It is currently Mon May 20, 2024 3:17 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 12:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Titlul topicului este salbatici vs. domestici (cred ca la discusi se refera :D ) dar vad ca tendinta este de a se face portretul robot al detinatorului de discusi. Pare ca toata lumea stie de ce si-a luat discusi, mai putin el. :lol:
Riscul de a judeca pe cineva pentru o actiune este acela de a te desconspira deoarece judecata o faci dupa cum ai fi actionat tu. Nici un psiholog nu poate judeca o persoana fara a avea cat mai multe date. ;)
Eu cred ca atunci cand privesti un discus trebuie sa vezi frumusetea acelui exemplar prin prisma exemplarului in sine si nu studiind posesorul, motivatia care la impins sa-l cumpere si suma pe care a platit-o pentru el.
In acest moment in Romania exista perechi de Heckeli cu pui dar nu aveti ocazia sa ii admirati tocmai datorita micilor rautati care apar pe forum.
Si acum strict la subiect, salbatici vs. domestici din punctul meu de vedere sau mai bine spus in acvariile mele inseamna comportament vs. forma.

L.E. Un topic deschis la cabinetul medical are o evolutie lenta asteptandu-se relativ mult dupa raspunsuri. Nu la fel se intampla intr-un topic unde e can-can.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 1:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Cred ca ar fi cazul sa incheiem aici deoarece vad ca fiecare o tine pe a lui si nu vom ajunge la nicio concluzie. Fiecare este liber sa isi ia ce fel de discusi vrea si sa ii tina unde vrea, nu cred ca s-a impus nimanui nimic. Cred ca trebuie sa ne limitam la argumente rationale si sa nu ne jignim. (imposibil sa desparti discusii de posesorul lor si de scopul lui deoarece nu discusii scriu pe forum). Eu ma opresc aici si nu mai intervin in acest topic deoarece nu cred ca face bine nimanui.

P.S. La cabinetul medical nu este foarte bine sa se intervina deoarece daca dai cuiva un tratament care a mers pentru tine (ma refer la discusi pentru cine nu a inteles) in mai multe cazuri se poate sa nu mearga pentru altul din diferite motive independente de cel care a dat sfaturile si in plus se trezeste de fiecare data unu sau altul sa dea un alt tratament care nu are nici o legatura cu simptomele. Asa ca ma abtin de cele mai multe ori sa comentez sau in caz ca consider ca trebuie trimit cate un mic PM celui care are nevoie de ajutor, chiar daca asta va face sa nu am mii de postari pe forum.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
septi wrote:
Asa ca ma abtin de cele mai multe ori sa comentez sau in caz ca consider ca trebuie trimit cate un mic PM celui care are nevoie de ajutor, chiar daca asta va face sa nu am mii de postari pe forum.

Aici stiu unde bati dar nu ma pot abtine sa nu mai fac un post asa ca mai fac un offtopic. :evil:
Eu consider ca o intrebare pusa pe forum are nevoie de un raspuns tot pe forum altfel vom avea doar o lista de intrebari. Daca raspunzi pe forum si dai un tratament gresit situatia mai poate fi indreptata prin interventiile celorlalti membri pe cand in PM poti gresi fara posibilitatea de a mai remedia. Iar daca tratamentul de pe forum difera cu cel din PM atunci abureala e totala.
O rezolvare oferita pe forum ramane peste ani ajutand comunitatea.
Cat despre miile de posturi eu iti doresc sa obtii aceleasi beneficii de care profit eu. :lol:
Asta e o discutie intre barbati care s-au cunoscut personal asa ca din partea mea e fara ranchiuna chiar daca e mai acida.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 5:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
:drinks: :calm: :drinks: la urmatoarea intalnire....

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 5:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ciprian Marcu wrote:
Sunt curios cati si-ar dori discusi salbatici crescuti natural intr-un lac din Singapore. :D


Se fac importuri deja Cipriane... ;) uite dovada discusului domestic "salbaticit" :lol:
Image

Ps: astept "carcotasii" sa numere barele de stress.... (fiind "tristi" nici bare nu mai au)...
Sau pe Rasputin sa m-a felicite ca tin domestici in apa de salbatici...

Off-topic... Am sa revin si cu poze dupa schimbul de apa (un ph in jur de 6.8) asta vis-a-vis de celalalt subiect referitor la "Apa ideala ptr domestici"...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Wed Aug 21, 2013 9:48 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Sunt nou in discusareala insa imi permit sa-mi exprim si eu aici gusturile.

Imi plc mult salbaticii. Imi plac mult bazinele amenajate tip biotop. Heckel si RSG sunt preferatii mei in materie de salbatici (sigur ca nu-i am sau avut vreodata deci ma refer strict la aspect si la cliurile pe care le-am vazut pe yputube). INSA nu as cumpara niciodata discusi salbatici. NICIODATA. Pentru ca nu sunt de acord cu recoltarile din natura. As cumpara insa F-uri, nu ma intereseaza al catelea este atata timp cat pastreaza taxonul sau chiar il accentueaza, RSG-ul fiind un exemplu in acest sens, cu care se poate lucra destul de mult cred eu. Nu sunt de acord cu afirmatia cum ca f-urile nu mai sunt salbatice. Nici exemplarele aduse din habitat nu mai sunt salbatice atata timp cat ne accepta si mananca ceea ce le dam noi.
As vrea sa vad niste pasionati care se apuca de salbatici pt a-i inmulti si a satisface apetitul celor doritori de salbatici in acest fel diminuand mult recoltatul din habitat.
Dar, ca in orice pasiune si aici este vorba despre orgolii, despre provocari, despre dorinta de a avea mai mult, mai mare, mai salbatic.
Sunt pasionat si de cactusi. Aici este importanta locatia populatiei din care provine planta. De multe ori pasionatii merg in natura si selecteaza un anumit caracter dintr-o populatie (de ex spini mai lungi sau mai maro, flori mai mari, plante mai robuste, etc) si le denumesc cu Field Number pe care il inregistreaza intr-un apendix. Apoi plantele sunt cultivate si inmultite pt a perpetua caracterul genetic respectiv fara a hibridiza sau interveni altfel decat prin selectie. E musai ca plantele mama sa provina din populatia (sau sa fie F-uri) si sa aiba caracterele descrise initial. In acest fel populatiile din natura sunt protejate, plantele disponibile la vanzare fiind deja selectate si avand caractere foarte bune evidentiate. As vrea sa vad asta si la discusi. Poate exista si nu stiu eu. Adica un crescator care sa detina 15-20 de linii pastrate curat. Nici macar nu m-ar interesa ce f sunt.

Deci oamenii sunt... asa cum sunt. EU ma pronunt contra salbatici si pro f-uri atent selectionate. Asa cum spunea cineva pe aici, genele exista, trebuie doar sa lucreze cineva si sa le scoata la iveala. Dar e mult de munca si... e mai usor sa platesti un bastinas cu 5 $ pe un discus pe care mai tarziu iei minim 100. Asa sunt si rubinele din africa, si diamentele, patate cu sange. Ce importanta are ca dpdv chimic unul altificial este la fel iar dpdv fizic este mai bun. Valoare au cele extrase de copii de 10 ani, cele schimbate pe o lada de AK47...etc. Si exemple de discusi salbatici vedem la tot pasul in lumea care ne inconjoara.

Dintre "domestici" cel mai mult imi plac cei su dungi in general si brown in particular. Poate pentru ca sunt cel mai aproape de salbatici. Bruni am acum. Pe viitor mi-ar placea niste cobalt si niste snake skin. Nu prea i-as amesteca dar... cine stie.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group