It is currently Thu Mar 28, 2024 11:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
Author Message
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 12:06 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Nu ai alte vietati macroscopice Ioane, dar crustacei copepozi se dezvolta in orice acvariu, ca vrea sau ca nu vrea proprietarul.
Iar la discus paraziteaza Bothriocephalus acheilognathi care are ca si gazda intermediara tocmai acesti crustacei copepozi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 2:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cunosti cumva sursa din care provin si cum ajung crustacei copepozi in acvarii?
Aveam si eu mai demult, dar nu mai stiu de cand n-am mai vazut, poate vara trecuta.
Cele mai mari goange vizibile cu ochiul liber,...pardon, prin ochelari, au cam 0,3-0,5mm lungime si ţopaie la suprafata apei. Sunt alb-transparente. Apar cam una la 20cm².
Ii vad intr-un singur bazin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 2:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
@fishdisease crezi ca e posibil,respectind anumite protocoale, sa cresti discusi de la stadiu de icra la maturitate fara paraziti specifici?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 3:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pe mine m-a intereseaza extrem cum apar paraziti specifici in acvarii, daca nu i-au avut larvele si puii de la parinti, sau din acvariile in care au eclozat. Care ar putea fi, chiar si teoretic presupus, caile lor de acces in acvarii.
Inteleg ca nu pot elimina bacteriile cu formol. Mi-as putea inchipuii ca flora bacteriana din intestine ar putea aparea din bacteriile care au scapat vii din solutia de formol, la desinfectarea icrelor. Inca nu-s sigur daca se distrug atunci toate flagelatele, ciliatele, etc.
As putea pune icre sub microscop, ca sa vad ce ramane in viata dupa tratarea cu formol, dar sper ca aflu raspunsul mai usor de la tine.
Am citit ca viermele poate atinge 30 cm. Sti cumva cat sunt de mari ouale lor? Care-s cei mai mici crustacei care pot fi vectori?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 5:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 19, 2010 9:41 pm
Posts: 141
Location: Constanta
Ioan C. wrote:
Din pacate la un nivel inferior! Sustine ca viermii plati apar rar la discusi. Eu gasesc doar plati la ai mei. Sustine ca se reproduc doar daca au un alt vector la dispozitie. Ai mei n-au alte vietati in acvariu, pe care le-ar putea folosi, dar se reproduc totusi. Articolul a fost scris in urma cu 10 ani. Ar trebui revazut. De atunci au aparut noutati.


Dar mai sustine si ca este cel mai bine sa lasam imunitatea naturala sa se ocupe cu problema parazitilor si desigur ca parazitii nu apar in mod miraculos, ci sunt introdusi in sistem, cumva ... Mai sustine si ca selectia artificiala a discusilor (vezi mutatii asiatice) a dus in final la scaderea imunitatii.

Se stie ca imbolnavirile, in special cu paraziti, se petrec atunci cand scade imunitatea pestilor si anume: in conditii de scadere a temperaturii, avitaminoza, conditii igienice precare si nu in ultimul rand stres. De aici putem deduce, matematic, ca daca avem numai discusi deparazitati, ii vom putea creste la 21-25C, cu purici de balta si fara schimburi de apa, ignorand aspectele legate de imunitate? Sa inteleg de fapt, ca prin deparazitarea completa a discusilor se urmareste scaderea costurilor de crestere si reproducere ale acestora?
Edit: Ca atunci, nu ar avea de sa fie nimeni impotriva, nu ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 7:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
DrLeo wrote:
Dar mai sustine si ca este cel mai bine sa lasam imunitatea naturala sa se ocupe cu problema parazitilor...
Eu nu vreau sa las imunitatea pestilor sa se ocupe de scarpinatul lor, ci vreau sa nu mai trebuiasca sa se scarpine. Cand sustii ca-i mai bine sa lasi pestii la discretia parazitilor trebuie sa aduci argumente solide care sa sustina ce crezi, ca sa nu fii considerat cel putin dus de acasa.
Indiferent cine esti!
DrLeo wrote:
parazitii nu apar in mod miraculos, ci sunt introdusi in sistem, cumva ...
Deci, intrebarea urmatoare este: cum opresc accesul lor in acvarii?
DrLeo wrote:
Se stie ca imbolnavirile, in special cu paraziti, se petrec atunci cand scade imunitatea pestilor si anume: in conditii de scadere a temperaturii, avitaminoza, conditii igienice precare si nu in ultimul rand stres. De aici putem deduce, matematic, ca daca avem numai discusi deparazitati, ii vom putea creste la 21-25C, cu purici de balta si fara schimburi de apa, ignorand aspectele legate de imunitate?
Eu n-o fac. Sper ca intrebarea ta are un fond ironic, ca altfel as crede ca nu stii aproape nimic despre discusi, dar asta n-ar fi ceva blamabil.
Nu m-am asteptat niciodata sa stie fiecare om ceva despre ei.
DrLeo wrote:
Sa inteleg de fapt, ca prin deparazitarea completa a discusilor se urmareste scaderea costurilor de crestere si reproducere ale acestora?
Nu. Deparazitarea completa nu este posibila, asa ca nici nu poti astepta ceva de pe urma acestei presupuneri gresite.
DrLeo wrote:
Edit: Ca atunci, nu ar avea de sa fie nimeni impotriva, nu ?
Ba da. Ar fi impotriva cei care nu-s interesati sa investeasca in deparazitare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 8:26 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 17, 2010 1:57 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
Nu. Deparazitarea completa nu este posibila, asa ca nici nu poti astepta ceva de pe urma acestei presupuneri gresite.


... si atunci se naste o alta intrebare:
-Cum sa-i numim pe acesti discusi ? DE/RE PARAZITATI ?
. . . atentie nu este o intrebare menita sa nasca polemici ! este cit se poate de pertinenta si cred eu ca mai asteapta si altii raspunsul !
NU sariti cu ,, pietre'' . . . va rog.

_________________
Contact : 076255533


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 9:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Deja s-a discutat despre ce paraziti e vorba.
Iti recomand sa citesti intreg topicul inainte de a pune astfel de intrebari.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 9:43 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 17, 2010 1:57 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Si atunci cum sint deparazitati ?... sau nu ? ...daca tot convietuiesc cu anume paraziti !
Eu unul asta am inteles , multumita celor care au totusi ceva constructiv de spus ( vezi posturile mai detaliate) .
No offence !

_________________
Contact : 076255533


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Mon Nov 29, 2010 10:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Inca o data iti recomand sa mai recitesti topicul si daca vrei, vei gasi si raspunsul (sau poate ca deja il stii dar ca pana acuma faci pe nestiutorul).
No offence si de la mine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group