o cutie la temperatura camerei (vreo 25 C). Spre surpriza mea am reusit, am continuat sa-i cresc la temperatura asta. La un moment dat am dus vreo 15-20 in acvariu de la servici (1.200 litri, plantat). Aici au crescut si s-au ales citeva perechi, cel putin 3. Depun constant, ies puii, se lipesc de parinti, uneori rezista vreo 2 zile, apoi probabil c-ajung in burtile scalarilor sau ale celorlalti discusi. Spectacolu' unei perechi cu pui plimbindu-se printre frunzele de Echinodorus, Barclaya si Cryptocoryne sau pe sub frunzele plutitoare ale nufarului este inegalabil, chiar daca nu dureaza.
Temperatura ajunge rar la 28 C, doar dupa citeva zile calduroase, de obicei e in jur de 25 C, in perioadele mai racoroase 22-23 C (mereu uit sa bag in priza incalzitoarele). Spre surprinderea mea au depus si la 22 C, chiar au eclozat. Asa ceva nu cred ca s-ar fi intimplat cu niste discusi "nascuti" si crescuti la 30 C, da' la ai mei merge.

Curatenia acvariului nu-i dintre cele mai bune da' nici nu-i un acvariu mizerabil, sifonez foarte rar, de 2-3 ori/an. Apa o schimb partial o data la 2-3-4 saptamini.

Papa mixtura (zilnic), Sera Discus (de 2-3 ori/saptamina), din cind in cind mixtura vegetala facuta pentru Tropheusi, tot din cind in cind granule vegetale Sera GranuGreen sau granule Tropical cu 6% Spirulina.

N-am facut asta de dragu' experimentului, efectiv m-am trezit pe cap cu niste pui de care n-aveam nevoie. Unde sa-i duc :roll: ? Evident ca-n sarcofag. Probabil ca e putin impotriva naturii lor temperatura la care-i tin, probabil ca nu-i tocmai un model de urmat, cu siguranta nu-i un acvariu biotop pentru discusi, e doar o intimplare izolata :D .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Tue Aug 09, 2011 10:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Bine ai revenit.
E imbucurator faptul ca se sparg rand pe rand miturile vis-a-vis de dificultatea sau mai bine spus cerintele speciale ale discusului. Totusi problema nu e chiar atat de simpla precum pare, altfel nu mai plateam demult facturi imense la curent.
Asa cum am spus-o (dar cu alte cuvinte), nu temperatura scazuta ii omoara ci ceea ce se poate dezvolta in acvariu la aceasta temperatura si pentru care discusii nu sunt pregatiti sa faca fata.
Intr-adevar se poate si asa dar este exclus sa devina o regula.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Thu Aug 11, 2011 12:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 03, 2011 8:09 am
Posts: 23
Location: Bacau
Dragii mei,

Cred ca am o problema. Unul dintre triscusi refuza mancarea. E un pigeon de 5 cm cel mai pistruiat si care nu vrea nici grindal , nici tetradiscus si nici mixtura. Ceilalti mananca toti unii mai mult altii mai putin dar bidoneaza constant.
Acesta nu. Nu as vrea sa il pierd.
Burta e subtiata si nu am vazut fecale albicioase sa zic ca are paraziti.
Ce pot face?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Thu Aug 11, 2011 1:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
In prima instanta asigura-te ca apa este "curata", mareste aerarea si ridica lent temperatura spre 35.5 grade, fara hranire. Vor avea parte de un boost al metabolismului si vor indica daca sufera de alte afectiuni; hranirea (dupa ce ridici temperatura) sa o faci cu grija, sa nu ramana mancare neconsumata, sifoneaza cand e cazul si daca vezi semne de disconfort la pesti coboara temperatura si anunta - functie de cum reactioneaza, poti relua cresterea temperaturii sau poti aplica un tratament.

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect BH - discusi in acvariu plantat
PostPosted: Thu Aug 11, 2011 1:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 03, 2011 8:09 am
Posts: 23
Location: Bacau
Marius wrote:
In prima instanta asigura-te ca apa este "curata", mareste aerarea si ridica lent temperatura spre 35.5 grade, fara hranire. Vor avea parte de un boost al metabolismului si vor indica daca sufera de alte afectiuni; hranirea (dupa ce ridici temperatura) sa o faci cu grija, sa nu ramana mancare neconsumata, sifoneaza cand e cazul si daca vezi semne de disconfort la pesti coboara temperatura si anunta - functie de cum reactioneaza, poti relua cresterea temperaturii sau poti aplica un tratament.


Sifonarea o fac zilnic, indepartand materiile fecale si hrana neconsumata.
Sifonarea o fac la schimbul de apa zilnic - 15-20%
Doar unul nu mananca din cate am vazut, ceilalti se hranesc.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group