It is currently Fri May 03, 2024 9:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Thu Nov 14, 2013 6:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Va multumesc tuturor celor care isi dau interesul sa ne ajute pe cei care avem mai putina experienta.Bineanteles ca o sa tin cont de parerile titanilor de pe acest site deoarece am certitudinea ca vorbesc din experienta si nu din povesti.Azi nu le-am dat mancare pestilor sa vad diseara cand ajung acasa daca ii vor devora.Revin si va zic daca sunt comestibili pentru pesti sau nu.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Thu Nov 14, 2013 7:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
revin cu informatii si multumiri celor care au zis ca .... e bine sa ii pastrez.Intradevar pestii in aceasta seara i-au consumat chiar cu placere.sa vedem daca le va fi ok,o sa ii urmaresc pe cei 2 discusi si 3 scalari care au mancat din acesti "serpi" ai substratului.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Thu Nov 14, 2013 9:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
@Alex, nu iti inteleg frustrarea. Mai citeste-ti odata sfatul pe care l-ai dat si daca nici asa nu iti revi te ajut eu. I-ai recomandat sa-i dea reset acvariului pentru a elimina hrana vie din el? Chiar daca la momentul respectiv nu ai realizat ca viermii aceia nu numai ca nu fac rau dar unii chiar isi doresc sa-i aiba in acvariu, tot nu se recomanda asemenea solutii radicale.
Pe viitor analizeaza de doua ori sfatul inainte de a-l posta ca s-ar putea ca cineva sa se grabeasca sa-l puna in aplicare.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Thu Nov 14, 2013 10:55 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 21, 2013 11:27 pm
Posts: 78
Location: Timisoara
Este o diferenta de la cer la pamant intre atitudinea ta si a colegului tau. Nu vreau sa fac off topic pe tema aceasta mai ales ca il inducem pe om in eroare, stiu sa-mi recunosc greseala dar eu am pus problema intr-un context total diferit. Am avut si eu probleme cu acesti virmi din punct de vedere estetic, inainte de a ma ocupa de problema am cautat pe forumurile de acvaristica din strainatate, am inteles ca nu dauneaza pestiilor si ca dimpotriva le asigura o sursa de hrana vie si proteine. Pe mine m-a deranjat aspectul estetic al acvariului cu acei viermi plutind prin apa cand scormoneam prin nisip,dar pana la urma am reusit sa-i exclud complect . Credeam ca dadanel85 are aceeasi reactie ca si a mea, prin faptul ca a specificat de mai multe ori ,,cum pot scapa de ei''. Pe cand voi i-ai recomandat sa-i pastreze, eu i-am aratat o modalitate de a-i inlatura lafel cum a cerut. Inteleg ca faci risipa scapandu-te de ei, dar pana la urma fiecare cu preferintele lui. Imi cer scuze daca am dat vreun sfat gresit, nu am fost intentionat, am vorbit in cunostiinta de cauza ( fiind si prima interventie intr-un topic ) si chiar am primit mesaje private de la ceilalti membrii care ma intreba in amanunt cum am reusit sa scap de viermii aceia.
Multumesc pentru intelegere, o seara buna in continuare!
Alex.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Thu Nov 14, 2013 11:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Viermii acestia eu I-as fi lasat in substrat in continuare ca si curatitori biologici , in acvaristica marina exista tot felul de vieteti lasate/aduse sa populeze substratul, printre care si cateva specii de viermi, al caror rol e benefic sanatatii acvariului.Dintre acestia bristelworm (seamana cu niste omizi paroase)unele exemplare pot atinge 30cm ,eu personal am gasit doi de ~ 20 cm in substratul unui acvariu ce avea vechimea de 6 ani . Deci cred ca era mai bine pentru pesti sa convietuiasca cu ei in substrat decat sa-i consume


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Fri Nov 15, 2013 3:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Nov 08, 2013 8:58 pm
Posts: 49
Location: ORADEA-BIHOR-ROMANIA
Salutare,

sunt interesat si eu de tema aceasta deoarece si eu am gasit cateva bucati in acvariul meu. As spune ca seamana cu lipitorile la felul cum se deplaseaza. Eu am botia si nu cred ca ii mananca. Am pastrat doi, ii tin intr-un recipient si intentionez sa ii duc unui acvarist mai experimentat sa vad daca el s.a mai intalnit cu asa ceva. dadanel85 seamana foarte bine cu ce ai expus tu in pozele de mai sus.

_________________
Multumesc
A fi om nu-i de mirare, a fi om e lucru mare!
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Fri Nov 15, 2013 9:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Lipitorile se deosebesc de rame prin aspectul plat al zonei inferioare si prin ventuza foarte pronuntata. O alta deosebire apare in timpul inotului serpuit, cand ramele pot sa-si miste diferite zone ale corpului in sinusoide aflate in planuri diferite in timp ce inoata in aceeasi directie, pe cand lipitorile isi serpuiesc tot corpul in forma unei sinusoide aflate in acelasi plan. Lipitorile au o grosime dubla sau chiar tripla la lungime egala cu cea a ramelor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Sat Nov 16, 2013 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Discus2012,nu sunt in masura sa dau sfaturi dar am tinut cont de parerea celor mai experientati si nu imi mai fac probleme.cand aspir substratul si gasesc cativa ii iau din galeata si ii dau hrana la pesti.Nu am vazut nici un peste sa ii vaneze direct din substrat cu toate ca isi scot capetele afar din cand in cand, dar cand le dau mura in gura ii mananca cu placere,scalarilor cel putin le plac la nebunie.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Viermi in substratul acvariului.
PostPosted: Wed Nov 20, 2013 6:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Nov 08, 2013 8:58 pm
Posts: 49
Location: ORADEA-BIHOR-ROMANIA
;) va multumesc de lamuriri.


se poate inchide

_________________
Multumesc
A fi om nu-i de mirare, a fi om e lucru mare!
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group