It is currently Fri May 03, 2024 9:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: spatiu suficient / insuficient
PostPosted: Fri Nov 22, 2013 10:30 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 10:21 pm
Posts: 2
Location: roznov , neamt , romania
sal . am si eu o intrebare , care sper sa nu supere membrii acestui minunat site. intr-un juwel de 110 l brut , cu filtrul lui intern si semiplantat , as putea tine 3-4 discusi care sa atinga maturitatea, sau i-as chinui din cauza spatiului mic ? ms mult !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: spatiu suficient / insuficient
PostPosted: Fri Nov 22, 2013 10:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Salut!nu sunt unul din cei experientati in ale discusului ,si eu sunt la inceput dar cand am luat acest microb si m-am hotarat sa imi iau discusi am cerut si eu pareri in stanga si in dreapta,dar am tinut cont de sfatul unui mare om, drdiscus, pentru care am tot respectul si acesta mi-a zis astfel "discusul e un peste de card,un peste timid,care se simte bine atunci cand stau in grupuri mai mari". 110l brut nu este suficient pentru 4 discusi maturi" 1 discus matur (peste 15 cm) sa dispuna de 100-150 litri apa. Deci, minim un acvariu de 300L.dar daca acvariu e semiplantat ar fi bine sa iti achizitionezi discusii mai maricei adica peste 7 cm si la marimea asta poti sa iti iei mai multi, 8 de exemplu, sa ajungi la maturitate cu 4 si pana atunci sa iti faci un bazin mai mare.Sper sa nu iti fi dat un sfat nepotrivit,dar daca am facut acest lucru rog taticii acestui forum sa ma corecteze.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: spatiu suficient / insuficient
PostPosted: Fri Nov 22, 2013 10:49 pm 
Offline

Joined: Fri Nov 22, 2013 10:21 pm
Posts: 2
Location: roznov , neamt , romania
corect , si sa-i am doar pentru un moft al meu , si ei sa fie inghesuiti si stresati , nu se cade.. ms pt raspuns !


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group