It is currently Fri Mar 29, 2024 1:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Problema pui
PostPosted: Sun Feb 14, 2016 12:10 am 
Offline

Joined: Mon Jan 04, 2016 5:42 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
Salutare am si eu o problema cu o serie de pui mai exact dupa ce au iesit la zbor au stat o zi pe parinti si dupa au plecat haotic prin tot bazinul. Care ar fi cauzele acestei probleme?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Fri Feb 19, 2016 7:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pana gasesti cauza da-le nauplii, ca-ti mor de foame.
Cauze pot fi o turma si nu-ti poate spune nimeni care-s, fara sa cunoasca situatia in amanunt.
Daca sa cearta parintii tre sa divorteze rapid. Sper ca n-ai in acvariu curenti de apa care sa imprastie puii. Daca le dai nauplii tre sa opresti filtre care aspira mai abitir.
Incearca sa reduci lumina ca sa mearga puii instinctiv la parinti, la culcare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Fri Feb 19, 2016 9:13 pm 
Offline

Joined: Mon Mar 02, 2015 1:40 pm
Posts: 21
Location: Bucuresti
daca bazinul este lipit cu silicon negru si asta poate sa ii ameteasca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Fri Feb 19, 2016 9:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca se duc la obiecte intunecate se aduna acolo, nu stau imprastiati prin tot bazinul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Sat Feb 20, 2016 1:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
marza wrote:
daca bazinul este lipit cu silicon negru si asta poate sa ii ameteasca.

Pai si eu de ce aflu de abea acum dupa ce am scos zeci de ponte in cuburi lipite cu silicon negru? :D

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Sat Feb 20, 2016 3:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Penru ca ai perechi pe care le-ai selectat dintre cele multe care ti-au trecut prin acvarii. Anume din acelea care scot pui si in cafea cu lapte. ;)
Ai uitat inceputurile? :D Eu am acum la depus doua perechi care-mi aduc aminte de aceste diferente, intr-un mod cum nu se poate mai elocvent.
La perechea domestica se albesc toate cele 80-120 de icre, la cea salbatica am 10% albe din 3-400, restul eclozeaza si devin pui sprinteni.
Bineinteles ca cunosc cauza si o s-o remediez, daca se poate, dar la cea salbatica nu-i nevoie sa caut probleme si sa le rezolv.
Nu-s toate perchile bune, care se formeaza, apartine si asta de dificultatile care fac discusaria accesibila doar celor care se ridica dupa ce au cazut.
marza wrote:
daca bazinul este lipit cu silicon negru si asta poate sa ii ameteasca.
Unii parinti nu stiu sa-si cheme puii, sa-i tina langa ei. Ba, mai rau, unii nu-i suporta si-i alunga.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Sun Feb 21, 2016 12:05 am 
Offline

Joined: Mon Mar 02, 2015 1:40 pm
Posts: 21
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
marza wrote:
daca bazinul este lipit cu silicon negru si asta poate sa ii ameteasca.
Pai si eu de ce aflu de abea acum dupa ce am scos zeci de ponte in cuburi lipite cu silicon negru? :D
daca tu asa te simti realizat, prin ironii, este problema ta...mai bine incercai sa il ajuti pe cel care a initiat topic-ul si ai fi fost mult mai productiv ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Sun Feb 21, 2016 11:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
marza wrote:
mai bine incercai sa il ajuti pe cel care a initiat topic-ul
Nu esti cel mai tare in deosebit ironii rautacioase de glume binevoitoare.
Ti-e chiar asa de greu sa observi cat de clar a raspuns Marius ca nu-s totdeauna de vina lipiturile negre?
Mai citeste prin Forum sa vezi pe cati i-a scos Marius din mocirla cu "Ironiile" sale, poate devii ceva mai respectuos, pana ajungi in stare sa reusesti 10% din ce a realizat el.
Fie vorba intre noi, nici atunci n-o sa fi indreptatit sa ridici nasul in fata lui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Sun Feb 21, 2016 12:18 pm 
Offline

Joined: Mon Mar 02, 2015 1:40 pm
Posts: 21
Location: Bucuresti
Nu stiu printre ce linii ai citit tu ceea ce zici. el pur si simplu a spus ironic ca el are o vasta experienta si nu conteaza daca ai silicon negru sau nu ca tot scoti pui. mai ales mai multe randuri precum el. sii mai stii ceva? poate daca tot sunteti experti poate invatati sa fiti si modesti. iar eu iti garantez ca nu am niciun motiv sa tin capul jos in fata nimanui ;) iar cel ce stie mai multe decat altul trebuie sa nu uite ca nici el nu s-a nascut cunoscator. in fine daca forumul este facut ca cei ce stiu lucruri sa ii faca pe cei incepatori sa se simta prost ca nu stiu la fel de multe lucruri atunci nu ati inteles sensul unui forum. e ok simplydiscus nu are asa ceva si pot gasi raspunsurile si ocolo ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pui
PostPosted: Sun Feb 21, 2016 12:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Dupa ani si ani de raspunsuri, aceleasi, la intrebari, aceleasi, parca nu mai am rabdarea de a raspunde la fel de calm ca in prima zi cum de altfel nici generatia noua nu are rabdarea de a da search si asteapta mura-n gura. Chiar daca intrebarile raman aceleasi, generatiile se schimba si nici unii nici altii nu mai avem rabdarea sau starea de spirit care era odata.
Am incercat o metoda mai ''domestica'' sa iti spun ca vorbesti prostii sau ca informezi gresit deoarece nu puii sunt cei care cauta parintii in primele minute de zbor ci parintii prin comportamentul lor ii vor atrage. Daca puii se duc pe siliconul negru asta nu inseamna ca siliconul a facut mai mult decat parinti in acest sens ci doar ca parintii nu sunt interesati de acea ponta.
Am trecut si eu prin asemena experiente si nu am gasit raspunsuri rapide la intrebari si doar prin studiul pe cazuri multiple m-am dumirit.
Cand am achizitionat primii mei discusi imi doream sa faca cineva misto, bascalie, ironii, numai sa am un capat de ata de ce sa ma agat ca sa nu o iau chiar de la zero. Acum unii asteapta perfuzii cu material didact dupa care se plang ca nu sunt subliniate lucrurile de care aveau ei nevoie.
De obicei nu intervin in discutii daca ele se desfasoara pe fagasul normal dar cand un sfat gresit risca sa devina mit atunci ma simt obligat sa il demolez.
Cat despre simplydiscus...te rooog nu pleca.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group