It is currently Tue May 21, 2024 9:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 7:53 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 11:05 am
Posts: 111
Location: bucuresti
Salut tuturora

Am si eu o ''pereche'' de discusi galbeni impreuna cu inca 3 de alte culori in acvariu.
Acvariul are 110 litrii.Perechea de galbeni au 8 si respectiv 9 cm ca dimensiune si de cand i-am adus, acum vreo 3 luni erau si cu 2 cm mai mici fiecare, mancau de nu se poate mixturi si viermi rosii congelati(atunci cand eram plecat si ii hranea vecinul), dar de vreo 3 saptamani stau impreuna se impung unul pe celalalt se pupa tot timpul si nu mai mananca.Adica iau mixtura in gura si o scuipa.La unul dintre ei am observat fecale albe acum o saptamana.Azi launul erau maronii cu putin alb si acesta a inceput sa manance din nou mixtura dar foarte putin, in schimb celalalt se infige in ea si o scuipa.Nu pare slabit la corp si nici culorile nu sile schimba.
Ma gandeam sa-i pun intr-un acvariu separat de 30 de litrii cu metronidazol o pastila la 10 litrii, asa m-a invatat tipul de la Coralys din Drumul Taberei.Unul a inceput totusi sa manance.

Va rog un sfat bun dca se poate.
Multumesc in avans pentru cei care o sa posteze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 8:18 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 1:00 pm
Posts: 19
Location: Bucuresti
inseamna ca se iubesc daca au inceput sa se pupe asteptam pui


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Mon Jun 20, 2011 8:21 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 1:00 pm
Posts: 19
Location: Bucuresti
eu iti sugerez totusi sa gasesti pe cineva cu un acvariu mai micut (63 de litri) care eventual mai are cativa discusi si sa-i trimiti la el in carantina


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 8:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Razvane...discusii sunt pesti destul de scumpi asa ca abtine-te sa dai astfel de sfaturi.
Deci sa o luam usurel. @nicus...tu ai 5 discusi in 110 l si hranesti cu mixtura, hrana care este foarte poluanta. Ar trebui sa ai o filtrare impecabila pentru a face fata poluarii care rezulta sau (si) sa faci schimburi de apa zilnice. Cum sau mai bine spus cu ce filtrezi?
Inainte de a ne gandi la un tratament trebuie sa inlaturam cauza. Ar putea fi o scadere a pH-ului, o valoare mare a nitratilor, o deciclare partiala si implicit cresterea nitritilor, dar ca sa nu te mai aburesc hai sa trecem la fapte.
1. Schimba 50% din apa in fiecare zi. Apa de schimb o poti baga direct de la retea daca o conditionezi cu Biotopol plus sau lasata 24 ore la declorinat. Introdu o lingurita cu varf de sare neiodata in acvariu si la fiecare schimb de apa complectezi sarea scoasa. Asta este preventiv pana vedem cum stai cu apa.
2. Cumpara sau imprumuta (sunt aproape sigur ca nu ai) teste de pH, nitriti si nitrati.
3. Faci cele 3 teste si postezi rezultatele.
Nu-i muta si nu incepe nici un tratament pana nu vedem cum stai cu apa.
Cu cat te grabesti mai repede cu testele, cu atat vei da sanse mai mari discusilor sa isi revina.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 9:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
razvan_1008 wrote:
inseamna ca se iubesc daca au inceput sa se pupe asteptam pui

Mi-ai facut dimineata mai vesela.@nicus, asa cum ti-a scris si Marius, acvariul este mic pentru ce ai tu acolo si trebuiesc tinute in frau bine valorile apei, lucru destul de greu si pentru avansati in ale acvaristicii.Ai mai multe variante.1 - mai dai din pesti.2 - schimburi de apa cat mai dese.3 - ii dai pe toti si cumperi o gasca de pui la 5-6cm.4 - iti faci un bazin mai mare.Uita povestea ca un bazin cu cat este mai mare cu atat este mai greu de intretinut.Esta exact pe dos.Un bazin mai mare este mult mai usor de intretinut decat unul mic in care chimismul apei sa poate da peste cap in cateva minute de la o greseala de hranire.Iar cei care se pupa nu sunt o pereche.Cel mai probabil sunt 2 pesti de acelasi sex.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 10:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
drdiscus wrote:
Cel mai probabil sunt 2 pesti de acelasi sex.

..si care se bat.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 2:22 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 11:05 am
Posts: 111
Location: bucuresti
Salut

Am testul de PH si am masurat si am PH 6.Schimbul de apa este o data la 3 zile 10% si dupa inca 3 zile 20%. Apa este super curata, nu am alge negre in acvariu, temperatura 29 gC.Acvariul este unul plantat, un echinodorus si 2 plante de buturuga. Mai sunt si vreo 8 neoni pe acolo.Filtrul este intern, JBL coltar si are 3 compartimente - unul cu burete, altul cu bile Micromec si altul jumate carbune jumate vata Symec.
Nu as vrea sa pun sare ca distrug plantele, prefer sa-i mut in alt bazin.
Cu testerul de nitriti si nitrati ma omoara pretul 100 roni amandoua si nici prieteni care au nu am gasit.
Referitor la alt bazin, am gasit unul de vanzare aici pe forum de 190 litrii care e conic si cu geam curbat, are laturile de 70 cm si h=60 ce parere aveti e potrivit pt discusi, cu forrma asta?
Cum postez si eu o poza cu discusii ca sa vedeti bazinul meu ca nu stiu?
Multumesc celor care au postat in ajutorul meu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Tue Jun 21, 2011 3:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Arunca acel carbune.
Daca ai cum, da-mi un tel la 0728226543. Vedem daca avem cum sa ne intalnim maine si sa imi aduci o mostra de apa. Iti fac eu testele de nitrit si nitrat cu teste Saifert.
Doar recipientul sa il umpli pana la capat si sa il inchizi sub apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Wed Jun 22, 2011 9:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
In general sticla curbata la un bazin cu apa deformeaza imaginea pestilor,dar daca tie iti place forma acvariului e potrivita si pentru pesti.
Schimbi mult prea putina apa si s-ar putea sa ai ceva mai mult nitrit (filtrare subdimensionata).

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi care refuza hrana
PostPosted: Wed Jun 22, 2011 10:14 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 11:05 am
Posts: 111
Location: bucuresti
Am facut testele cu ajutorul lui Ciprian, pe aceasta cale ii si multumesc si mi-a dat o veste super naspa, valorile de la nitrati mi-au iesit peste 100.
Am scos perlonul si carbunele si am inlocuit cu bile micromec, acum am 2 compartimente cu micromec si unul cu burete.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group