It is currently Sat May 18, 2024 2:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Am nevoie de ajutor !!!
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 10:35 am 
Offline

Joined: Wed Feb 24, 2010 3:01 pm
Posts: 55
Location: bucuresti - salajan
http://imageshack.us/clip/my-videos/171/qtd.mp4/


Ce e acea mazga de la branhii?cumva viermi branhiali?nu am mai avut niciodata asa ceva....pestele nu mai mananca de 3=4 zile si sta mai tot timpul in acea pozitie;cu gura catre luciul apei....cum scap de problema asta?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am nevoie de ajutor !!!
PostPosted: Fri Oct 21, 2011 5:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Pui intr-o galeata 5 litri de apa si 50 g sare ,bagi pestele acolo si il tii 15-30 minute daca nu face figuri, inainte sa il scoti cu 2 minute bagi un furtun de aer dat tare astfel incit sa se creeze un curent destul de puternic in apa.Dupa ce il scoti pestele ar trebui sa elimine mucusul de la branhii dar este posibil sa ii apara iarasi in zilele urmatoare caz in care trebuie sa aflam cauza pentru care a facut mucusul respectiv. Daca vezi ca pestele iese cu burta in sus la suprafata apei trebuie sa il scoti din saramura .Daca sta pe o parte pe fundul galetii nu il baga in seama ... doar face pe ranitu' asa ca poti sa il lasi in continuare la tratament.
Ceilalti pesti sunt tot asa negri si matuiti? Ai luat ceva pesti sau plante noi in ultimul timp?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am nevoie de ajutor !!!
PostPosted: Tue Oct 25, 2011 6:50 am 
Offline

Joined: Wed Feb 24, 2010 3:01 pm
Posts: 55
Location: bucuresti - salajan
am facut cum ai zis tu,dar nu l-am lasat ai mult de 10 min ca incepuse sa fie foarte agitat si se lovea de galeata.a eliminat acel mucus,nu am observat sa faca din nou dar tot in aceeasi pozitie sta,cu gura spre suprafata apei si nu mananca.ceilalti se innegresc atunci cand se bat.nu sunt negrii tot timpul.plante am luat de la cineva dar mai demult.in schimb acvariul e plin de melci din aceia rosii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am nevoie de ajutor !!!
PostPosted: Tue Oct 25, 2011 7:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Inseamna ca inca mai are mucus in interiorul branhiilor daca tot nu are suficient O2. Nu as putea sa iti spun de la ce s-a format mucusul dar ideea este ca trebuie sa faci cumva sa il ajuti sa il elimine .Pentru a face asta cea mai simpla si la indemina metoda este baia de scurta durata cu sare .Daca nu a eliminat de la inceput tot mucusul poti sa il mai bagi la o baie .Faptul ca incepuse sa se zbenguie prin galeata ar fi trebuit sa te bucure daca nu se izbea prea tare deoarece il ajuta sa elimine din acel mucus .Asta era si rolul furtunului cu aer ,sa creeze un curent de apa care sa ajute pestele sa elimine mucusul. Din ce am vazut pestele are mucoasa iritata .Acest lucru se putea intimpla din mai multe motive .Cele care imi vin acum in minte sunt : iritarea din cauza unor chimicale ajunse cumva in apa, infectarea cu paraziti de piele carfe pot fi viermi,bacterii,alge,..... Pentru fiecare dintre aceste probleme exista un alt tratament .Poti sa mai incerci sa faci un schimb mai mare de apa si sa bagi aqutan sau aquasafe conform prospect (sau alt conditioner pt apa) prin care sa elimini posibilitatea de a avea chimicale in apa . Tratament medicamentos eu nu as baga pina nu as ajuta intii pestele sa elimine mucusul din branhii (sa vezi ca respira normal macar o perioada dupa tratament) si as elimina posibilitatea intoxicari cu chimicale.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am nevoie de ajutor !!!
PostPosted: Wed Oct 26, 2011 9:35 am 
Offline

Joined: Wed Feb 24, 2010 3:01 pm
Posts: 55
Location: bucuresti - salajan
inainte sa ii fac baia de sare,am facut schimb de apa 60%.i-as mai face o baie cu sare,dar la prim a baie m-am speriat,am crezut ca moare pentru ca la un moment dat se arcuise si statea la suprafata apei pe lat,plus ca abia mai respira.daca il atingeam incepea si se "zbenguia"dar haotic.si inca ceva,isi schimbase culoarea foarte mult in rau,adica ii aparusera pete negre pe corp si pe cap.l-am bagat inapoi in acvariu si si-a revenit in 10-15 min.si cred ca facuse si shoc de ph ca avea coada la varf zdrentuita.azi dimineata am vazut ca nu mai statea la suprafata apei .sa se aprinda lumina la acvariu si vad cum se prezinta.
aqutan am.o sa pun in acvariuconformprospectului.ms mult de sfaturi.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group