It is currently Sat May 18, 2024 5:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Mon Sep 27, 2010 8:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
120 de grade nu e asa greu de atins, dar cum obtii Florine 1 atmosfera ca sa fie sterilizarea, sterilizare? ;)

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Mon Sep 27, 2010 11:48 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Se obține unor în laborator în etuvă!Eu am făcut referire că nici dacă sunt fierte bine de tot buturugile tot ne mai rezervă unele neplăceri de-a lungul timpului,fie că nu am fost tratate cum trebuie fie că nu au fost omorâte formele vegetative(sporulate).Cam pe la 72/73 de grade sunt cam distruse marea majoritate a bacterilor,dar o mare parte din ele se inactivează,astfel că după un timp de stat în acvariu,apar aceste probleme!


P.S marius sunt curios cu poți tu să ajungi la o temperatură de 120 de grade,în cratiță când apa se evaporă la 98-99 de grade!Aburul rezultat de la evaporarea apei poate să atingă această temperatură de 120 dar apa nu...e cam imposibil!Dar atunci mai intervine o problemă și anume ca să păstrăm această temperatură trebuie să avem o cratiță,care se închide etaș,și care să reziste la această presiune!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 12:01 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Oameni buni, "o atmosfera" (760 mm Hg, sau 101325N/m2 ...etc.) este exact presiunea care ne "apasa" din cauza coloanei atmosferice de deasupra noastra ...deci nu-i nevoie de nicio etuva :D

In rest, nu vad ce germeni atat de "rai" ar mai putea sa ramana dupa ce a fost oparita, ca doar nu a fost scoasa din balta (sau rau), ca sa aiba germeni patogeni specifici pestilor. Totusi, fierberea in sare ar ajuta, se pare, la marirea rezistentei.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 12:39 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
ADX,cu tot respectul la presiune atmosferică de care faci tu referire nu are nici o legătură cu presiunea atmosferică la care făceam eu referință,e vorbesc de 1 atm într-un spațiu foarte restrâns de ordinul cm,iar presiune atmosferică de care vorbești are ca și unitate de măsură pe m2!!!
Este o mare diferență!
De exemplu în anvelopa de la mașina se găsesc cam 2-2,5 atm,în funcție de capacitatea acesteia,și de mașină!
Păi hai să îți spun ce germeni ai putea scoate din pământ în același timp cu buturuga..Antrax este cel mai de temut patogen pe care se găsește în pământ!Ghici ce,el rezistă și pe suprafața lemnului în stare de deshidratare toată timp de 7 luni de zile,se poate verifica!Am avut ca studiu microbiologia destul de mult timp!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 1:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
1atm este o 1atm! Asa cum 1m este 1m! ADX are dreptate! Iar unitatea de masura ramane aceeasi!
Intr-o cutie de chibrituri pusa pe masa si o lada de 1 mc pusa langa, voi avea tot 1 atm!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 1:34 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Fie cum ziceți voi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 7:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pai de aceea am si intrebat cum se obtine o atmosfera, apoi am tras cu ochiul. :lol:
Florineee... trezeste-te! Nu fi ridicol caci suntem la ora de acvaristica si vrem doar sa decoram un acvariu, nu sa populam alta planeta.
Sa ridice mana sus toti acvaristii care isi fierb mopanele in etuva la 120 grade.
Apropos de germenii rai din pamant... Tu nu ai mancat niciodata morcov crud? Si acela creste in pamant, printre antrax si toate dracoveniile alea pe care ar trebui sa le eliminam prin fierbere la 120 grade.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 9:51 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Probabil m-am lăsat puțin dus de vânt dar ceea ce am afirmat eu este greșit sau ce?Eu doar am susținut cum se realizează o sterilizare în adevăratul sens al cuvântului,și diferența dintre sterilizare și fiebere la 100 de grade!


P.S.nu vreau să supăr pe nimeni!până la urmă suntem toți cole :D :D gi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 10:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
In etuva sterilizarea se face cu aer cald fara presiune (180grC/1h),in autoclav faci sterilizare cu abur la presiune de 1 atm sau 2atm.In principiu este ok sa bagi buturuga intr-o etuva sa o deshidratezi (DACA ai o etuva destul de mare),dar nu ti-as recomanda un program clasic de sterilizare ci sa o tii o ora pe la 100-110grC,la 180grC se carbonizeaza lemnul intr-un strat superficial si are un aspect urit.

P.S.Nu cred ca superi ! :calm:

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Buturuga de viță de vie.
PostPosted: Tue Sep 28, 2010 10:58 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
mmdiscus,nu mă supăr stai liniștit,ai dreptate,acuma văd și eu,în etuvă sterilizarea se face cu aer cald,fără presiune,iar în atucoclav se face la presiune(am încurcat numele,mă gândeam la autoclav,și am scris etuvă!!).Greșala mea,dar cu presiune cum e?Este presiunea mai mare în autoclav?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group