It is currently Fri Mar 29, 2024 9:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sat Feb 09, 2013 9:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Aici ar fi bine să menționăm evenimente despre care știm că s-au petrecut, cu pretenția să fie listate dacă se pot aduce argumente convingătoare că s-au pertecut într-adevăr, sau doar ca și amintiri, dacă nu se poate demonstra veridicitatea acestora. Imagini (?!) sau articole publicate la timpul respectiv ar fi exemple de argumente mai mult sau mai puțin convingătoare.
Cine a avut pentru prima oară Discus în România?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sat Feb 09, 2013 2:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Din cate stiu, unul dintre pionierii cresterii acestor pesti a fost d-l Hermann din Sibiu. De la dansul am cumparat si eu primii discusi in anii 90. Stiu de la dansul ca a adus un numar de aproximativ 20 bucati din fosta Republica Democrata Germana la inceputul anilor 80. Din acesti pesti- Royal Blue- omul a pastrat o parte si o alta parte a ajuns la un crescator din Bucuresti.
In ce masura acestia au fost primii discusi din Romania nu pot sa va spun, dar in mod sigur au fost printre primii.
Din pacate d-l Hermann nu mai este printre noi de ani buni, daca cineva din Sibiu sau imprejurimi poate completa informatia il rog sa o faca.
Poze cu descendentii acestor pesti o sa pun pe site. Am sigur poze facute pe hartie foto pe care o sa le scanez. Doar trebuie sa caut putin dupa ele. Tin minte si acum ca au fost un grup de 6 femele, si nu imi ieseau puii nicicum de la ele!!! :lol:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sun Feb 10, 2013 1:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Nu mai are nimeni alte istorisiri?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sun Feb 10, 2013 1:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Poate Ioan, fiind inițiatorul topic-ului și unul din "veteranii" acestui hobby, ar trebui să ne spună mai multe.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sun Feb 10, 2013 8:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
In septembrie 1984, Norbert Houser a adus in Bucuresti, de la un crescator din Berlin, 40 de discusi bruni din care ulterior a reusit sa si reproduca un an mai tarziu. Discusii importati au fost hraniti cu inima de vita tocata si ocazional cu Daphnia, iar mai tarziu Tubifex, aceasta devenind hrana de baza. Pentru reproducere a folosit apa filtrata prin coloane cu rasini schimbatoare de ioni. Exista un articol scris de Norbert Hauser numit "Diskus" in "Exotica, 2" din 1987.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Sun Feb 10, 2013 10:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Intr-adevar Norbert Hauser a facut un import in 1984 reusind ulterior sa ii reproduca dar inaintea lui, cred ca incepand cu 1980 Mircea Oprea a adus in mai multe randuri discusi in tara. Mircea Oprea a facut importurile din Ungaria si DDR.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Tue Feb 12, 2013 9:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
reisz-medre wrote:
Poate Ioan, fiind inițiatorul topic-ului și unul din "veteranii" acestui hobby, ar trebui să ne spună mai multe.
Eu am inceput foarte tarziu, prin 1998, atunci am auzit pentru prima data de ei.
Marius, de ce esti asa scump la vorba?
Ciprian, descrie putin revista te rog. Pe net gasesc sub "Exotica" doar :shock: "Exotice" ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Tue Feb 12, 2013 9:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
:lol: Gasesti numai thailandeze si suedeze? Suna bine! Ne lasam de discusi si redescoperim alte pasiuni!
Lasand gluma la o parte, "Exotica" era denumirea Asociatiei crescatorilor de pesti si pasari de apartament din Romania. Asociatia avea chiar si o publicatie- nu stiu daca lunara sau mai rara, dar am si eu un exemplar ratacit pe acasa. Din cate stiu, fiecare magazin din orasele mai mari care comercializa in domeniu facea parte din asociatia respectiva.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Tue Feb 12, 2013 11:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu in 1992 am avut primii discusi.Erau bruni si blue turquise.In 93 sau 94 mi-a adus un prieten care avea pet shop pe Brancoveanu in Bucuresti primii 2 pigeoni.Ii vedeam ca 2 bijuterii in bazin.Prin 90, avand carasi, m-am dus la Bolony in Bucuresti si am vazut o pereche de discusi bruni cu pui.Aceeia au fost primii discusi vazuti de mine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria discusului in Romania.
PostPosted: Tue Feb 12, 2013 12:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
În Arad, între anii ´65-90 găseam la "Asociația vinatorilor și pescarilor sportivi" , vis a vis de biserica ungurească, pe Bulevardul Republicii, acum B-dul Revoluției, cu mult noroc, termometre din cele pe care le disprețuim azi profund, știți voi de ce, și plicuri cu 20g de pureci de baltă, uscați.
Acvariști erau destui, dar nu erau asociați, în piață au început să apară, cred, după anii ´75-80, cu pești comuni, nimic special, nici măcar ceva selectat, ci reproduși în masă, 4000 de Berlinezi în 50 litrii de apă, sau cam așa ceva. Scalarii erau la mare preț, rari, cu un renume mai grozav decât al discusilor în ziua de azi. Ca un acvarist care mă respectam, educat de către cunoscuți neinitiati cu "Aaaaaa,... ce frumoși sunt" și "Ooooo,... astea le-ai făcut toate, tu singur?!" credeam că fac parte din elita acvaristică.
Știm noi unde duce așa ceva: aici, unde ne aflăm, între cei care exclama: "Da, așa ceva am făcut și eu, dar puțin diferit".
Știți la ce mă duce gândul acum?
La babele care stau seara pe bănci sau scaunele șchioape, la stradă, în fața casei și își deapănă secretele aflate la creșterea puilor de rațe, găini, gîște,... :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group