It is currently Fri Mar 29, 2024 9:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: sfaturi
PostPosted: Thu Oct 30, 2014 12:45 am 
Offline

Joined: Thu Oct 30, 2014 12:34 am
Posts: 1
Location: Italia,Corchiano
Salve.Ma numesc Marius am 40 de ani si locuiesc in italia.E prima data cand incerc sa socializez intr-un forum asa ca cer scuze anticipat.Am ceva cunostinte de acvaristica dar cele de acum 20 de ani cand nu erau la indemana toate mijloacele necesare..etc
acum i-mi ciclez un acvariu de 100 de litri in care i-mi doresc o pereche de scalari si astazi am cumparat un acvariu uzat second hand 250 litri pe care vreau sa-l formez ...bineinteles daca e posibil pt 2-4 discusi.desi nu sunt expert incerc sa ma informez pt a-mi aduce apa la parametrii necesari si sa am si eu un inceput in provocarea asta
.altfel nu o sa invatz...
as aprecia orice sfat pt a-mi pregati mica mea provocare.Va multumesc.
.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi
PostPosted: Thu Oct 30, 2014 10:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Vei primi mai multe variante de aceea ti-o scriu pe a mea.Nu masura niciun parametru al apei tale de la robinet.Este cea mai comoda si fara batai de cap.Cumpara un filtru cu talpa ingreunata mai mare in capul caruia bagi o pompa de la un filtru intern.Nu te arunca deocamdata la filtre externe ca sunt scumpe si ai nevoie de bani pentru discusi.Alea le iei mai tarziu sau deloc.Acum vine partea interesanta.Cumpara 20 de discusi la 6-7cm si baga-i acolo.Nu sunt multi!Din iei iti vei alege sau iti vor ramane 8-10 la maturitate.Discusul este peste de card, se simte bine cand are pe langa el mai multi discusi.Da-le sa pape de 4-5 ori pe zi, fa schimburi la inceput de 30-40% din apa cu apa la aceeasi temperatura.Dupa 2-3 saptamani fa schimburi de 80%.Aceste schimburi sa fie facute de 2-3 ori pe saptamana.Am uitat ceva.Acvariul este steril, nu are plante si substrat.Stiu, este nasol, arata urat.Dupa 3 luni, cand discusii tai au crescut frumos si v-ati acomodat unii cu altii, ii scoti in alt bazin pentru 1 zi, pui substrat(pietris) in bazinul lor, pui apa si ii bagi din nou in acvariul lor, dandu-le cam un sfert din mancare timp de o saptamana pana se mai cicleaza noul setup.Apoi, cand vezi ca sunt vioi si vin la geam, le bagi o buturuga.Dupa o saptamana de la introducerea buturugii, legi niste Annubias pe ea si uite asa iti faci acvariul visat.La noul setup poti sa-ti iei un sistem de filtrare gen canistra sau un gratar sub pietris( filtrare undergravel) cum am eu la bazinele mari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi
PostPosted: Thu Oct 30, 2014 11:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
:welcome:
Nu e loc de mai bine si simplu de cum ti-a sintetizat drdiscus, crede-ma!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi
PostPosted: Thu Oct 30, 2014 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca te hotarasti sa cumperi discusi, daca te hotarasti sa cumperi mai multi de 5, mai mari de 6 cm, ti-as recomanda sa ai grija la calitate. Cum nu sti s-o apreciezi, ar fi de ajutor sa ai pe cineva cu tine, care sa fie priceput la acesti pesti.
Pretul nu va fi neglijabil.
Poti sa-ti faci sperante ca vei putea vinde ce nu vei vroi sa pastrezi, dar eu nu cred ca vei reusi s-o faci in mod rentabil, pentru ca vor fi de calitate slaba. Daca, prin minune vor fi toti buni, iti va cadea greu sa-i dai, asa ca vei avea nevoie de un acvariu mult mai mare. Poti sa-ti imaginezi 15 discusi de 8 cm intr-un bazin de 100 L?
Discusari care au un cuvant greu de spus in discusaria internationala considera ca limita minima de apa pentru un discus matur este 50 L!
Nu 5!
La 8 cm inca nu poate fi vorba sa alegi ceva dintre discusi buni, pentru ca nu-i stabilita nici forma, nici culoarea, nici desenul, nici cat sunt de rezistenti la conditiile normale de viata. Risti sa-i dai pe cei mai buni.
