It is currently Thu May 02, 2024 4:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Sat Aug 03, 2013 2:47 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Stress, in engleza, nu inseamna numai stres... S. Discus si celelalte specii din acelasi gen folosesc aceste bare pentru a-si manifesta o anumita stare emotionala, dar nu neaparat negativa.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Sun Aug 04, 2013 8:17 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Revin cu cateva foto. Puii au mai crescut au acum 7 cm. Culorile nu prea se arata inca.

Cel din mijloc pare sa fie un brown turquoise. E bleu si e clar diferit de ceilalti. Voi ce credeti?
Image

Image

Image

Image

Image

Iar acesta este bazinul de 300 litri in care voi muta porcusorii cand vor fi suficient de mari:
Image

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Sun Aug 04, 2013 10:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Mie imi place mult ,,bibeloul" felin de pe acvariu ce e british short hair(chartroeux ?) sau albastra de rusia , dupa robustete pare motan


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Mon Aug 05, 2013 7:40 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Sophie este british shorthair si are 7 luni. Provine din tata campion (13 kg) iar mama ei are 6 kg. In timpul zilei de cele mai multe ori doarme pe acvariu, probabil ii place caldura de la neoane. Bazinul cu discusi il am in alta camera si este descoperit tot timpul. Acolo intra doar cand ii e sete :))))).

Despre porcusori nu imi spuneti nimic? Nu ma pricep deloc la forma lor. Sunt bine dezvoltati? Am observat ca daca pana acum 2-3 saptamani erau mai mult lungi decat inalti, acum lucrurile incep sa se inverseze. Culorile sunt inca pale. Au inceput sa se arate irizatii turquoise pe inotatoare si cap, dar nu foarte proeminente. Mese primesc in continuare 5-6-7 pe zi, artemia, mixtura, tetra discus.

Va rog o parere despre evolutia lor!

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Mon Aug 05, 2013 9:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Puii arata bine, se vede ca le acorzi multa atentie, dar ar trebui sa sti ce varsta au acum ca sa ai cu ce face o comparatie (in mare parte, puii care i-am scos eu aveau urmatoarele dimensiuni: 2 luni-5 cm, 3 luni-6-7 cm, 4 luni-7-8 cm........... ). Succes cu ei in continuare!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Mon Aug 05, 2013 11:54 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Imi cer scuze ca nu am mentionat, in mom in care i-am primit (2 iulie) Ati mi-a spus ca au 1,5 luni. Acum ar avea aprox 3 luni si peste 6 cm fara coada. Cei mai mari dintre ei chiar 7cm. Uneori, cand am suficient timp sa le schimb apa de 2 ori pe zi, ii vad si de la o zi la alta cum cresc. E incredibil...
Ce am observat la unii dintre ei este ca dungile nu sunt perfect paralele, ba chiar la 2 se bifurca. Este acest aspect considerat un defect?

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Sat Aug 17, 2013 6:30 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
De cateva zile puii de discus sunt foarte mofturosi la mancare. Mixtura pe care obisnuiau sa o manance cu pofta acum ciugule putin din ea si apoi nu se mai arata interesati. Daca o las pe fundul bazinului in timp dispare insa nu stiu daca o mananca ei sau este dezintegrata de filtre.
Daca le dau insa artemia congelata mananca pana crapa.
Mixtura mea este de fapt inima de vita data prin blender in care am adaugat granule Tetra discus. De granule nici nu se ating daca le dau ca atare. E ca si cum nu ar exista. Pot sta pe fundul bazinului si doua zile.
Mese le dau in continuare din 2 in 2 ore. Poate ar trebui sa le mai raresc avand in vedere ca au mai crescut?
Am incercat sa le dau si larve rosii de tantari. Le inghit cu pofta insa am vazut odata ca unul din puiuti a eliminat un vierme intreg in excremente, semn ca nu ii pot digera prea bine si de atunci am incetat sa le mai dau. In rest excrementele sunt perfecte daca le pot spune asa, negre, scurte, fara nici un semn de albeata.
Nici alte semne nu sunt. Nu stau ascunsi, vin toti la mancare dar dupa cum spuneam ciugule putin si apoi nu mai sunt interesati.
Am mai citit ca in cazul in care incep sa devina fitosi la mancare ar trebui sa le inmoi mancarea intr-un mujdei de usturoi. A facut cineva asa ceva?

Ce ma sfatuiti sa fac?

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Sun Aug 18, 2013 12:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
lasa-i nemancati o zi si sa-i vezi cum o sa vina la mancare...poti sa le dai o perioada mai rarut de mancare ca sa se invete din nou cu mixtura,si ar fi bine sa ii inveti sa vina sa mananace din mana.asta ar fi parerea mea,dar poate isi da cu parerea si cineva mai experimentat


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Sun Aug 18, 2013 9:03 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Octavian multumesc de raspuns,

Fitosii astia mananca din mana inca din a doua zi de cand i-am primit de la Cluj. Prima masa de dimnineata o mananca cel mai bine. Apoi din ce in ce mai cu fite. O sa le dau mai rar, undeva la maxim 5 mese pe zi. Vroiam sa stiu daca e motiv de ingrijorare sau e ceva normal. De vreo saptamana burtile lor nu mai sunt mereu umflate cum erau inainte. Doar cand le dau artemia baga pana se umfla.

Va rog daca aveti o parere, oricare ar fi ea sa mi-o spuneti. Au mers toate bine pana acum cat v-am urmat sfaturile.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pui discus brown 4-5 cm
PostPosted: Mon Aug 19, 2013 10:43 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Se pare ca hraneam prea des. Acum hranesc din 3 in 3 ore si puii si-au recapatat apetitul.
O alta problema cu care ma confrunt este supraoxigenarea (sau nu stiu cum altfel sa-i spun) la schimburile de apa. De fiecare data cand schimb apa pestii se umplu de bule minuscule de aer pe corp (cred ca si pe branhii) si sunt stresati si speriati. Asta dureaza maxim o ora dupa care totul revine la normal. Mentionez ca in ultim vreme am inceput sa opresc aerarea in timpul schimburilor de apa si este putin mai bine dar tot se intampla sa aiba bule de aer pe ei. Procentul de apa pe care o schimb odata e de 50%.
I s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Ce ar trebui sa fac pt a evita problemele de acest gen?

Multumesc.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group