It is currently Sat May 18, 2024 2:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: ce s-a intamplat ?
PostPosted: Sun Oct 09, 2011 10:51 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Pana acu cateva zile in acvariul meu puteai vedea o sumedenie de melci (mici- max 7mm diametru- si maronii). La un moment chiar nu stiam ce sa fac sa scap de ei si...se pare ca mi-a reusit, acum sunt toti pe fundul acvariului, cochiliile incep sa se albeasca iar ei sa se descompuna cred(ceea ce e o problema), maine incerc sa adun cele cateva sute bune de melci...sper sa si reusesc. Daca ma intrebati ce am facut de i-am exterminat raspunsul meu este : NIMIC!!! de aici si problema mea : ce i-a omorat? Oare ce i-a omorat nu-mi poate afecta si pestii?
Dupa cum am spus maine incerc sa-i adun si sa fac un schim de apa, pestii par sa fie ok, continua sa-si faca avansuri (au cca 12-14 cm si aproximativ 9-10 luni) desi din cei 8 niciunul nu pare sa se fi hotarat de cine-i place :lol:
Sper sa ma ajutati sa dezleg enigma cu melcii si cel mai mult sper sa nu am probleme cu discusii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce s-a intamplat ?
PostPosted: Sun Oct 09, 2011 11:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
In locul tau m-as grabii cu schimbul ala de apa si cu scoaterea cochiliilor...

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce s-a intamplat ?
PostPosted: Mon Oct 10, 2011 12:13 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Si eu as face la fel dar cand am vazut eram pe punctul de a pleca la munca, ajung acasa abia dimineata pe la 6.....daca pestii is ok am sa fac schimbul undeva pe la 11-12 daca nu.....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce s-a intamplat ?
PostPosted: Mon Oct 10, 2011 9:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca tot vrei sa scapi de melci iar pestii sunt ok, asteapta sa moara melcii toti si fa schimbul de apa pe urma. Daca ramane un melc viu ii ai din nou in acelasi numar peste cateva saptamani. Scoate dintre melci ce poti sa aspiri, dar lasa apa acolo ca se ingrijeste filtrul de ea. Nu aspira multa apa, foloseste un tub sau furtun cat mai subtire.
Am patit si eu faza, si tot asa n-am gasit explicatia. Pestii n-au avut nimic si aveam scalari si discusi acolo.
E vorba probabil de vreo boala care-i rapune si nu ataca pestii.
In orice caz e mai eficienta decat toate solutiile antimelci produse de catre toate firmele din lume.
Ar trebui cercetat fenomenul si pus in aplicare in acvaristica.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce s-a intamplat ?
PostPosted: Mon Oct 10, 2011 12:52 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Ioan C. wrote:
In orice caz e mai eficienta decat toate solutiile antimelci produse de catre toate firmele din lume.
Ar trebui cercetat fenomenul si pus in aplicare in acvaristica.


:)) asa e , pacat ca nu ne dam seama care este factorul declansator . Nu aveam de gand sa schimb mai multa apa decat de obicei. Eu obisnuiesc sa schimb o data la saptamana aproximativ 60-70 l din cei aproximativ 300., doar ca azi trebuie sa ma chinui sa adun armata de melci.
Nu pot sa spun cu exactitate cand au inceput sa moara si nici daca am facut ceva diferit in acea perioada cu exceptia scaderii temperaturii din acvariu de la 29 la 27 de grade (nu brusc ci in aproximativ 2 zile prin reglarea termostatului). In timp ce scriam mi-am adus aminte ca am pus 10 pastile de rombendazol, acum vreo 2 - 3 saptamani, credeam ca au viermi branhiali dar ei nu faceau altceva decat sa -si faca avansuri......mea culpa (incepator fiind nu mi-am dat seama :D) totusi nu cred ca de la pastile ar fi ca a trecut ceva timp de atunci


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce s-a intamplat ?
PostPosted: Mon Oct 10, 2011 12:58 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Eu am patit ceva asemanator cu pomacea intr un bazin unde la un moment dat am inceput sa fac schimb cu apa preparata la dgh1. In scurt timp mi au murit toti pomacea cu toate ca pestii (niste neoni) se simteau perfect. Cand i am adunat am observat ca aveau cochiliile moi si nu tari asa cum sunt ele de obicei. La mine cauza a fost dgh ul prea mic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce s-a intamplat ?
PostPosted: Mon Oct 10, 2011 3:03 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Se stie ca melcii au nevoie de o duritate mai mare si un ph >= 7 (din cate am citit) pentru a-si extrage sarurile necesare (pt cochilie) deci asta poate fi o cauza a mortalitatii lor.
Acum daca ma gandesc bine moartea melcilor ar putea fi si cauza cresterii inexplicabile a NO3-iului pe care am semnalat-o intr-un post pe la sfarsitul lunii septembrie, iar eu sa fi observat abia acum acest lucru.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group