It is currently Fri May 17, 2024 6:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 3:21 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
ok
Ridic temperatura si scuze ca am scris prescurtat ma refeream la filtrul Fan 2 de la Aquael are un burete cam mic pentru un acvariu suprapopulat zic eu, voi scoate unu din cei doi pleco probabil pe cel mai mare (15cm si 22cm) sa il pun la puii de discus iar acel "SAE" nu stiu ce e (este negru cu o dunga alba si are cat de cat trasaturi de toracatum), cu ocazia asta am aflat ca scalarilor (cei sanatosi) le place ffmult artemia congelata desi pot sa le dau puina de tot ca imi ramane prin plante si mucegaieste, o sa pun un video sa va faceti o parere despre acvariul meu.
PS. cat costa mp geam de 6 si 4mm ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 4:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu pune pleco la puii de discusi.Le va manca mancarea.Scoate carcasa lui Fan2 in care este buretele si inlocuieste-o cu un burete cu talpa ingreunata sau cu un burete bolborositor.Practic, bagi capul(pompa) lui Fan 2 intr-un burete mai mare si cu randament mai bun.Nu insista cu artemia congelata mai multe mese pe zi pentru ca este slaba in proteine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 4:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
drdiscus wrote:
... Nu insista cu artemia congelata mai multe mese pe zi pentru ca este slaba in proteine.


... undeva intre 5 si 10% proteine, mai degraba spre 5% (Artemia congelata de la
Ocean Nutrition are 5,2% proteina).
Spre comparatie majoritatea "uscaturilor" - pelete, granule etc. - au in jur de
35 - 40% proteina. Iar inima de vita, doar inima fara alte adaosuri, are in jur de 25-27%
proteina.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Wed Jun 12, 2013 8:00 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
:D Aseara am inlocuit carcasa cu buretele original cu un burete bolborositor mare, imi place ce vad apa este cristalina si cu tot verdele ala de la plante in "peisaj" se vede foarte frumos, acu astept un raspuns pentru problema plantelor (De ce sa cocosaja, se feresc de lumina ca sunt foarte verzi, sanatoase ?), (dupa ce se rezolva si problema plantelor voi da acvariul spre vanzare am decis sa ma ocup 100% de puiutii de discus pe care am sa ii achizitionez in doua saptamani).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Thu Jun 13, 2013 4:07 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
...Am incercat in zadar sa scap de scalari... discusii si scalarii imi plac in mod egal si nu pot renunta la o specie asa ca am cautat cum sa le fac un acvariu cat mai mare si mai bine plantat dar ma deomratlizat informatia ca le trebuie 40L/scalar... ca la discusi ... e adevarat ???
Dar la el http://www.youtube.com/watch?v=AvHTA7zlyco sunt asa mari, frumosi, sanatosi si sunt atat de multi ca dabea se feresc sa nu dea cap in cap...
Pot pune 6 scalari din cei 9 intrun bazin 40x40x40 = 64L ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Fri Oct 11, 2013 8:24 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Revin cu o idee traznita :) .
Dupa multele esecuri cu deiscusii m-am decis sa procedez in felul urmator pentru a capata "curajul" de a mai incerca o data, deci :
Voi lua cativa puisori de la un crescator (puisorii sunt dintr-aceia ramasi in urma dati spre X_X) pana la urma sunt tot discusi, au aceleasi pretentii dar nu si aceeasi calitate, dar eu vreau sa vad cum ma voi descurca iar daca totul va decurge bine voi achizitiona uni de "calitate". Cum acvariul cel mare l-am transformat intr-un plantat cu scalari iar pe cel mijlociu l-am dat mi-a mai ramas cel mic de 60x30x30 mentionez ca puisorii vor avea +-5 cm, temperatura 30C, hraniti cu mixtura, artemia congelata, granule si tot ce imi mai propuneti, iluminare cu un bec economic sau de loc si cel mai important punct filtrarea (a trecut ceva timp da la ultima atentare a mea de a avea discusi si am invatat multe in acest imp): cu doua cascade hang on 701 si 301 umplute cu siporax mini si le-am pus un burete blolborositor pe tur.
Momentan am primit un discus mare si 2 mici.
Image, Image, Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Fri Oct 11, 2013 1:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
georgiancatalin25 wrote:
(a trecut ceva timp da la ultima atentare a mea de a avea discusi si am invatat multe in acest imp): [/url]
Dupa cum ai scris mai sus nu ai invatat nimic.Eu dupa aproape 20 de ani de crescut si inmultit discusi nu m-as apuca de niste discusi ramasi in urma, asa ca tu dupa 1-2 ani aproape sigur nu vei reusi.In rest.....nu are rost sa-ti scriu pentru ca esti departe de unde ar trebui sa fii dupa un esec.Cand te apropii, o sa intervin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Fri Oct 11, 2013 9:57 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Tin sa prezizez faprul ca doar cei doi micuti sunt ramasi in ura, cel mare este un discus frumos primit cadou.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Sat Oct 12, 2013 7:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Tot aia e....

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: De data asta mai bine :D
PostPosted: Sat Oct 12, 2013 8:52 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Pai... si ce incercati sa imi spuneti, este ca daca tot vreau sa mai incerc... sa o fac cu niste discusi frumosi, normali ?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group