It is currently Sun May 19, 2024 4:02 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Fri Mar 08, 2013 10:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
eu, personal, fiind producator de "domestici", nu pot sa imi dau cu parerea public, pt. ca as putea fi pe buna dreptate banuit de subiectivism. asta nu inseamna ca nu am o parere. eu prefer sa discut astfel de subiecte la vreun "congres" de-al nostru, la o bere, la un gratar, nu pot sa imi exprim parerea "oficial" pt. a nu se crede ca incerc sa-mi promovez "afacerea".
mie imi plac toti discusii, si sunt foarte sincer, nu spun asta in incercarea de a fi diplomat.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Fri Mar 08, 2013 3:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu prefer o plimbare intr-o padure virgina in locul uneia in livada. Imi plac si merele din gradina bunicilor dar am o dorinta nebuna sa ma julesc, sa ma zgarii prin zmeurisul salbatic al muntilor pentru o mana de zmeura de la botul ursului.
Poate sunt dus cu pluta, voi decideti.
Am in acvarii si prune rotunde create pentru aspect si zmeura salbatica acrisoara la care multi ar stramba din nas si imi plac amandoua.
Aaaa, sa nu fiu off topic..., ce nu imi plac la discusii astia lucrati este ca sunt atinsi de om asa cum zicea Ioan sau mai bine zis exprima gustul unui om nu al naturii.
Si ca sa pun putin zahar peste prajitura, imi plac domesticii lucrati cu gust, care mai pastreaza putin din caracteristicile ancestrale.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Fri Mar 08, 2013 4:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
:lol: da, si asta o spune unul dintre cei mai buni crescatori de Discus de pe Forum, ma unge la inima! Bravo Marius! :appl:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Fri Mar 08, 2013 11:11 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 04, 2010 3:58 pm
Posts: 363
Location: Iasi
Cred ca la un salbatic trasatura definitorie este comportamentul.Cu siguranta gasim f1 identic sau mai frumos ca parintii .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Sat Mar 09, 2013 4:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
edyr wrote:
Cred ca la un salbatic trasatura definitorie este comportamentul


Adica chestia aia pe care noi incercam si reusim sa i-o modificam inca din primele zile de la prinderea sa. ''Carantina'' la salbatici de fapt in mare parte chiar in acest lucru consta, in domesticirea discusilor si obisnuirea lor cu captivitatea si cu tot ce presupune aceasta.
Si la un tigru proaspat prins si tinut in cusca atunci cind se izbeste cu capul de gratii si miriie la toata lumea trasatura definitorie este comportamentul in comparatie cu unul prins de ceva timp. Dupa citeva zile cind descopera ca nu poate sa sfarime cusca ii trece si apoi pt a primi hrana se imblinzeste ,ba la un moment dat se va lasa si dresat si de frica sau de foame va face ce doreste dresorul iar dupa citiva ani ii va fi probabil teama sa iasa din cusca deschisa in padurea de unde a fost prins si ar prefera sa faca acest lucru tinut in lesa si condus de dresor.
Cred ca si domesticii vor avea un comportament foarte asemanator si vor fi la fel de precauti, agresivi intre ei si teritoriali ca cei prinsi in natura daca tii 5-6 intr-un bazin de 400-500-600-1000 litri care este plin de cioate si alte ascunzisuri, daca nu au fost obisnuiti sa te asocieze cu hrana, daca temperatura nu depaseste 28-29 de grade, daca este lumina doar atit cit sa nu isi bage pestii cioatele in ochi , daca acvaristul se uita numai de dupa colt la bazin sa nu il vada discusii si se apropie doar pe virful picioarelor si niciodata la mai putin de 1-2 metri de bazin sa nu cumva sa ii sperie ....
Pe de alta parte cred ca si salbaticii vor capata comportamentul domesticilor foarte rapid daca ii tii in numar mai mare intr-un steril fara ascunzatori ,cu lumina ceva mai multa si cu cineva care se plimba des prin fata acvariului fara sa isi faca griji ca sar pestii din bazin de frica (a se vedea bazinele de carantina ale exportatorilor de salbatici).

Un discus salbatic este salbatic atita timp cit nu ii lipseste salbaticia, parerea mea...apoi devine un discus imblinzit mai mult sau mai putin functie de priceperea acvaristului.

Ce vreau sa subliniez este ca in mare acelasi comportament ca la salbatici poti sa ii faci sa il aiba si pe domestici daca ii tii si eventual ii si cresti de mici in aceleasi conditii in care de obicei sunt tinuti salbaticii, adica in numar mic in acvarii biotop. Deasemenea am o banuiala ca e valabil si invers dar deoarece nu am avut discusi pescuiti direct din Natura pina acum nu pot sa vorbesc 100% in cunostinta de cauza. Am momentan doar F1 si F2 iar despre acestia pot sa spun ca in privinta comportamentului si a fitelor la apa nu exista diferente fata de domestici. Adevarul este ca ar fi putut fi diferente de comportament daca as fi plecat de la premisa ca astia sunt altfel si daca i-as fi tratat altfel .Am considerat insa de cum au ajuns ca sunt niste discusi ca oricare altii si le-am explicat ca daca fac fite ii trimit sa se joace cu pisica din spatele blocului care e o iubitoare de discusi in general fie ei wild sau domestici :lol: ...din 36 de bucati citi au ajuns la mine nici unul nu a vrut sa se joace cu ea.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Sat Mar 09, 2013 9:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Am stat mult sa ma gandesc ..
Avand in vedere , ca in 2 ani au ajuns al mine 35 de salbatici , din care am 27 momentan trebuie sa spun ceva !
La salbatici cel mai de apreciat sunt :
Forma musculoasa ,si agilitatea .
Culorile naturale , si discul acela inchis la culoare ,chiar negru , care inconjoara corpul ( nu la toti ) .
Abilitatea de a schimba culorile ,in cateva secunde in functie de cum se simt ,sau aparitia dungilor de stres .
Cel mai frumos este comportamentul unei perechi la formare , dar si dupa aceea .
Plus ca nu prea sunt 2 la fel , si daca sunt 11 proventi din acelasi areal ( Heckel Airao ) .
Comportamentul de card , si disputele pentru erarhie .

