It is currently Wed May 22, 2024 2:17 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 10:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am pierdut intr-o dimineata in 2 ore ca. 10-15 pui de 2 cm inainte de a apuca sa fac ceva impotriva viermilor, mai exact inainte de a apuca formalina sa-i reduca. Tocmai ii mutasem cu 3 zile inainte in bazin mai mare. Cei controlati aveau mai multe zeci de viermi pe fiecare parte. In careva dintre posturile mele din August-Septembrie cred c-am mentionat asta. Erau pui de Nhamunda-rose, cei mai mari dintre toti fratii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 10:13 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Bun exemplul! De ce crezi ca ceilalti au rezistat? (sper ca au fost si supravietuitori :lol:)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 10:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pentru ca au mancat mai putin si nu aveau nevoie asa mare de oxigen.
Mai am niste ciurucuri ramase de atunci, cei mai prapaditi. Acusi depun.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 10:42 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Nasoala treaba! :(
Ceea ce povestesti seamana cu o antiselectie naturala... :(

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 11:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 19, 2010 9:41 pm
Posts: 141
Location: Constanta
fishdisease wrote:
DrLeo, daca la mine te refereai cand ai zis ca privesc de sus pe nu stiu cine, te-ai inselat. :)

Reproduc: "Acu' or sa zica" :). Adica se vor trezi cativa membrii mai vechi decat tine care au avut discusi gravizi cu sau fara pui, care or sa considere ce te dai mare.
Aceasta atitudine este din ce in ce mai des intalnita in zilele noastre. In loc sa ne respectam valorile si sa incercam sa invatam de la ele, macar mimetic, ne autoabandonam in suficienta noastra inarmandu-ne cu suficiente doze de nihilism. Stiau ei, rusii, ce stiau...

Vis-a-vis de "parasites free" nu credeti ca ar fi fost mai indicat sa se marjeze in directia cresterii imunitatii specimenelor. Desigur, dpdv al producatorilor de medicamente curentul acesta este aur curat. Sa-i tratezi la trei luni odata... Poate si din puctul de vedere al crescatorilor... Nu ar fi "cool" ca sa-ti cumperi discusi o data la 3 luni (60 zile=perioada de infestare si dezvoltare hemiti)? "Cool" pentru crescatori, normal.

Este posibil sa gresesc dar am inteles din posturi ca nu poti folosi decat apa de osmoza (investitii), si daca te-a lins catelul sau pisica pe maini si nu te speli cand dai mancare la pesti, ai pus-o, corect, nu ?

Stiu ca nu va intereseaza, dar am "cateva" cunostiinte veterinari care considera ca adoptarea in Romania a curentului american, de a administra (inca de la nastere) puilor de caini si pisici Ivermectina, reprezinta moartea Vet-ului romanesc.

Totul se traduce in bani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sun Nov 21, 2010 12:05 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Oameni buni, sa nu cadem totusi in extreme! In ceea ce ma priveste, apreciez toate interventiile lui fishdisease ca avand darul de a aduce rigoare in aceasta dezbatere. Acelasi lucru am dorit sa-l fac si eu (evident, cu mai putin succes, deoarece nu am studii de specialitate in domeniu). Ideea e ca atunci cand luam o decizie sa o luam in deplina cunostinta de cauza, avand in fata tot spectrul de efecte posibile, pe termen mediu sau lung.
Acum, ca sa raman consecvent principiului enuntat mai devreme (aurea mediocritas), vreau sa remarc si puterea de sinteza a lui Ioan care, comparand viermii si flagelatele cu purecii si paduchii, practic, a adus un argument foarte important in sprijinul ideii de "deparazitare" (o sa cautam impreuna un termen mai potrivit). Cu alte cuvinte, sa fim seriosi, care dintre noi s-ar supune unui proces de impaduchere si "purificare" (adica infestare cu purici :lol: ha! ha! ha! - ce tare sunt la limba romana!) ca sa-si intareasca sistemul imunitar? deci...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sun Nov 21, 2010 12:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 19, 2010 9:41 pm
Posts: 141
Location: Constanta
ADX wrote:
infestare cu purici :lol: ha! ha! ha! - ce tare sunt la limba romana!) ca sa-si intareasca sistemul imunitar? deci...


Pai, intarirea sistemului imunitar se realizeaza cu imunostinulatoare sau cu agenti patogeni inactivati, dar putem ramane in sfera imunostimulatoarelor. Asta este si rolul spirulinei pe care o punem in mixtura. Eu, de 4 ani, pun in mixtura de inima de vita, gheara pisicii si echinaceea. Si usturoi, normal. Am avut discusii fff bolnavi (de la apa de la retea) si si-au revenit in urma tratamentului, super ok !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sun Nov 21, 2010 12:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
ADX wrote:
Mai este un curent. L-as numi "aurea mediocritas" (din el fac si eu parte).

ciprian01 wrote:
Imunitatea nu se pierde de-a lungul mai multor generatii!
Cipriane, esti sigur? La pesti e altfel decat la oameni? Banuiesc ca stii ca cine supravietuieste ciumei, nu o mai face a doua oara (deci a capatat imunitate), dar imunitatea nu se transmite si urmasilor. Pentru gripa, imunitatea se diminueaza chiar si pentru acelasi individ, dupa un an, doi, sau mai multi. Exemplele ar putea continua...


Adi, este vorba de acei factori care determina si dezvolta imunitatea. Imunitatea este un ,,fapt,, determinat de niste factori care tin de gazda si de mediu in care aceasta se gaseste. Imunitatea nu se transmite si nu se mosteneste. Se capata.
De aceea imunitatea la ciuma nu se mosteneste, dar factorii care o determina, da.
Asa este si la pesti si la orice alt animal. Este adevarat, ca in timp, se pot selectiona indivizi mai rezistenti sau mai putin rezistenti, dar este altceva, ce tine doar de individ in sine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sun Nov 21, 2010 12:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 19, 2010 9:41 pm
Posts: 141
Location: Constanta
ciprian01 wrote:
Este adevarat, ca in timp, se pot selectiona indivizi mai rezistenti sau mai putin rezistenti, dar este altceva, ce tine doar de individ in sine.


:goodjob:

...sau de cat de foame ii este crescatorului, nu ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Tue Nov 23, 2010 1:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 6:30 pm
Posts: 29
Location: Bucuresti TITAN
Eu nu inteleg din toata povestea asta 3 lucruri:
1. Daca duci discusul la laborator asta inseamna ca il sacrifici, nu? Adica fecalele se pot examina, dar ce te faci cu branhiile, sangele etc?
Cand dai customerului un certificat ce semnifica acel certificat? Ca discusul respectiv e sanatos sau ca tu, crescatorul, urmezi un set de practici care reduc riscul de infectii
2. Deparazitarea asta se face periodic in toata crescatoria? Si daca da asta inseamna ca trebuie sa le aplici tratamente diferite pentru tot spectru de ganganii
Daca nu o faci periodic cum te asiguri ca discusi tai sanatosi acum o luna nu iau ceva din apa de la retea? Sau din mancare
3. Sa zicem ca ai o pereche care au paraziti si care depun. Separarea puilor la depunere te asigura ca acestia nu au parazitii parintilor? (la oameni stiu de exemplu ca daca mama are HIV e posibil ca si fatul sa aiba hiv, dar la oameni fatul petrece ceva timp cu mama lui pana se se nasca)
Daca separi pui de parinti ce papa ei in loc de mucusul de pe parinti? Nu sunt afectati in dezvoltarea ulterioara de separarea asta prematura si de lipsa tzatzei ?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group