It is currently Wed May 22, 2024 3:54 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Sun Feb 24, 2013 11:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
pai siporaxul meu are cam 7 luni de folosinta,si ca volum sunt 6 l jumate.deci daca schimb 40% apa zilnic nu am cum sa deciclez siporax,nu?!
dar pana la urma filtrele astea cu carbune(bloc) scot sau nu scot clorul din apa?!si pentru bacterii doar clorul din apa proaspata le afecteaza?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 12:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu baga lemne din natura.Daca nu omoara pestii vor putrezi.Carbunele este activ 3 luni din cate stiu eu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 11:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
In conditiile descrise de tine nu ai cum sa deciclezi.
Sti cumva cu ce debit trebuie sa treaca apa prin carbune activ pentru ca acesta sa aiba timp sa absoarba clorul?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 11:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Pentru a elimina o cantitate semnificativa de clor, apa trebuie sa parcurga "blocul de carbune" din filtru cu un debit foarte redus, astfel incat apa sa aiba cat mai mult timp contact cu carbunele.
Aici am si eu o "nedumerire"...aceasta metoda de filtrare, nu poate reprezenta un pericol mare la un moment dat? In sensul ca, se stie ca dupa ce carbunele si-a facut treaba si se umple, acesta elibereaza tot ce a acumulat, moment in care trebuie "schimbat" sau "reactivat" ... Daca tocmai prin incercarea de a face un bine, filtrand apa adaugata in bazin cu acest carbune, eliberam in bazin tot ce a retinut el in decursul a...N schimburi?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 1:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Mustang wrote:
Aici am si eu o "nedumerire"...aceasta metoda de filtrare, nu poate reprezenta un pericol mare la un moment dat? In sensul ca, se stie ca dupa ce carbunele si-a facut treaba si se umple, acesta elibereaza tot ce a acumulat, moment in care trebuie "schimbat" sau "reactivat" ... Daca tocmai prin incercarea de a face un bine, filtrand apa adaugata in bazin cu acest carbune, eliberam in bazin tot ce a retinut el in decursul a...N schimburi?

Ipoteza valabila si nu numai... Se vorbeste pe la colturi ca ar putea fi responsabil de aparitia gaurilor in cap (carbunele).

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 2:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
pai scrie ca debitul sa fie maxim de 1500l(cu cat mai redus cu atat mai bine) si parca filtreaza un volum de 10000l de apa.
la mine am facut un calcul aseara,debitul ar fi ca de 400l/h si de schimbat il schimb la sase luni un an,vad eu,trebuie sa fac un calcul si il schimb si eu la 7-8000,nu la 10000.

marius-merci pentru lamurire,chiar imi faceam griji sa nu cumva sa deciclez filtru...
drdiscus-dar lemnele din petshopuri nu putrezesc cu timpul?!sau cele din natura putrezesc mai repede?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 3:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Octavian wrote:
drdiscus-dar lemnele din petshopuri nu putrezesc cu timpul?!sau cele din natura putrezesc mai repede?!

Cele din pet shopuri nu putrezesc deloc.Am unele de 10 ani si nu au patit nimic.Am avut o scorbura de nuc luata dintr-o albie a unui rau de 1,50m care mi-a putrezit in 2 ani in bazin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 11:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Depinde si de lemn.Eu am avut o radacina de salcie in acvariu timp de trei ani ,de doi ani este la un prieten intr-un plantat si nu a pierdut nici un procent din masa lemnoasa,in schimb am o buturuga de la prima intilnire ,de la Sibiu si este din ce in ce mai mica,orice ancistrus sau gibiceps pe care il am mai maninca un pic din ea.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Mon Feb 25, 2013 11:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
da chiar ma gandeam la asta,ca depinde si de lemn.oricum,la cate pasarici am eu sigur nu apuca doi ani la mine in acvariu.si lemnul pare destul de compact sa zic asa,pentru ca sunt cracute dintr-o radacina si nu are/da nici cel mai mic semn de putrefactie ...eu ma gandesc ca scorbura care ai luat-o tu nu era chiar intr-o stare buna...e asa?!
acum nu stiu daca o elimina ceva in apa dar crevetii si perechea de endleri nu au nici o treaba(si nici puiutii de creveti...e un semn bun asta,asa cum zicea si dragos?!
ca altenativa nu am decat red moor-ul,dar as prefera varianta asta cu cracutele care le am din mai multe motive:red moor-ul este mult mai scump si as prefera sa bag banii in altceva,cracutele mele sunt mult mai frumoase-reale,dintr-un red moor decent nu as putea sa ma folosesc de foarte multe cracute "de calitate" pentru ce vreau sa fac eu,culoarea,etc.

hai sa va spun si cum as vrea sa fac:sus cateva(nu foarte multe,de fapt chiar "cateva") cracute atarnate in apa(nu as vrea sa treaca de jumatatea acvariului(in jos),sau poate decat una maxim doua(fara sa atinga fundul).pe fund o bucata doua de lemn din ala cum au la hornbach sau zoomania(din acele de zici ca putrezeste) si la plante nu stiu,probabil doar ceva de suprafata,mai ma gandesc

deci cine ma incurajeaza/descurajeaza sa folosesc cioatele ce le am in nano?! :fluier:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Incepator discusi
PostPosted: Fri Mar 01, 2013 12:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
suspectez ca pestii mei au un inceput de gris.pe un peste se vede clar un punct alb iesit in relief(mie mi se pare putin lunguiet) si parca am mai zarit pe un altul un mic punctulet.
temperatura este de 29,2 grade,schimb de apa zilnic de 30%.acum cresc temperatura la 30.
teoretic,daca ar fi gris, la 30 de grade nu s-ar mai putea inmulti si nici atasa de gazda(peste),deci o crestere de temperatura la 30 grade ar trebuie sa dea rezultate,nu?!
si daca ar fi altceva ar avansa presupun,nu?!
o sa va tin la curent,astept parerile voastre


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group