It is currently Fri Mar 29, 2024 10:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Diferite dimensiuni, probleme ?
PostPosted: Thu Jun 11, 2015 11:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Văd că sfaturile unora te deranjează.
Dacă aşteptai să te aplaude toată lumea pentru întrebarea ta, atunci nu aici trebuia să scrii.
Dacă te-ai fi documentat un pic, înainte de a achiziţiona peştii, ai fi ştiut că aceştia au câteva cerinţe "speciale", iar una dintre ele e schimbul des de apă! De ce? Te las să afli singur !

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diferite dimensiuni, probleme ?
PostPosted: Thu Jun 11, 2015 2:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Imi pare rau ca raspunsul meu te-a deranjat, adevarul e ca de multe ori sunt prea direct si nu foarte diplomat, hai sa incercam altfel ; nu am nici o treaba cu timpul sau cu viata ta, ideea e ca pestii astia au anumite nevoi pe care daca nu incercam sa le respectam se vede pe ei la crestere ,forma ,culoare ; probabil ca ai mai citit dar substratul pe langa rolul lui de suport pentru bacteriile benefice(si plante) mai gazduieste paraziti cu ouale lor si bacterii daunatoare, iar faptul ca nu e aspirat (nici nu poate fi destul) duce la o crestere ridicata a acestora ca si numar rezultand riscul crescut de imbolnavire/infestare a pestilor nostrii care chiar daca nu ii va omara imediat scade capacitate lor de aparare si in timp tot la un sfarsit prematur duce , ca si aspect e diferenta intre un sportiv de performanta si un om bolnavicios si sedentar. Discusii in mediul lor traiesc in apa moale si foarte acida(valorile maxime coborand pana la 3-3,5 , iar la altumi chiar la etreme de 2,5) aceasta napermitand nici unui microb sa traiasca acolo , ca urmare discusii neavand nevoie de un sistem imunitar prea puternic. In bazinele noastre au doar temperatura de acasa aceasta si enclava cu spatiu mic in care ii tinem ducand la suprapopularea cu microorganisme daunatoare lor , problema asta cat si hormonii lasati in apa de pestii mai mari pentru ai impiedica pe cei mici sa creasca(ca sa reduca concurenta la hrana si reproducere) factorii acestia bilogici plus cei chimici (rezultati din resturi de hrana si dejectii)care ii impiedica la dezoltare propice ii reducem (diluam)prin schimburile de apa.
Ceea ce vei face in continuare cu cei mici e normal absolut decizia ta, ei fiind pesti de grup se simt mai bine in numar mare DAR prezenta substratului nu le e benefica (discusii mai mari stand mai bine la capitolul imunitate), situarea lor intr-un bazin steril unde nu prea au suportul pentru bacterii asigurat de substrat duce lo o poluare (si) chimica crescuta inca un motiv pentru care la sterile se face schimb des de apa, toate de mai sus converg spre asta , numai bine si pesti frumosi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diferite dimensiuni, probleme ?
PostPosted: Thu Jun 11, 2015 2:59 pm 
Offline

Joined: Fri May 29, 2015 9:26 am
Posts: 122
Location: Alba Iulia
Apreciez sfaturile primite doar ca ar astept sa imi fie spuse intr-o maniera "pozitiva" sa zic asa, intr-un final in urma discutilor cu harry am pus cei 4 discusi mici intr un acvariu steril, are doar 65 de litri din pacate, incerc sa le aspir fundul in fiecare zi si la 2-3 zile schimb 60% din apa, cat despre acvariul de 200 de litri cu ceilalti 4 care e semiplantat, nu am facut decat sa curat pompa interna astazi, tot asa le aspir substratul zilnic dar de schimbat apa(in cantitati mari gen 60%) nu imi permite timpul decat o data pe saptamana, sper ca va fi ok, daca nu ma resemnez si trec la alti pesti cu timpul


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diferite dimensiuni, probleme ?
PostPosted: Thu Jun 11, 2015 5:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
:good:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diferite dimensiuni, probleme ?
PostPosted: Fri Jun 19, 2015 11:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Eu cred ca le-ar fi mai bine in 25 litri de caciula decat in 15 litri... nu mai vorbesc de faptul ca filtrarea este superioara in cel de 200 vs cel de 60 litri.

Ca sa rezolvi problema accesului la hrana poti adopta solutia separarii pe care am folosit-o si eu aici.

Termenul de semiplantat e impropriu folosit tinand cont ca ai 5 fire de iarba acolo... mai bine urmeaza sfatul colegilor mai experimentati si cu ajutorul unui furtun scoate substratul si transforma bazinului in steril. Poti face aspirarea bazinului in fiecare seara exact asa cum planuiai sa faci in cel de 60 litri.

Spor

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Diferite dimensiuni, probleme ?
PostPosted: Sat Jun 20, 2015 6:54 pm 
Offline

Joined: Fri May 29, 2015 9:26 am
Posts: 122
Location: Alba Iulia
Mulțumesc de sfat


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group