It is currently Fri Mar 29, 2024 7:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discus agresiv
PostPosted: Fri Feb 08, 2019 1:31 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 08, 2019 1:15 pm
Posts: 1
Location: Targu Mures
Salutare tuturor,
Am 3 saptamani de cand sunt posesorul a 5 discusi la 13cm diferite culori. Dupa 2 saptamani unul din ei a inceput sa ii alerge pe 2 dintre ei. Unul fiind din specia blue turqoise a inceput sa se inchida la culoare. De hranit se hraneste doar ca sta mai retras dupa ce mananca si e mai inchis la culoare.
Panica mai mare este pentru cel redturqoise deoarece nu as vrea sa il pierd
Ce as putea face?
Acvaruul are 200l pestii sunt 5 la numar


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus agresiv
PostPosted: Sun Feb 10, 2019 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 25, 2017 9:30 pm
Posts: 21
Location: Suceava
Salutare si bun venit pe forum!
Desi nu sunt cel mai experimentat posesor de discusi, pana la sfatul celor cu vechime si experienta, iata ce cred eu despre situatia din acvariul tau: fiind vorba despre adulti acestia incearca sa-si delimiteze o portiune de teritoriu fiecare pentru sine sau pentru o viitoare pereche. Deasemeni zona unde primesc mancare este pentru unii pesti, zona cea mai buna din acvariu. Poate si curentii de apa provocati de filtre sa creeze zone preferate sau dimpotriva.
Pentru a impiedica/limita conflictele dintre pesti ar fi de preferat sa-i studiezi pe fiecare in parte si sa-i intelegi, apoi plasarea unui obiect pe mijlocul acvariului(burete, cioata) ar putea sa creeze zone de proprietate pentru unii pesti. Poate dimpotriva eliminarea unor obstacole pentru 2-3 saptamani sa ajute la pacea din grup, fiind posibil ca in aacest fel sa se aleaga un lider de grup care ulterior sa aplaneze conflictele. Desemeni poate daca ai sa le dai mancarea in locuri diferite sa-i derutezi si sa-si refaca preferintele.
P.s. daca mananca toti, relatiile dintre pesti eu cred ca se vor aseza de la sine.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group