It is currently Thu May 02, 2024 2:55 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 2:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
De ceva timp urmaresc comunitatea voastra si ma tentat si pe mine aceasta specie.pana acum vreo 2 saptamani am avut ciclide africane si am avut si dorinta de a procura niste discusi.cand mi s-a pus pata mie am bagat ciclidele la vanzare si spre surprinderea mea am "scapat" in cateva zile de ele.
Inainte de toate,ca sa stiti cum priviti problema,este vorba de 7 pui de discusi de ~ 6cm(fara coada),din ce am vazut eu parintii cred ca este vorba de blue diamond.

sa va prezint bazinul:
-dimensiuni 135x40x55,volum de apa aproximativ 280l brut.
-filtrare:am luat 10 cm din lungimea bazinului si am facut un filtru diy in genul unui sump pentru filtrare bio plin cu 7 l siporax.la intrare am pus perlon si este actionat de o pompa cu un debit real cam de 600l/h(zic eu,ea zice ce e de 1000l/h).si pentru mecanica un resun sp 2500 1400l/h pe un burete bolbolositor,pusa la el iesirea aia cu doua parti,aranjate in asa fel incat in bazin nu sunt curenti aproape deloc.
-lumina:un neon 827 t5 de 13 w acoperit cu folie de aluminiu cam 70-80%(deci foarte slaba)
-incalzitor,dar nu este bagat in priza deoarece temperatura se mentine pe timp de iarna lejer intre 28-29 grade,in functie de cum o pun asa o am.
-o pompa de aer cu o piatra

pregatirea pentru primire:ciclidele au plecat duminica(acum o saptamana).sambata am facut un schimb de apa de 50% si am scos toate pietrele si nisipul,apa duminica era cristal(am filtrare super).luni am schimbat iar ~50-60% cu apa filtrata prin carbune activ.si marti i-am adus.

acomodarea:a fost foarte usoara,cam o ora a durat de cand au intrat in casa pana au intrat in bazin.au fost luati toti din acelas loc,acelas bazin,aceeasi ponta.din acelas oras,inseamna aceeasi apa de retea.pana s-au acomodat cu bazinul,hrana si cu mine a mai trecut vreo doua zile.(azi au mancat din mana)

inainte de a pune pozele am cateva nelamuriri,daca vreti sa ma ajutati:
-temperatura o tin la vreo 28,5 grade,asa au fost crescuti.sa o mai maresc?!oricum la vara cred ca o sa sara de 30,dar e nevoie sa o cresc de acum,sa o cresc in timp?!
-legat de hrana:nu am in casa decat artemia,tetra discus si NLS discus formula.NLS nu o prea mananca deloc,tetra discus o mananca binisor,dar am doi,unii mai albastri(care nu au desen pe ei) care nu o mananca(acestia mananca doar artemia) si artemia este bataie cand o dau,seara.mesele cam de trei patru ori pe zi.ce as putea sa le mai dau sa manance si de cate ori pe zi?!e ceva in neregula cu acei doi de mananca doar artemia?!
-si ultima nelamurire referitor la schimbul de apa.apa am zis sa o schimb asa:sambata 30-40%,marti si joi 20%,cu apa trecuta prin filtru de carbune.este suficient asa?!ar fi mai bun un schimb mai des,ca as face,dar asa am fost sfatuit,pentru ca eu am fitrare bio destul de buna.

Si nu in ultimul rand vreau sa va multumesc ca m-ati primit in comunitatea voastra

http://imageshack.us/f/706/dscf1120g.jpg/
http://imageshack.us/f/24/dscf1117l.jpg/
http://imageshack.us/f/18/dscf1111ul.jpg/
http://imageshack.us/f/823/dscf1110f.jpg/
http://imageshack.us/f/838/dscf1108hq.jpg/

pentru poze am aprins neonul mare,ca nu se intelegea nimic.lumina sta aprins la ei in mod normal doar asa cum am spus mai sus


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 3:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Setup-ul este perfect pentru acei discusi. Poate lumina este prea slaba. Poti sa dai jos folia de aluminiu. Discusii crescuti la lumina mai puternica sunt mai putin speriosi. Eu am 36W si autocolant alb pe fund sa vad si caca de bacterie daca e cazul. :D
Temperatura de 28,5 grade este ok. Nu se intampla nimic daca o sa creasca la vara la peste 30 grade. De fapt nu patesc nimic chiar daca ai modifica temperatura in decursul unei singure ore.
Legat de hrana, la varsta discusilor tai mixtura este obligatorie daca vrei sa te lauzi cu ei mai tarziu. Nu vor muri de foame nici cu hrana din dotare dar vor dezvolta o forma hidrodinamica mai accentuata ceea ce nu e chiar un motiv de lauda. ;)
Schimbul de apa la discusi niciodata nu este prea mult. Orarul descris de tine este perfect daca hranesti la limita inferioara cu tipul de hrana pe care l-ai descris dar daca te arunci la mixtura cu 2-3 mese pe zi plus complectare cu alte delicatese atunci sufleca-ti manecile si la treaba. Caca si resturile de hrana trebuie eliminate zilnic.
Octavian wrote:
Si nu in ultimul rand vreau sa va multumesc ca m-ati primit in comunitatea voastra.
Lasa ca multumesti mai tarziu dupa ce iti laudam munca depusa pe altarul discusului. Deocamdata eu voi fi multumit daca nu ma injuri ca te pun la treaba. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 8:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bine ai venit printre noi!
Urmează ceea ce a scris Marius mai sus și totul va fi bine. Spor la treabă!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 9:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:25 pm
Posts: 195
Location: Campia-Turzii, jud Cluj
Oricum inceputul este bun , se vede ca ti-ai facut temele .Spor ! ;)

