It is currently Tue Apr 16, 2024 2:21 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 10:32 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Salut,

Daca bacteriile care consuma NO3 sunt anaerobe inseamna ca nu se poate folosi un sump pentru denitrificare pentru ca sumpul este din principiu deschis (fara capac) si aerul si lumina isi fac de cap aici. Reprezentantul Seachem Romania mi-a spus ca o metoda buna pentru filtrarea biologica este sa se puna un strat de Matrix direct peste un filtru undergravel si apoi peste acesta un strat de pietris 2-4 mm care sa filtreze mecanic.
Referitor la solutia unui burete pe absorbtia filtrului care sa faca filtrarea mecanica - din punctul meu de vedere este inestetic.

Lucian.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 11:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Cat de bine ma cunosti @Nimeni.Sunt total de acord cu tine.Daca bazinul are 2m lungime, se pun 2 racorduri pentru tevi.Unul intr-un capat si altul in celalalt.Pe unul il infunzi cu o bucata de burete(ca sa nu intre pietris) si apoi pui pietris peste el sa nu se vada si in celalalt pui teava cu capul de pompa.Daca vezi ca nu-ti face fata cu un cap de pompa, montezi si a doua teava cu un cap de pompa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 11:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Sau poţi să le pui din prima pe amândouă!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 11:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
LucianVlad wrote:
Reprezentantul Seachem Romania mi-a spus ca o metoda buna pentru filtrarea biologica este sa se puna un strat de Matrix direct peste un filtru undergravel si apoi peste acesta un strat de pietris 2-4 mm care sa filtreze mecanic.

Este un sfat pur comercial.De ce sa mai pun Matrix cand filtrarea biologica mi-o face substratul?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 11:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
drdiscus wrote:
LucianVlad wrote:
Reprezentantul Seachem Romania mi-a spus ca o metoda buna pentru filtrarea biologica este sa se puna un strat de Matrix direct peste un filtru undergravel si apoi peste acesta un strat de pietris 2-4 mm care sa filtreze mecanic.

Este un sfat pur comercial.De ce sa mai pun Matrix cand filtrarea biologica mi-o face substratul?


Bine punctat!

Iar la "problema" infundarii e bine de testat plasa de tantari.... perdea.... sau alte "nebunii" fine.... sau ales o grosime corecta a pietrisului. Eu cand am fost de mi-am luat nisipul... eram cu placuta in mana =))

- eu optez ptr 2 pompe direct... si de putere mica in cazul sistemului colegului;) Astfel.... fiecare pompa acopera o anumita arie sau suprafata din substrat si v-a avea un flow redus... in schimb daca pui numai o pompa... esti nevoit sa pui una puternica cu debit mare... iar astfel creste si jetul si implicit curentii in acvariu.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 12:50 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Salut,

@Nimeni: imi place f mult fundalul tau si as fi interesat ce grosime are. De asemenea am vazut ca este inchis la culoare - cum sunt culorile pestilor pe acest fundal?

Multumesc,
Lucian.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 1:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Care fundal? Ca ma luase cu naspa....=))

Acum mi-am revenit, ca mi-am dat seama de ce vorbesti: fundalul este un "3D"... din polistiren si fibra sticla rezistenta la apa... cu o grosime de maxim 5cm... o mica "inventie" de a mea.... cumparata din comert si adaptata la cerintele mele. DAR PE CARE NU TE SFATUIESC SA O APLICI LA DISCUSI!
Image

Nu din cauza culorii.... ptr ca pestii momentan in el arata asa:
Image
e o imagine sa zic comparativa... ptr ca pe RT s-ar vedea mai bine efectul "inegririi".. dar nu exista. Leoparzii sunt cum sunt... RT-ul ala era doar un pic stresat ca e singurel pe acolo... in rest nu sunt efecte negative. Iluminarea e facuta cu 2 neoane T8: unul de 25W si unul de 20W...

In schimb de ce nu te sfatuiesc? Pentru ca intre acele santuri se aduna o gramada de mizerie si resturi de mancare pe care "nu prea" poti sa le indepartezi cand si cum vrei. Iar mixtura care zburda prin bazin si se aduna acolo..... da batai de cap la valorile apei.
Asa ca.... mai bine zii "pass"....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 10:07 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
DRAGOS,am inteles sistemul tau,ar fi foarte bine daca ai putea sa pui si niste poze ca sa-mi dau seama mai mult cum sta treaba,legat de materialele folosite.La mine situatia sta cam in felul urmator.Sunt constrans de inaltime si nu pot ridica standul pentru acvariu mai mult de aproximativ 35-40 cm pentru ca peste acvariu,intr-un capat al acestuia,vine montata centrala termica(si capacul il voi face probabil din 2 bucati).Dupa cum imi descrii tu sistemul tau de over flow,eu as avea nevoie sa preiau in sump pentru siguranta macar 6-7 cm coloana de apa(3 cm diametrul gaurii,2-3 cm sub nivelul intepaturii si inca 1 cm minim deasupra gaurii,adica la dimensiunile acvariului meu aproximativ 50 litri apa.Asta inseamna o lungime destul de mare a camerei pompei si implicit a sump-ului avand in vedere inaltimea si latimea destul de reduse,ceea ce duce la o manevrabilitate destul de incomoda a acestuia.Ar mai fi si varianta unui preaplin a sump-ului prin care sa pot evacua apa in baie(acvariul se afla pe peretele comun dintre living si baie) dar trebuie sa ma gandesc bine si la varianta asta ca sa nu raman fara suficienta apa astfel incat sistemul sa nu se amorseze singur.O sa ma gandesc bine la ambele variante atat la cea descrisa de tine cat si la cea pe care am propus-o eu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 10:27 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
NIMENI,eu am intrebat la inceput si despre filtrele undergravel,dar pana la interventia lui drdiscus nu a pomenit nimeni de ele.Ce marca este sistemul pe care l-ai pozat tu acolo?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Tue Jan 15, 2013 10:58 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
DRDISCUS :1.Avand in vedere dimensiunile in plan ale acvariului(195x40 cm)ce imi recomanzi,sa montez o pompa cu debit mai mare(1500 - 2000l/h) sau doua pompe cu debit mai mic(700 - 1000l/h),una intr-un capat si a doua in celalalt(de fapt,din punct de vedere al eficientei pompei zic eu iesirile din substrat ar fi normal sa le pun la 1/4 de capete)?Din experienta ta,cam ce debit insumat ar trebui pentru acvariul meu,ca sa nu am probleme?
2.In afara de sistemul de la Resun,ai mai folosit si de la alti producatori?
3.Substratul,in afara de granulatie(2-4 mm) trebuie sa mai indeplineasca si alte conditii ca sistemul sa functioneze foarte bine,sau pot sa-l iau pe cel pe care il gasesc?Eu as vrea un pietris cat mai aproape de cel natural,nu vreau tot felul de coloraturi.Ce grosime trebuie sa aiba substratul ca sistemul sa functioneze fara probleme?
4.In afara de filtrarea undergravel mai folosesti vreun burete bolborositor,sau ceva similar pentru filtrarea mecanica?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group