It is currently Wed May 01, 2024 10:02 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 1:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan C. wrote:
Asta-i si problema mea acum. E foarte greu sa nu contaminezi acvarii vecine, iar eu mai am o gramada de pesti de care ar fi cel mai bine sa scap cat de curand, numai ca trebuie sa-mi pastrez urmasi de la ei.


Si ce faci daca dupa ce iti umpli bazinele doar de deparazitati se iveste ocazia sa intri in posesia unei perechi de salbatici destul de frumosi sa nu ii poti refuza ? :D

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 1:19 am 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Le faci proces verbal de retur, ca nu corespund standardului.
Poate ca ar trebui intreprins ceva, la nivel cat de oficial se poate, pentru o definire clara a ceea ce inseamna noile exigente, inainte de a se standardiza intr-o forma aberanta.
De genul nisipului in bazinele de la Duisburg, pe care am vazut ca l-ati comentat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 1:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragos wrote:
Si ce faci daca dupa ce iti umpli bazinele doar de deparazitati se iveste ocazia sa intri in posesia unei perechi de salbatici destul de frumosi sa nu ii poti refuza ? :D
Exact ceea ce crezi. Ii cumpar si le deparazitez puii. Pana atunci ii tin separat, in alta incapere.
M4rio wrote:
...inainte de a se standardiza intr-o forma aberanta.
Sau de genul:"Se interzice intretinerea pestilor ornamentali in acvarii cu pereti transparenti"?
Mda, fanatici habarnisti se gasesc pe tot globul. E jale cand ajunge prostu´sef!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 12:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
PAREREA MEA ESTE CA :
conceptul si producerea de "Parasitenfreie diskus" - dupa cum spuneam si in alt post, impropriu spus- deoarece e vorba de discusi fara flagelate si viermi branhiali este folositor in proportie de 90% producatorului.
Pestii cresc mult mai repede si mai sanatosi fara parazitii respectivi, se pot vinde mult mai repede, deoarece costurile se reduc considerabil.Una e sa cresti puiul 3 luni sau 6 luni...
Suspectez si eu pierderea imunitatii de-a lungul mai multor generatii, dar nu pot aduce argumente certe in acest sens.Pe de alta parte, infestarea unui "Parasitenfrei" cu flagelate sau viermi branhiali la varsta de 10 luni sa zicem, este mult mai putin problematica sau chiar fatala decat la un pui de 2 saptamani...

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 1:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Imunitatea nu se pierde de-a lungul mai multor generatii!
Ea se dezvolta atunci cand este cazul. In rest (cu exceptia cazurilor patologice), factorii care tin de individ si o declanseaza, se transmit genetic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 19, 2010 9:41 pm
Posts: 141
Location: Constanta
fishdisease wrote:
Ioane, initial ai dat un raspuns iritat si nepotrivit legandu-te de paduchii, purecii si sistemul meu imun, desi eu am ridicat o problema strict "tehnica". Nu era cazul sa-ti raspund, dar vad ca intre timp l-ai cosmetizat. :)

Acum insa, ca ai precizat (in tot topicul nu a spus nimeni la care anume paraziti se face referire), aduc in discutie cateva exemple care anuleaza conceptul comercial de discus parasite free.
Chilodonela hexasticha este o specie de protozoare ciliate care paraziteaza branhiile discusilor (S Imai, K Hatai, M Ogawa, 1985, Chilodonella hexasticha (Kiernik, 1909) found from the gills of a discus, Symphysodon discus Heckel, 1940, Nippon Juigaku Zasshi, 47, 2, 305-8).
Myxosoma cerebralis produce Whirling Disease, boala foarte grava la tineretul de discus, iar Myxosoma este un gen de parazite mixozoare din clasa Myxosporea.
Protoopalina symphysodonis este un protozoar parazit in intestin la discus.(Alexandre, Auguste FOIN, 2005, PARASITES ET PARASITOSES DES POISSONS D’ORNEMENT D’EAU DOUCE, Aide au diagnostic et propositions de traitement, THESE
Pour le DOCTORAT VETERINAIRE)
Cryptobia iubilans protozoar biflagelat este parazit la discus (YANONG R.P., CURTIS E., RUSSO R. AND AL. Cryptobia iubilans infection in juvenile discus. J. Am. Vet. Med. Assoc. 2004; 224(10), 1644-1650.)

Am ales doar cateva protozoare parazite la discus, diferite de Spironucleus. Nu cred ca mai e cazul sa caut numele acantocefalilor, viermi care nu au un tratament identic cu nematozii (albendazol) ori cestodele sau trematodele (praziquantel)...ori a tuturor crustaceilor care traiesc in apa acvariilor discusilor parasite free.
In directia acestora se fac controale?
Parerea mea e clara: conceptul de parasite free in fermele de discusi e unul pur comercial care nu face nimic altceva decat sa creasca pretul pestilor, fara a se acoperi, cu adevarat, intreaga paleta a speciilor de paraziti de la discus, fapt care ar permite, cu adevarat, sa se sustina PARASITE FREE. Mult mai corecta, dar mai putin banoasa ar fi notiunea de discusi deparazitati, sanatosi, frumosi, cum vrei.

Cu asta eu mi-am incheiat postarile in topicul asta ca nu are rost sa lungim discutia la nesfarsit. Si da, acum am inteles ce inseamna "parasite free". Si-ti mai spun ceva Ioane...nu exista organism animal viu "parasite free", decat asa numitele animale SPF, nascute, crescute in conditii severe de bio-sterilitate. ( http://library.enaca.org/Health/Disease ... e_info.pdf )


Mda, acu' or sa zica ca-i privesti de sus, si se simt mici si ca nu le place...