Daca apa ta a mirosit vreodata a clor, ti-as recomanda sa te informezi in ce masura afecteaza acest clor discusii si sa dai faptului importanta cuvenita! Mai bine, invata cum se elimina clorul complet din apa.
Filtrarea prin carbune activ este metoda consacrata.
Pretul hranei pentru discusi, daca vrei sa obti pesti buni, nu va fi nici acesta de neglijat. 15 discusi de 6 cm mananca de trei ori pe zi cel putin cate 15g de hrana, care te costa zilnic ca. 0,75€. Pretul depinde de mai multi factori.
Ti-am enumerat doar 10% din ce consider ca este important, pentru ca scriu de pe telefon si am timp foarte putin.
Poate ca, daca vad ca merita, iti mai scriu diseara.
Eu as zice sa fi precaut, daca nu sti ce faci!
Posted: Thu Oct 30, 2014 11:43 pm
Acum este "Diseara" ;)
Ar fi bine sa afli ce trebuie sa sti despre ei, inainte de a te hotara sa-i duci acasa.
As vrea sa aflu ce parere ai acum despre ce ti s-a recomandat si cum intentionezi sa procedezi mai departe, ca sa-ti pot explica avantajele si dezavantajele diferitelor modalitati de a incepe ingrijirea lor.
Sigur ca n-ar trebui sa fac abuz de informatia asta, dar cred ca, fiind o situatie foarte asemanatoare, ar fi bine sa sti ca am indrumat primii pasi ai unui coleg de-al nostru in acest hobby, iar pestii pe care i-a produs au fost si sunt considerati ca fiind un ideal pe care ar fi mandru oricare dintre noi, inclusiv eu, sa-l atinga, dar pentru a reusi aceasta performanta a fost nevoie in primul rand de calitatile sale, mult mai mult decat de ajutorul meu.
Daca vrei sa obtii ceva de care sa fi multumit, nu trebuie sa te bazezi pe ajutor, ci sa te bazezi pe tine insuti si doar sa te sprijini pe ce afli de la altii. Invata de la toti si alege cu grija ce-ti foloseste in situatia ta. Ce-i bine pentru altcineva poate sa fie sau nu bine si pentru tine.
Regulile de baza: apa fara toxine, hrana corecta, viata fara stres si cat mai putini paraziti.
Fiecare din cele enumerate sunt mult mai greu de realizat si mult mai importante decat par la prima citire.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi
PostPosted: Sat Nov 01, 2014 7:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
La inceput eu te-as sfatui sa nu dai o caciula de bani pe acesti pesti daca banii nu iti prisosesc. Daca vei cumpara pesti scumpi si nu vei sti ce sa faci cu ei apoi vor iesi tot pesti de slaba calitate. Daca vei cumpara pesti maturi care sunt mult mai rezistenti decit puii nu vei avea ocazia sa inveti sa ii cresti.Daca vei cumpara pui sub 9-10 cm sunt sanse mari sa ai pierderi mari dar vei invata sa ii cresti si la urmatoarele incercari vei reusi sa ridici pesti din ce in ce mai ok . Oricum ar fi trebuie sa ai grija sa nu cumperi pesti care nu sunt sanatosi sau nu au fost crescuti cum trebuie (nici pui nici maturi) deoarece vei avea slabe sanse sa ii tii in viata.
Depinde ce vrei:
Un bazin cu citiva discusi ok care sa iti incinte privirea, sau sa inveti singur sa cresti pesti asa de buni ca nu pot fi cumparati decit foarte rar si cu foarte multi bani . Daca vrei doar sa ai citiva pesti ok care sa iti incinte privirea te sfatuiesc sa cumperi 2 perechi mature care sa arate ok sau vreo 6 maturi neinperecheati (sau juvenili peste 10 cm) din acelasi loc .Daca vrei sa inveti ca in citiva ani sa cresti singur pesti de calitate mai buna decit gasesti sa cumperi poti sa alegi varianta mult mai grea si sa cumperi pui de 5-6 cm dar trebuie sa fii destul de tare sa nu te lasi de ei daca vei avea pierderi mari la inceput. Citeste pe forum primii pasi ai altor incepatori si vei putea invata multe.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi
PostPosted: Fri Jan 16, 2015 1:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
pfff... ce mina de aur am gasit in threadul asta.


@Marius74 - cum merge treaba?

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group