It is currently Wed May 15, 2024 7:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Fri Aug 31, 2012 8:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Mar 16, 2012 6:24 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti, Titan
Salutari tuturor acvaristilor, am revenit cu un gand maricel. Intentionez sa imi fac un acvariu nou. Eu deja detin un acvariu de ~128L cu 4 discusi pigeon blood si red marlboro de vreo 11-12 cm si vreau sa trec la acvariile pentru baietii maricei:D (ca cei mari cred au acvarii de peste 500L :P ).
In primul rand ma gandeam la un plantat cu discusi red turqouise (am vazut la un coleg acvariu plantat scubaline cu red turquoise si mi-a placut enorm de mult) schimb automat de apa, cu ajutorul unor prize programabile si filtru extern. Ca dimensiuni mi-ar placea (si cam atat imi permite spatiul) un acvariu de 150x50, inaltimea inca n-am hotarat-o dar avand in vedere ca o sa folosesc tuburi t5 o sa fie de maxim 60cm (5-7 cm substratul + 3-5 cm nivelul de apa fata de nivelul maxim... deci iese de vreo 50cm inaltime pe interior).

Proiectul o sa-l incep peste ceva saptamani, ca momentan no tengo dinnero, dar nu pentru mult timp. Va voi tine la curent cu toate:D.

App as vrea sa apelez la acvaristii de prin bucuresti care ar putea sa ma ajute cu lipitul acvariului:D.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Sat Sep 01, 2012 7:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Succes.
Suna bine. Sa vedem cum o sa arate.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Sun Sep 02, 2012 9:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Mar 16, 2012 6:24 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti, Titan
Asa, am niste nelamuriri. In primul rand mobilierul: Rezista sigur mobilierul din pal la 5-600 kg? sau daca nu, ce alternative as avea? In al doilea rand: Ce grosime este necesara pentru geamul acvariului? Al III-lea rand: Filtrarea, este suficient un filtru extern 1850 l/h?

Astept raspunsuri, multumesc si promit si revin cu intrebari. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 12:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Am vazut bazine mari pe mobilier de pal, dar atentie mare cum este construit mobilierul.Eu personal prefer teava rectangulara peste care aplic pal.De grosimea geamului vorbim dupa ce dai dimensiunile viitorului acvariu.La filtrul extern cel mai mult conteaza materialul filtrant nu debitul, aici putant sa te ajute colegii care folosesc filtre externe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 12:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
Eu am un acvariu de 150x50 , pe un mobilier din pal , si nu are nicio problema , insa diferenta la pal o face cantul , e diferenta de la cer la pamant intre un cand abs pus la masina si cel pus cu fierul de calcat. La acvariul tau un pal de 18mm facut cu responsabilitate ar fi suficient.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 2:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Salut ! Depinde cum vrei sa folosesti filtrul extern, daca il folosesti ca si filtru bio (plin cu siporax si un burete pe tur sa intre mizeria in el) nu iti trebuie un debit mare, din contra un debit mai mic este indicat ca apa sa aibe un timp de contact mai mare cu bacteriile denitrificatoare din siporax. La filtrul biologic ai si avantaje si dezavantaje, un avantaj mare ar fii ca numai desfaci filtrul o perioada foarte mare de timp si un dezavantaj este faptul ca trebuie sa sifonezi mai des sa scoti mizeria din acvariu. Depinde de tine cum alegi sa folosesti filtrul, eu iti recomand sa il folosesti ca si filtru biologic. Mult succes cu proiectul tau !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 5:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Mar 16, 2012 6:24 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti, Titan
Dimensiunile acvariului vor fii 150x50x60 (Lxlxh). Ca filtru am sa folosesc un eheim 2078 cu setul lui. Banuiesc ca e suficient.
@ drdiscus: teava rectangulara o sa fie atunci, am sa imbrac cadrul in pal ca sa aibe un aspect placut :D .
@ Andrei: Placile o sa le cantuiesc la masina cand am sa debitez lemnul la magazin:D. As folosi doar pal, dar prefer sa fiu sigur:D.
@ costinbbu: atunci sa las debitul mai mic la filtru. Defapt am sa ma joc la filtru pana-mi voi da seama cum este mai eficient si sa nu deranjeze pestii prea tare.

Va multumesc tuturor pt sfaturi si astept sfaturile celorlalti de asemenea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 6:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Mar 16, 2012 6:24 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti, Titan
Acvariul l-as achizitiona de la firme speciale din bucuresti, voi ce spuneti este o idee buna sau sa mi-l fac singur? Eu experienta nu am in lipit acvarii, dar nici banii nu ma dau afara din casa. Asa ca... poate se ofera unu cu experienta sa ma ajute sau daca nu... cumpar de la firme specializate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 7:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri May 13, 2011 9:20 pm
Posts: 264
Location: Constanta
In niciun caz nu il face tu. Firmele de obicei iau mai mult dar au o calitate mai buna , poti cauta pe cineva care sa il lipeasca si are experienta.
Eu aceleasi dimensiuni le am la acvariu si suport din pal si are mai bine de juma de an cand e in folosinta si nu prezinta nicio problema .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu Traian 400L+
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 8:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Mar 16, 2012 6:24 pm
Posts: 65
Location: Bucuresti, Titan
Daca se ofera cineva cu experienta, accept si ofer bani desigur:D daca ar avea si masina ar fii perfect:). App Andrei cu dimensiunile m-am uitat pe net si pe forum (postul tau de asemenea a fost de folos, ai un acvariu frumos ca toti de pe aici), prin felul asta m-am decis cu dimensiunile. Deci inca odata forumul a fost de mare ajutor si inca este!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group