It is currently Thu May 02, 2024 3:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Am o nedumerire, ajutati-ma!!!
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 7:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Iti pusesem si eu si drdiscus niste intrebari . Daca vrei poti sa raspunzi la ele :mrgreen:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o nedumerire, ajutati-ma!!!
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 5:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:01 pm
Posts: 37
Location: Argesi - Titesti
Scuze Dragos. Intradevar unii din ei nu mai au luciu si sunt catifelati, cred ca au probleme si cu mucusul dar nu ma prea pricep, sunt si inchisi la culoare. Unul tine si inotatoarele strinse, iar acum la altul din cei mari am vazut ca la coada varful a inceput sa fie mat. De inotat cand ma vad vin imediat la suprafata crezand ca le dau sa manance. Daca sting lumina se comporta la fel. Temperatura in acvariu este de 30 grade.

_________________
"Nihil sine Deo"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o nedumerire, ajutati-ma!!!
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 7:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Iata ce a scris ioan pe un alt forum :

"Ciuma Discusului

Simptome:
Cel mai mare pericol pentru discusi este in prezent contaminarea lor cu o boala care apare in urma contactului cu discusi adusi din alta parte, cu precadere a celor importati din Asia. Contaminarea se produce prin introducerea celor noi in aceeasi apa in care se afla cei vechi, prin germeni patogeni vehiculati intre bazine prin apa atasata de mainile sau obiectele cu care se lucreaza la acvarii, prin stropi cazuti dintr-un bazin in altul, prin hrana contaminata. Primele semne ale bolii apar dupa 40-50 de ore si se manifesta prin stare apatica, urmata la cateva ore de innegrire si secretie intensa de mucus, care in scurt timp se poate observa ca ia forma unei tesaturi. Pestii respira agitat, se aduna cu inotatoarele stranse, lipiti unii de altii in colturi ferite de lumina si stau inclinati pe o parte. Parti mari de mucus se desprind de pe corp si plutesc prin apa care incepe sa miroasa neplacut. Starea pestilor se inrautateste rapid, decesele aparand a treia zi dupa observarea primelor simptome. Se inbolnavesc de obicei si pestii noi, dar mai putin grav, ei avand o oarecare imunitate dobandita in urma vindecarii dupa prima inbolnavire. In lipsa tratamentului pierderile sunt de cca. 90-100% in timp de 5-7 zile de la contaminare.

Tratament:
In timpul tratamentului se reduce lumina la cea necesara observarii, deoarece este suportata foarte greu de catre pesti. Se schimba 50-70% din apa, se adauga 1g / 8 litri sare de bucatarie fara iod, Sulfat de Neomicina 2 g /100 litrii si 100mg = 0,1g / 40 litrii Nitrofurantoin. Se filtreaza adecvat pentru indepartarea cat mai rapida a mucusului din apa prin spalarea la intervale scurte de timp a materialului filtrant. Pentru mentinerea apei curate si scaderea densitatii germenilor patogeni se va scoate in primele trei zile zilnic atata apa incat sa mai poata sta pestii in pozitie normala, se adauga dublul cantitatii de apa curata fata de cea care era in bazin, se goleste din nou cat sa poata sta pestii normal, se adauga sarea si medicamentele, ca prima data, in apa pregatita pentru schimb si se umple bazinul. In perioada urmatoare se va schimba apa in functie de necesitati si starea pestilor, eventual tot a treia zi. Ameliorarea bolii se poate observa dupa 3-4 zile, vindecarea poate dura inca 5-7 zile dupa inceputul tratamentului.
Poza cu pesti bolnavi "

Sa speram totusi ca nu e asta...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o nedumerire, ajutati-ma!!!
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 10:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:01 pm
Posts: 37
Location: Argesi - Titesti
Nu am mai pus poze pe nici un forum, dar fac tot posibilul sa le pot posta. Inca ceva, am masurat No3 si acum 2 zile era foarte mare 100mg/l, chiar si mai mult. Am schimbat deja de doua ori o parte din apa si acum a scazut la 25 - 35mg/l. Se poate sa se intample si din cauza asta aparitia stresului si a bolii?

_________________
"Nihil sine Deo"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o nedumerire, ajutati-ma!!!
PostPosted: Sun Mar 21, 2010 11:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:01 pm
Posts: 37
Location: Argesi - Titesti
Image Image
Sper sa se vada. Nu am stiut cum sa le pun altfel, am citit tot un topic de al tau Dragos si asa am reusit sa le urc.

_________________
"Nihil sine Deo"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o nedumerire, ajutati-ma!!!
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 12:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Din ce vad eu coada primului discus e albicioasa spre margine.
Daca au si mucus albicios pe ei, atunci ori urmezi tratamentul de mai sus ori te duci la farmacie veterinara si iei oxitetraciclina hidrosolubila (praf) si le dozezi 250mg / 40L o data pe zi, timp de 7 zile cu schimburi de apa inaintea fiecarei dozari.
Sau ca sa nu te complici, foloseste Sera Backtopur direct, Jbl Furanol (versiunea 1 sau 2) comform cu instructiunile.


Succes.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group