It is currently Fri Mar 29, 2024 7:55 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Wed Aug 17, 2016 10:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pentru unul ca mine, care prefera sa stie in loc sa creada, sa controleze in loc sa lase in voia sortii, e greu de suportat sa fie marioneta destinului.
Probleme personale m-au adus in tara. Daca tot am fost aici, am trecut prin piata acvaristilor unde aveam sa ma intalnesc cu Atti.
Nerabdator fiind sa vad noutatile, am ajuns inaintea orei stabilite, asa ca la sosirea sa apucasem deja sa intru in posesia unui "Blue-cobalt", dragoste la prima vedere, planuita indelung.
Intentia era sa-l cuplez cu un "Blue-snakeskin" dintre cei adusi cu ani in urma cu mine in concediu, pentru ca erau prea mici ca sa poata fi hraniti din automat. Inca-i hraneam cu nauplii.
Ajuns acasa, acolo departe, a stat cateva luni in carantina, pentru ca nu aveam unul de-ai mei pe care sa-l pot expune pericolului unei inbolnaviri. Am facut prostia sa incerc cu unul nu tocmai sanatos, acela s-a inbolnavit mai grav si n-am reusit sa-l mai salvez.
Intr-o zi, dupa cateva saptamani, am observat ca unul dintr-ai mei devenise deosebit de agresiv.
Cum am eu o mare consideratie pentru asemenea specimene, l-am pus instant cu cel adus mai nou, ca sa-l pun la punct pentru lipsa de bun simt. Ce face el ca sa ma puna la punct?
In noaptea urmatoare depune icre, cu 12 zile inainte de planuita mea plecare in Romania!
Norocul meu: toate icrele s-au albit. Sic!
In cursul pregatirilor de plecare le-am schimbat apa, a doua zi: conul ocupat!
Cu icre, binen' teles.
In aceeasi zi imi aduce fiica-mea cele 3 mate.
-"Tati te rog ai grija de ele pana ma intorc din concediu."
-"Clar, nici o problema, odata cu pregatirile de plecare in Romania iti ingrijesc si matele."
Prea bun pentru lumea asta, nebanuind nimic rau, ma culc linistit.
Dar dracul nu doarme! Nici matele. Dimineata trebaluiesc printre acvarii si-mi pare ca-mi lipseste ceva.
Unde-o fi tatal icrelor, ca nu l-am prea vazut azi?
E jos, intre acvarii, uscat.
S-o fi speriat, oare de ce? si a sarit din acvariu.
Decat sa manance "mamica" puisorii, i-am pus in alt acvariu si i-am hranit eu cu galbenus de ou.
Din 40-50 de larve am ramas cu opt care au supravietuit pana acum.
Sunt in portbagaj. Primii nauplii au eclozat a treia zi dupa plecare. Am hranit puii cu enchitrei mici pana azi dimineata.
Acum m-am linistit, au burtile umflate si rosii, se harjonesc, sunt obraznici.
Deocamdata e tot OK.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Thu Aug 18, 2016 9:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Morala.Punem capace la bazine!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Thu Aug 18, 2016 1:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Bravo! Te lupți cu destinul și îl învingi. Asa se construiește viitorul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Thu Aug 18, 2016 8:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Eu nu am avut niciodata vre-un bazin fara capac...Pacat de el... :(

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Fri Aug 19, 2016 9:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Am avut intr-un timp plase de sarma. Am si acum, la Altumi. La ei n-am asa mult de umblat. La unele acvarii ar trebui sa lipesc suport pentru capace de sticla.
Poate ca fac asta cand ajung din nou acolo.
Capacele de sticla mi-au placut intotdeauna, dar la acvariile mari, daca se sparge un asemenea capac, exista un risc mare sa dea in vreun perete lateral si sa-l sparga.
Am avut rar pesti unici, sau in numar mic, a caror disparitie sa fie o pierdere irecuperabila.
Daca sare unul din 50 o data pe an, pot sa suport pierderea fara griji prea mari. Am pierdut asa, in 18 ani, 2 Altumi, vreo trei Discusi marisori sau maturi si pe ici, pe colo, vreo cativa pui.
Pe langa pierderile cauzate de boli si paraziti, cei care au sarit au fost un numar neinsemnat. Capacele ma deranjeaza destul de mult cand lucrez la acvarii.
O sa incerc totusi sa pe folosesc. Materialul il am, timp,... ceva mai putin, dar daca apar pesti de valoare mai mare in acvariile mele, va trebui sa micsorez riscul de ai pirde.
Daca ingrijesc 8 pui care inca nu mananca decat nauplii sau enchitrei de 4-5mm, timp de 10-15 zile, (si nopti!) in portbagajul masinii, nu acasa, unde pot sa rezolv orice problema, ci la 2000 km in conditii in care nu gasesc in nici un petshop din oras o cutie de Artemix cand nu-mi eclozeaza nauplii, ca sa nu insir si celelalte probleme ivite, o sa pot pune si niste placi de sticla pe acvariul in care o sa-i cresc.
Dar asta nu va fi decat inceputul unei etape din multele insiruite pe drumul spre un tel, care se indeparteaza cu cat progresezi mai mult.
Concluzia: progresul este telul!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Fri Aug 19, 2016 9:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Eu folosesc policarbonat pe post de capac. Este mai usor de confectionat si ulterior de manipulat, spalat...

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Sat Aug 20, 2016 4:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
De confectionat este mai usor pentru cine are probleme cu taiatul sticlei, pentru mine nu. De curatat de calcar este cu siguranta mult mai greu, daca nu chiar imposibil asa de bine ca sticla. Aspectul acesta are o importanta decisiva pentru mine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Sat Aug 20, 2016 10:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Probabil eu sunt mai norocos cu apa, caci nu am nicio urma de calcar nici pe intaritoarele acvariului, nici pe policarbonat.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cumpana dintre noroc si ghinion.
PostPosted: Sun Jul 16, 2017 3:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Probabil ca cei care ingrijesc acvarii de cativa ani stiu ca depunerile de pe geamuri nu se pot disolva in totalitate cu acid, oricat ar fi acela de concentrat.
Explicatia s-ar puatea sa nu fie tot asa de cunoscuta.
Ce ramanae pe geam dupa ce s-a dizolvat calcarul este silicat.
Acesta nu-l pot indeparta nici eu, dar pot sa-i diminuez ca. 40% din opacitate, pentru 2-3-4 saptamani, dupa care pot sa reiau procedura. Il acopar cu o pasta care nu mai retine lumina dupa ce se usuca, si nu este daunatoare pentru pesti.
"CarBRIGHT" Classic


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group