It is currently Fri May 17, 2024 4:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Sun Jun 09, 2013 9:43 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
scalarii se tot baloneaza si nu stiu ce sa le fac... ii separ si le pun metronidalzon rau nu le face daca nu au flagelate dar e ca un "refres" pentru sistemul digestiv din cate am vazut si ii ajuta sa se adapteze la alta hranire deci care este dozajul si in ce conditii ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Sun Jun 09, 2013 11:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Eu nu am folosit metronidazolul, nu pot sa spun cat si cum, dar trebuie sa aiba recomandare nu? Din cate stiu din auzite, o pastila de 250 la 20l de apa. Te-am intrebat ce le dai de mancare...granule si fulgi sunt de zeci de feluri. Da-le ceva de calitate si vezi. Sau daca stii ca erau hraniti cu mixtura, de ce nu faci la fel? Cantitatea de hrana uscata consumata se poate umfa in ei, daca nu sunt obisnuiti cu granulele si consuma in exces.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Mon Jun 10, 2013 8:20 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
le dau granule tetra discus si fulgi pentru guppy (mi se pare ca e tot de la tetra), nu se poate sa se fi balonat de la mancarea uscata ca ei nu au mancat NIMIC de cand i-am luat 3-4 saptamani, la mine daca nu mananca atunci cand le pun, nu mai are de unde sa manance mai tarziu am 6 corry, 2 pleco ffmari, 3 ancistrusi (pui), unu care seamana cu SAE + cei 7 scalari in varsta de 1 an care mananca fara probleme iar mixtura nu le pot da ca acvariul este plantat si nu pot aspira pietrisul foarte bine ca trag substratul


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Mon Jun 10, 2013 12:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sunt 3 variante la scalari.Ori mananca si nu vezi tu.Ori au mancat cand i-ai adus tetra si au facut ocluzie(de obicei cand ii cumperi din pet shop sau cand sunt foarte multi intr-un loc nu apuca sa manance mult, dar la tine devin avari).Ori este de origine bacteriana si atunci au si solzii zburliti, caz in care le trebuie un antibiotic puternic gen Furanol2.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Mon Jun 10, 2013 1:17 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Nu mananca deloc sunt interesati de mancare dar nu le place ce le dau... respectivul ii tinea in steril si le dadea mixtura din motivul ca avea discusi si ii hranea pe toti la fel, au deja mai mult de o luna cea ce explica de ce a murit celalalt - de foame, i-am cumparat de la un vecin de-al lui adi74 erau bine hraniti si intretinuti nu ca aia din pet shop, primul care a murit era un mascul superb voalat (pe ceilalti doi i-am luat ca dadea minim 3), nu manca nimic si a inceput sa se tot baloneze pana cand---, iar acu masculul marmorat prezinta aceleasi simptome, femela vad ca e supta la burta... macar la asta se vede ca e rupta de foame dar aia ce au avut ??? am luat scalari bolnavi (tinuti in conditii deplorabile si cu putina mancare, aveau stomacul subtire ca foaia ajunsesera sa faca flagelate) din pet shop i-am tratat cu metronidalzon si acu am perechi din ei dar astia erau sanatosi si totusi se baloneaza si pleco... poate sa fie ceva in apa ???


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Mon Jun 10, 2013 6:22 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Incearca sa le dai niste hrana vie ( rame tocate , larve de libelule etc) sau hrana congelata , viermi rosii si artemia , poate nu rezista tentatiei ;) .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Mon Jun 10, 2013 7:50 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
le-am dat in seara asta artemia congelata dar au mancat doar cei sanatosi... femela cred ca are flagelate, m-am uitat atent la ea si face excremente subtiri apoase si albicioase cum tratez ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 9:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
O lasi in pace.Nu merita tratata mai ales ca mai ai probleme si cu ceilalti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 12:23 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Probleme au doar 2, femela care cred ca are flagelate si masculul care e balonat, restu 7 sunt luati din pet shop acu mult timp si sunt perfect sanatosi (mananca pe rupte aproape orice, sunt vioi si depun continuu) cred ca am o problema la spatiu si filtrare.
Acvariul 112 L, plantat, iluminare doua neoane T8-18W, temperatura 24 C, oxigenare prin perdea de aer, filtrare un filtru F2, locatari 9 scalari, 2 pleco, 6 corry, 3 ancistrusi, SAE, o zebra (au fost 6 :D)
Filtrul se murdareste ffrepede iar plantelor nu le merge bine deloc se cocosaza si raman la nivelul pietrisului nu se ridica dupa lumina (parca s-ar piti) si este si substrat de la tetra ...
Care e problema ? (pesti-plante-filtrare)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 2:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Pentru scalari 24 de grade sunt la limita inferioara.26-27 de grade este temperatura optima pentru ei.Cei 2 nu merita tratati.Pleco sunt multi pentru bazinul tau.Este suficient unul de marime mica spre medie.Cu SAE nu faci nimic, deci poti sa-i donezi sau sa-i vinzi.Filtru F2 nu stiu ce este, descrie-l.In ceea ce priveste plantele, nu stiu pentru ca la plante nu ma pricep.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group