Mai sunt multe .
Iata dece am renuntat total la domestici .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Sat Mar 09, 2013 1:37 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Nu prea merge sa bagi domestici intr-un bazin cu "pretentii de biotop". Daca vrei biotop, trebuie sa faci rost de salbatici :)
Pe de alta parte, cum bine remarca si Dragos, este aproape obligatoriu ca la cateva generatii sa adaugi "sange de salbatic" in cazul in care ti-ai propus sa dezvolti o linie. Dincolo de "imbunatatirea fenotipului", care poate fi discutabila, sa nu uitam faptul ca organismele reproduse in medii lipsite de agenti patogeni, cu fiecare generatie isi pierd capacitatea de a se mai apara, devenind din ce in ce mai "slabe". Agenti patogeni care pentru un salbatic nu reprezinta nici cel mai mic pericol, datorita rezistentei naturale a organismului, pentru un peste reprodus mai multe generatii in medii semi-sterile, pot fi fatali.
Astea ar fi argumentele mele in favoarea salbaticilor... Evident ca domesticii au calitati incontestabile si multi dintre ei chiar reprezinta imbunatatiri semnificative din punct de vedere al formei, culorii, desenului etc.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Sat Mar 09, 2013 1:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Adi, in acvariu nu vei reusi sa pastrezi, fara lampa UV si medicamente sau schimb permanent masiv, probabil peste 50%/zi, un mediu atat de stabil lipsit de paraziti si agenti patogeni cum se afla in cele mai multe ape in care traiesc discusii salbatici. Rata inmultirii parazitilor si conditiile de viata din acvarii, mai ales in cele dotate cu substrat si plante, respectiv posibilitatea parazitilor de a gasi foarte repede un peste sunt imens mai mari decat in natura, unde o larva de parazit va fi dusa de apa departe de orice Discus. Diferenta dintre incarcatura de bacterii din biotopurile lor naturale si acvarii cred ca si-o poate imagina oricine.
Un aspect putin cunoscut, caruia ii acord eu o atentie deosebita, este faptul ca Discusii, si probabil si ceilalti pesti, cunosc metode naturale de tratament pentru unele boli. Am observat cu multi ani in urma pesti bolnavi care refuzau orice fel de hrana oferita de mine, dar se hraneau cu algele de pe geamuri si se vindecau relativ repede. Daca ne imaginam cate alte posibilitati au ei in natura sa se trateze instinctiv, ne putem da seama cat de sarac este in privinta asta un amarat de acvariu "steril".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Sat Mar 09, 2013 3:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
mariusvlad wrote:
Eu prefer o plimbare intr-o padure virgina in locul uneia in livada.


Depinde de starea de spirit. Dar pe mine si o plimbare cu o virgina prin livada m-ar tenta. :lol:

In unele "balti" din Singapore exista discusi. Nu le da nimeni mixtura si nu au filtre in apa. Dar nu mai sunt nici domestici. Poate pot fi numiti salbaticiti. Probabil se si reproduc acolo. Sunt curios cati si-ar dori discusi salbatici crescuti natural intr-un lac din Singapore. :D

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salbatici vs. domestici
PostPosted: Sat Mar 09, 2013 8:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 04, 2010 5:30 pm
Posts: 206
Location: Galati
Eu prefer pestii cu aspect natural dar recunosc si frumusetea celorlalti. Dupa mine e doar o chestiune de optiune/potenta financiara, desi potenta financiara poate duce in ambele sensuri.
Daca as avea multi bani si spatiu mi-as face un acvariu imens cu scalari wild, discus wild, festivum, corydoras, apistogramme, etc. Dar nu-i desconsider pe cei cu discus rosii si scalari arlechin, cory albino.
Chiar si la munca, cine intra la mine in birou si vede acvariul si cioatele intreaba cand imi pun si castele si pietris colorat. Si sunt oameni cultivati, cu o varsta respectabila ...
Mai degraba as cumpara un caine lup sau un ciobanesc carpatin decat un chiau chiau sau chiuaua. Chiar daca cei din urma sunt ma dulcei.
La fel si la masini. Imi plac cele tunate, dar eu nu as plati pentru asa ceva. Decat un Passat tunat mai bine un A6 sau A8 natural...
Nu simt nevoia sa ma epilez, sa-mi dau unghiile cu lac, parul cu gel sau sa-l vopsesc pentru ca-i alb, sa-mi pun cercel sau alte chestii. Nu-i desconsider pe cei cu tricouri roz, dar eu nu as purta.
Si nu in ultimul rand, trebuie sa tinem cont ca frumusetea e in ochii privitorului.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group