_________________
Zambeste , maine poate sa fie mai rau...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
bun...
legat de lumina,mi s-a recomandat lumina calda.asa au fost crescuti,cu o lumina mai galbui(ne era nici chiar 827) si mai difuza.daca le bag un 865 t5 de 8w e mai bine?!e lumina mai rece dar se vad culorile pe ei,ca cu lumina asta nu prea se vede nici o culoare.mie mi-ar conveni mai mult asa,dar mi s-a zis sa raman asa cum e...

legat de temperatura ma refeream la faptul ca sunt totusi micuti si daca nu cumva au nevoie de temperatura mai mare.ei oricum sunt bine merci acum...
legat de hrana,merge mixtura cumparata?!ei au fost crescuti cu o mixtura din inima de vita(cred ca cumparata).am gasit la cineva o mixtura cu inima de curcan.merge?!daca le dau mixtura,artemia si tetradiscus,ce delicatese as putea sa le mai dau?!si mi-a fost recomandat sa nu le dau mai mult de un cub de artemia pe zi,mixtura merge sa le dau mai multa?!

in caz ca o sa cresc hranirea pana la limita superioara(asa as vrea sa fac,ca daca tot cresc discusi sa ii cresc cat mai frumosi) cum ar trebui sa schimb apa?!presupun ca raspunsul ar fi zilnic...bun,dar cata sa schimb zilnic?!

legat de caca si hrana de pe fundul acvariului care trebuie aspirate zilnic.eu rar vad un rahatel pe fundul acvariului.si asta nu pentru ii aspir eu ci pentru ca ii trage filtrul.si mancare,daca nu o mananca in 10-20 de secunde o trage filtrul de pe fundul acvariului(bineinteles ca filtrul il spal la saptamana si mancare am eu grija sa nu se duca in el)

multumesc de raspunsuri si scuzati avalansa de intrebari

L.E.nu mi-ati zis si mie daca e ceva in neregula cu acei doi care mananca doar seara doar artemia...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Octavian wrote:
legat de lumina,mi s-a recomandat lumina calda.asa au fost crescuti,cu o lumina mai galbui(ne era nici chiar 827) si mai difuza.daca le bag un 865 t5 de 8w e mai bine?
Da.

Octavian wrote:
gasit la cineva o mixtura cu inima de curcan.merge?!
Da.

Octavian wrote:
le dau mixtura,artemia si tetradiscus,ce delicatese as putea sa le mai dau?!
Orice tip de hrana pentru pesti mai putin hrana vie recoltata direct din natura.

Octavian wrote:
mi-a fost recomandat sa nu le dau mai mult de un cub de artemia pe zi,mixtura merge sa le dau mai multa?!
Pana pe la 10 cm poti sa le dai mixtura de mai multe ori pe zi.

Octavian wrote:
in caz ca o sa cresc hranirea pana la limita superioara(asa as vrea sa fac,ca daca tot cresc discusi sa ii cresc cat mai frumosi) cum ar trebui sa schimb apa?!presupun ca raspunsul ar fi zilnic...bun,dar cata sa schimb zilnic?!
50%.

Octavian wrote:
L.E.nu mi-ati zis si mie daca e ceva in neregula cu acei doi care mananca doar seara doar artemia...
Probabil au paraziti (viermi intestinali, gyrodactilus, dactylogirus...). Se trateaza cu medicamente pe baza de praziquantel.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 2:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
Multumesc de raspunsuri,foarte la obiect.
hrana o sa cumpar mixtura cu inima de curcan,mixtura cu scoici,raci,garnela si o sa le mai dau si artemia si tetra discus.
referitor la acei doi discusi care nu mananca tetra discus mai astept pana miercuri cand o sa cumpar mixturile sa vad daca le mananca.probabil ca sunt doar pretentiosi.oricum,am vorbit cu un prieten care m-a ajutat foarte mult si probabil ca o sa bag preventiv un medicament...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 2:32 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Discusii crescuti la lumina mai puternica sunt mai putin speriosi.
Nu asta e calea cea mai indicata prin care ar trebui sa-i imblanzesti. O lumina prea puternica cu siguranta ca ii deranjeaza, chiar daca aparent sunt obtinute rezultate favorabile...
O lumina calda si ponderata (spre slaba) ca intensitate este ceea ce iti recomand eu.
Bafta!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 2:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
atunci pastrez neonul asta dar il mai dezvelesc putin.
viermi intestinali e posibil sa apara si de la stres?!ma gandeam ca in o saptamana de cand nu mananca doar artemia,ar fi trebuit sa se agraveze sau sa ia si ceilalti daca erau viermi inestinali.am dreptate?!fecale albe sau transparente nu am obeservat prin acvariu.de cate ori le dau de mancare tetra discus,cei doi vin repede sus si cand vad despre ce e vorba pleaca.artemia asa cum am spus mananca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 11, 2013 3:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Da-le mixtura sau inima de vita simpla rasa.Artemia are doar 5% proteina, adica foarte putin.Tetra le dai dimineata.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group