It is currently Fri Mar 29, 2024 8:23 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next
Author Message
 Post subject: Wish me luck!
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 12:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Va salut,

Planurile mele erau altele(120x50x50+sump)..., dar, nemaiputand rabda, iar banii necesari nemaiaparand odata, am sa ma rezum la ceea ce imi permit(si asta cu destule sacrificii) si anume actualul plantat de 126litri brut, sa il fac pentru o pereche de discusi.





Dotari:

-bazin 126 brut din Hornbach
-extern JBL 1501greenporcarie
-lumina facuta DIY cu un bec cu led`uri bagat intr`o carcasa din aluminiu pt halogen
-surface skimmer JBL topcleanII
- sistem CO2 complet
-UV 5W tetra
-schimb de apa la picatura(un filtru de apa grosier,unul mai fin din niste ate impletite si ceva mai mic improvizat de mine cu carbune activ si perlon).

Cam cum vreau eu:

- nisip fin
- ceva lemn decor
-2 discusi maturi
-cativa corydoras
-un banc de ceva potolit si nu prea strident
-poate ceva plante de suprafata.

Intrebari:

-UV`ul sa il pun sau nu?
-vreau sa pun ceva pentru prefiltrare si ma gandeam sa iau un filtru de apa si sa folosesc cartuse standard pt el gen sterasyl sau 0,5 microni. Este ok sterasyl sau sa pun 0,5 microni? Sau prin astea nu trece apa decat cu presiune de la retea si atunci sa bag perlon +burete+teava pexal?
-cum ma pregatesc de transportul inculpatilor de la Bucuresti la Pitesti?

Doamne ajuta!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 1:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
blu wrote:
Va salut
Salut!
blu wrote:
Planurile mele erau altele(120x50x50+sump)..., dar, nemaiputand rabda, iar banii necesari nemaiaparand odata, am sa ma rezum la ceea ce imi permit (si asta cu destule sacrificii) si anume actualul plantat de 126litri brut sa il fac pentru o pereche de discusi.
Gresesti! In primul rand rabdare.... apoi "lectura multa"....
Motivele ptr care gresesti tin de ceea ce ti-am subliniat si care.... o sa iti aduca destule probleme in vitor!
blu wrote:
Dotari:
-bazin 126 brut din Hornbach
-extern JBL 1501greenporcarie
-lumina facuta DIY cu un bec cu led`uri bagat intr`o carcasa din aluminiu pt halogen
-surface skimmer JBL topcleanII
- sistem CO2 complet
-UV 5W tetra
-schimb de apa la picatura(un filtru de apa grosier, unul mai fin din niste ate impletite si ceva mai mic, improvizat de mine, cu carbune activ si perlon).
Arunca-le! :) Sau.... vinde-le :P Uita de ele.
blu wrote:
Cam cum vreau eu:
- nisip fin
- ceva lemn decor
-2 discusi maturi
-cativa corydoras
Unde? (vezi ce am subliniat sus: 126litri brut )
blu wrote:
-un banc de ceva potolit si nu prea strident
bun "bancul" - tot despre "subliniere" vorbesc
blu wrote:
-poate ceva plante de suprafata.
Per ansamblu.... vrei frumos. Ideea e buna...
blu wrote:
Intrebari:
-UV`ul sa il pun sau nu?
NU, nu ai nevoie.
blu wrote:
-vreau sa pun ceva pentru prefiltrare si ma gandeam sa iau un filtru de apa si sa folosesc cartuse standard pt el gen sterasyl sau 0,5 microni. Este ok sterasyl sau sa pun 0,5 microni? Sau prin astea nu trece apa decat cu presiune de la retea si atunci sa bag perlon +burete+teava pexal?
Lectura! Ce face sterasyl? Ce face 0,5 microni? Ce face carbunele? Ia-le pe rand...
Sterasyl-ul de exemplu filtreaza pana la 0,2... dar CE? Vrei sa PREFILTREZI mixtura sau rahatul pestilor prin el? Eu as prefera un burete.... sau vb lui Ioan: un filtru rapid intern!
blu wrote:
-cum ma pregatesc de transportul inculpatilor de la Bucuresti la Pitesti?
E necesar? Ai crescatori in Pitesti.... poti face o vizita si iti faci o idee ;)
blu wrote:
Doamne ajuta!
Pana la Dumnezeu.... te mananca sfintii! Si de ajutat nu te poti ajuta decat singur momentan! SPOR!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 1:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Un bazin asa de mic pentru Discusi, pe urma mai vrei sa-i reduci volumul cu alte obiecte,... se vede de la o posta ca ori esti un discusar experimentat, care stie sa tina Discusi in felul asta, ori un discusar incepator care nu-si da seama ce face.
Eu n-am citit ce ai scris pana acum, nu stiu nimic despre tine. Daca nu-i valabila prima varianta banuita de mine inseamna ca esti pripit si asta cred ca o sa te coste cam scump si o sa platesti doar invatatura pe care ai putea s-o primesti aici gratuit.
Nu-i exclus sa reusesti, dar e foarte putin probabil. La cea mai mica greseala te va ingropa avalansa greselilor cauzate de prima.
Rolul primordial al acestui forum este tocmai sa fereasca de asemenea evenimente.
Daca vei da gres, in pofida sfaturilor primite, vor fi putini cei care-si vor mai da osteneala sa te ajute.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 2:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
M`ati intristat grav. Era unica varianta pana in prezent sa pot avea discusi. Desigur, am sa tin cont de sfatul vostru si anulez proiectul daca voi spuneti ca sunt sanse minime de izbanda, mai ales ca nu am mai avut de a face cu discusii pana acum.