Sa vedem daca am inteles bine. Aici sunt doua curente pe care, cu voia dvs., le voi numi Ioan&Co si George&Co.
1.Curentul Ioan&Co sustine doua concepte: discusii salbatici si discusii deparazitati
(crescuti in conditii de laborator).
2.Curentul George&Co sustine un singur concept: discusii asiatici.

Mie, personal mi se pare ca cele doua concepte amintite la punctul.1 se cam contrazic dar, poate, cine stie ...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 9:10 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Mai este un curent. L-as numi "aurea mediocritas" (din el fac si eu parte).

ciprian01 wrote:
Imunitatea nu se pierde de-a lungul mai multor generatii!
Cipriane, esti sigur? La pesti e altfel decat la oameni? Banuiesc ca stii ca cine supravietuieste ciumei, nu o mai face a doua oara (deci a capatat imunitate), dar imunitatea nu se transmite si urmasilor. Pentru gripa, imunitatea se diminueaza chiar si pentru acelasi individ, dupa un an, doi, sau mai multi. Exemplele ar putea continua...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 9:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Imunitatea nu se pierde dea lungul generatiilor deoarece este genetica .Rezistenta la boli datorata sistemului imunitar se poate pierde intr-adevar dea lungul timpului , la oameni cel putin ... la pesti o fi altfel .Am vazut mai demult pe discovery un documentar legat de imunitatea genetica a unor oameni dintr-un sat din Franta la anumite boli moderne cum ar fi sida .S-a demonstrat ca acei oameni erau imuni si la ciuma datorita unei gene mostenite de la stramosi . E o teorie care spune ca un anumit procent dintre oameni sunt rezistenti sau imuni la cite o boala .Astfel niciodata o epidemie nu va omori toti indivizii care au intrat in contact cu agentul patogen .....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 9:38 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Dragos, imunitatea poate fi atat genetica, cat si dobandita. Exemple de imunitate dobandita, am dat. Imunitatea genetica nu se transmite tuturor urmasilor. In general, in natura, cei carora nu li s-a transmis, au sanse mai mici de supravietuire si reproducere ...si de aici, selectia naturala, in cadrul careia se propaga cu precadere organismele puternice. Intr-un mediu in care lipseste respectivul agent patogen, atat indivizii cu imunitate transmisa, cat si cei fara, au exact aceleasi sanse de supravietuire si reproducere. Dupa mai multe generatii se va putea vedea diferenta.
Asta este pe scurt, cam ce vrea sa spuna teoria selecției naturale.

p.s. vezi in dictionar definitia pentru imunitate.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Sat Nov 20, 2010 9:57 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
DrLeo, daca la mine te refereai cand ai zis ca privesc de sus pe nu stiu cine, te-ai inselat. :) Am tot respectul ptr membrii acestei comunitati care dovedesc foarte multa seriozitate in ceea ce fac, iar forumul este unul reusit! Pur si simplu am insistat putin asupra lui "parasite free" ca sa inteleg eu ce inteleg nemtii prin conceptul acesta. Si-am inteles in final.

Cat priveste imunitatea transmisa genetic, da, exista una. Se mai numeste imunitate innascuta, este antigen-nespecifica.
Si ca sa se inteleaga bine ce e cu imunitatea imi permit un mic copy paste (consider ca reda cel mai sintetic treaba cu imunitatea):
Sistemul imun este format din două mari componente: imunitatea înnăscută şi imunitatea adaptativă.
Imunitatea înnăscută sau nespecifică grupează mecanismele imune care formează prima linie de apărare împotriva infecţiilor. Acest tip de răspuns imun nu este specific unui antigen, cu toate că include mecanisme celulare şi moleculare care recunosc anumite clase moleculare antigenice.
Aceste mecanisme de apărare sunt prezente înainte de contactul organismului cu agentul agresor, iar acţiunea lor oferă răgazul intrării în funcţiune a răspunsului imun adaptativ.
Imunitatea înnăscută este moştenită de la părinţi şi nu mai poate fi influenţată până la sfârşitul vieţii.
Imunitatea înnăscută sau nespecifică este antigen independentă şi nu prezintă memorie imunologică.
Imunitatea adaptativă sau specifică sau castigata se referă la rezistenţa organismului faţă de agenţii microbieni. Este imunitatea selectivă, când răspunsul imun este dirijat exclusiv împotriva structurilor factorului declanşator, structuri denumite antigene.
Exista o imunitate castigata mediata celular si una mediata umoral.


Vizavi de imunitatea discusilor deparazitati...cea innascuta nu se pierde, dar aceasta este nespecifica, nu actioneaza strict impotriva lui Spironucleus sau a trematodelor branhiale. Dupa aceea, la pesti nu exista transfer de imunitate trans-colostral la nou nascuti ca sa putem afirma ca puii sunt imuni la paraziti pentru ca le-ar trasmite parintii imunitate...nici vorba de asa ceva.
Poate m-am exprimat eu gresit spunand ca dupa mai multe generatii le scade imunitatea...nu este vorba despre asa ceva ci despre o exacerbare a receptivitatii acestor pesti la o noua infectie, accidentala. Dupa cum ati constatat si voi, parazitii, cel putin cei branhiali, nu prea omoara pestele. Intre ei si peste sa creeaza o stare de echilibru. Parazitul nu are interes sa-si omoare gazda. Acest echilibru dispare, prin deparazitari repetate, generatii la rand. In acest mod este favorizata o receptivitate crescuta la o noua expunere.
Cam despre asta zic eu ca ar fi vorba de fapt.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group