It is currently Sun May 12, 2024 12:29 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Sat May 01, 2010 7:47 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
de mazga aia am scapat usor cu ajutorul ancistrusilor. am avut melci pomaceea in acvariu dar nu curatau decat mancarea in exces. mixtura o dau inghetata in cuburi de 4-5mm si discusii o mananca cu placere( de cateva ori am crezut ca pleznesc la cat au bagat in ei).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Sun May 02, 2010 10:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
Buna seara tuturor !

Ce va pot spune cu certitudine e ca pestii nu au fost deloc piperati la crescator si in primele 2-3 zile la mine. Apa la crescator era net inferioara celei in care ii tin eu (am testat-o cand am adus pestii, valorile se pot vedea in graficul de la galeria mea foto), avand amoniac, nitriti si o valoarea mare a nitratilor.
Am adus pestii si cam 25 ltr. de apa din acvariul in care au crescut; aprox 5 ltr. de apa si pestii au fost pusi intr-o galeata de 30 ltr. in care a picurat usor apa din acvariul meu pana aproape s-a umplut galeata (cam 2 ore). Am aruncat 20 ltr. de apa din acvariul meu si i-am inlocuit cu cei 20 ltr. ramasi de la crescator, dupa care am trecut in acvariu pestii si cei 30 ltr. de apa.

Pestii nu au fost deloc stresati si au reactionat excelent, dar la vreo 3-4 zile, in momentul in care a aparut si mazga (de care am scapat intre timp stergand-o usor si inlocuind o parte din apa), s-au piperat puternic. Apa era atunci incarcata tare cu particule de mancare, dar e acum foarte curata (amoniac 0, nitriti 0, nitrati aproape 0), in schimb pestii sunt cam la fel de piperati, fara insa a parea deranjati de ceva...

PS: nu ma intereseaza raportul femele/masculi, nu am nici cea mai mica intentie sa devin "tata"... sa fie sanatosi si activi e tot ce imi doresc de la ei...

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Mon May 03, 2010 6:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
O intrebare... credeti ca dauneaza bacteriilor opritul filtrului pentru aprox 10 min. (dimineata si dupamasa) ?

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Mon May 03, 2010 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Marius wrote:
O intrebare... credeti ca dauneaza bacteriilor opritul filtrului pentru aprox 10 min. (dimineata si dupamasa) ?


10 minute nu. Vrei sa opresti filtru pe timpul hranirii nu?

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Mon May 03, 2010 8:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
Da, am si facut-o deja de 2 ori si pestii consuma mult mai usor si mai rapid mixtura. Hrana este consumata in proportie de 100%, fara s-o mai vanture curentul de la filtrul intern si s-o raspandeasca in masa apei.

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Mon May 03, 2010 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Si eu il opresc zilnic cate 10-15 minute cand schimb si sifonez.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Wed Nov 17, 2010 3:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
Va salut !

Un mic update legat de cei zece: am facut prima selectie prin Iulie si am renuntat la cei mai putin reusiti 3; la final de Septembrie am inregistrat o pierdere (un exemplar frumos, care a refuzat 2 zile hrana si a murit in a 3-a noapte, fara nici un alt semn decat ca s-a izolat de ceilalti... cand l-am gasit mort, era la fel de colorat ca in timpul vietii si plutea in pozitie verticala... ma gandesc ca a fost vorba de o ocluzie intenstinala, dar pe la jumatatea disectiei mi-a fost lehamite de tot si am aruncat pacientul cu tot cu "sala de operatii" asa ca nu pot fi sigur); acum am 6 din care voi face cadou singurul de care nu sunt multumit (a ramas in urma pentru ca nu reuseste sa fixeze exact pozitia hranei in apa si loveste cu botul mancarea, impingand-o de langa el... rateaza si de cate 20 de ori la rand saracul, trebuie sa hranesc intr-un anume fel, sa ma asigur ca reuseste si el sa manance... e oarecum clown-ul acvariului).

Poze cu evolutia lor o sa pun la galerie curand, pana atunci atasez cateva poze cu preferatul meu si ceilalti mai reusiti; au iesit la zbor in Ianuarie si sunt hraniti cu inima de vita si granule Tetra si Hikari Bio-Gold.

El are cam 16 cm - nu stiu exact cum sa-l incadrez (spotted pigeon / pearl ?!) si as fi curios ce sex ii atribuiti (eu am o banuiala):

Image

Image

Altul care imi place, dar pozele nu sunt cele mai reusite:

Image

Image

Si inca unul:

Image

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Wed Nov 17, 2010 3:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Sint frumosi!
Primii doi par masculi,al treilea cred ca este femela.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Wed Nov 17, 2010 5:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Foarte frumos! Am si eu vreo 3 pigeoni ca acestia, sper sa ajunga macar aproape de ai tai ca forma...:)
Bafta in continuare!

L.E. 16cm in 10 luni nu e rau deloc.....cu ce hranesti si de cate ori pe zi?

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiectul "zece discusi mititei"
PostPosted: Wed Nov 17, 2010 9:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Vad ca te descurci de minune iar dimensiunile lor sunt de invidiat :D.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group