Care ar fi riscurile unui bazin asa mic in contextul in care filtrarea ar fi ok si as gazdui o pereche discusi?

Trist, trist, trist...

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 9:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
blu wrote:
Care ar fi riscurile unui bazin asa mic in contextul in care filtrarea ar fi ok si as gazdui o pereche discusi?



...bazinul.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 9:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
In sensul ca le trebuie minim 1 metru pentru inot?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Wed Nov 13, 2013 1:37 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Omul vrea doar o pereche de discusi!... Cu exceptia "bancului de pesti", nu vad ce altceva l-ar mai putea impiedica (major) sa aiba succes, cu un bazin de 120 litri si filtrare externa. Nu cumva se exagereaza un pic? E mult mai mare pericolul de a avea un esec daca sare din prima la 20 de discusi intr-un bazin mare, in care a investit mult, decat in formula pe care a propus-o si cu care eu sunt de acord, cu mici amendamente. Pe de alta parte, UV-ul chiar ajuta, mai ales in cazul unui incepator.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Wed Nov 13, 2013 9:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Sunt de acord cu ADX.
Bafta multa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Wed Nov 13, 2013 9:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
blu wrote:
Care ar fi riscurile unui bazin asa mic in contextul in care filtrarea ar fi ok si as gazdui o pereche discusi?.

Sa depuna.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Wed Nov 13, 2013 9:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
mariusvlad wrote:
blu wrote:
Care ar fi riscurile unui bazin asa mic in contextul in care filtrarea ar fi ok si as gazdui o pereche discusi?.

Sa depuna.


Aici recunosc nu prea stiu ce sa fac. Eu nu doresc sa ii inmultesc asta e clar.Problema intr`adevar este daca depun. Ce fac atunci? Ii las in pace si nu iau nicio atitudine, sau ce ar trebui sa fac? Repet, nu doresc sa ii inmultesc chiar daca depun. Probabilitatea de a depune este mare avand in vedere ca eu deja am vazut perechea(browni) de mi`o doresc si in bazinul respectiv depun.

Inca nu sunt lamurit cu lungimea bazinului. Eu citisem de 100cm minim pentru a avea spatiu de inot. 80cm ai mei sunt insuficienti si de aici as putea avea probleme?

Sa mai astept un pic si sa achizitionez un bazin din HB d`ala chel(fara echipamente) de 100x40x50? - in cazul asta avand in vedere ca imi este un pic teama de evaporare(eu am casa pe structura de lemn) un capac dintr`o foaie simpla de geam este ok?

Va multumesc.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group