It is currently Thu May 02, 2024 1:21 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Fri Apr 11, 2014 10:06 am 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
S-au acomodat cu noua locuinta, si se simt bine in ea, in sensul asta am spus.

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Fri Apr 11, 2014 11:40 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Aaa... Ma scuzati nici nu am realizat ca de la dumneavoastra ii am :) intradevar s-au acomodat foarte repede, sunt foarte mancaciosi dar se bat mai tot timpu... Cred ca am 4 M si 1 F... Totusi sunt cei mai cuminti ancistrusi pe care i-am avut , sunt singurii care nu se urca pe discusi...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Sat May 31, 2014 12:01 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Se simt mai bine, au mai crescut dar nu vor sa manance granule TetraDiscus...
Am facut un schimb de 90% din apa, in apa cu care am completat am pus biotopol.
http://img.plici.ro/images/2014/05/31/I ... 6a241e.jpg
http://img.plici.ro/images/2014/05/31/I ... 359f17.jpg
http://img.plici.ro/images/2014/05/31/I ... 74a885.jpg
Am sa pun si cateva poze cu ei dupa ce am umplut acvariul.
Cum vi se par ca forma ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Mon Jul 21, 2014 7:39 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Buna ziua !..

Aseara m-am intors de la mare si l-am gasit mort tocmai pe acela mare si frumos colorat... Era cel mai mare si dominant.. Cauze inexplicabile, acvariul era ciclat, ce s-ar fi putut intampla ?..
Au ramas 4 dintre care 1 este ramas in urma..

Acvariul cu ancistrusi atat adulti cat si puiet de doar doua saptamani, nici un mort.

Perechea se simte foarte bine, se inteleg si tot curata la con dar nu am gasit icre.

O zi buna !..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jul 22, 2014 7:57 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
ca si la oameni... se poate intampla ca un peste sa moara subit, fara a avea vreo boala de natura infectioasa ci din cauza unei deficiente / malformatii congenitale. Cu alte cuvinte, "pestii mai si mor". Nu e cazul sa-ti faci probleme daca nu ai observat nimic suspect in comportamentul celorlalti.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jul 22, 2014 11:05 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Ceilalti se simt foarte bine.. Am sa incerc sa trec peste desi era preferatul meu...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Sat Jul 26, 2014 8:12 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Ceilalti sunt cam deprimati.. Nu au chef de joaca si mananca putin.. Cand am venit toti erau adunati in jurul celui mort...

Cand erau mici au avut o boala de piele peste care am trecut fara pierderi. Dar cand unu se simtea rau toti stateau in jurul lui mai ales cand bagam mana in acvariu nu plecau de langa el.. Parca il protejau..

La doar cateva zile dupa ce au ajuns la mine fiind in perioada de acomodare se speriau foarte rau de orice.. Eram langa acvariu cand cineva a trantit usa de la bloc (stau la etajul 1) toti s-au speriat iar unu dintre ei s-a lovit puternic de geam, a inceput sa inoate debusolat statea pe fundul acvariului fara sa mai miste iar ceilalti il mai cipeau de coada de parca i-ar zice "nu muri" se deplasa putin si iar nu mai misca.. Au tinut-o asa 15-20min pana a murit..

Ieri, am primit doi meloni de la parintii mei cu scopul de a ma face sa ma simt mai bine..
Impresionant este faptul ca dupa doua ore s-au acomodat foarte bine, sunt vioi, colorati si mancaciosi. Nu le cunosc provenienta sau varsta stiu doar ca nu au o forma perfecta, au putin piper dar sunt sanatosi.
Cred ca si-au indeplinit bine scopul. Ceilalti sesimt mult mai bine de la venirea lor. Si eu vazandu-i pe ei..
Un moment asemanator cu cele doua de mai sus.. Se imbrancesc doar cu cei doi mai iar pe ceilalti doi mai micuti nu ii baga in seama sau doar se apropie de ei dar nu ii ating..

Mai sunt nenumarate momente in care am observat ca ei se ataseaza unu de calalalt.. Iti dau impresia ca pot gandi sau actioneaza instinctiv desi mi se pare mai mult de atat..

Acum.. Va cer un sfar nu numai din punct de vedere acvaristic dar si de bun simt..
Ce ar trebui sa fac cu acei meloni ? Nu sunt deosebiti dar sunt primiti de la parinti... Am sa pun repede cateva poze.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group