It is currently Thu Mar 28, 2024 11:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: gibicepsi agresivi
PostPosted: Thu Mar 18, 2010 11:38 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
de ceva vreme, mai precis o luna si ceva, vad ca gibicepsii care ii am in acvariul de 375L devin din ce in ce mai agresivi. alearga si da "coate" la tot ce misca pe langa ei. marimea lor e de la 26-27 la 36 cm. cei mici ii am cam de un an si jumatate, de cand aveau 6-7 cm iar cel mare il am de la un coleg de forum cam de vreo 8-9 luni(nu mai stiu exact) iar varsta lui ar fi cam 2 - 2.5 ani daca nu ma insel. pana mai acum vreo luna ii hraneam doar cu granule, pastile de spirulina si ceva pentru pestii de fund. de cand am inceput sa le dau mixtura au inceput sa fie destul de agresivi si imi cam "sifoneaza" oscarii, dar bataia cea mai mare o incaseaza un plecostomus de vreo 22-23 cm. cam la 3-4 zile vad ca pe oscari sunt niste zgarieturi care decat de la gibicepsul cel mare pot fi, pentru ca asta a devenit cel mai agresiv. ce solutii as putea lua sa ii mai calmez?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gibicepsi agresivi
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 12:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Tuica de prune sau coniac???

:mrgreen:

Lasand gluma la o parte, asa sunt ei, nu ai ce le face... e "gibbiceps nature"!
Sau ca sa citez un clasic in viata, "n-o sa vezi vagabont sa se comporte ca o adventista".
Poti incerca sa mai reduci din ei sau sa le oferi ascunzisuri si o alta configurare a bazinului.

Seara faina,
Harry

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gibicepsi agresivi
PostPosted: Fri Mar 19, 2010 1:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
La volumul bazinului tau este suficient numai unul. Restul,...fa-i cadou. Eu pe unul l-am facut aviator de la etajul 4 cand s-a lipit de un discus. A planat ceva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gibicepsi agresivi
PostPosted: Fri Feb 13, 2015 8:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Am si eu 4 bucati asa pe la 7-8 cm.Nu sunt 100% sigur dar cred ca se agata de discusi.Are rost sa-i mai tin sau trebuie sa procedez ca drdiscus?

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gibicepsi agresivi
PostPosted: Fri Feb 13, 2015 9:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
whitesnake wrote:
Am si eu 4 bucati asa pe la 7-8 cm.Nu sunt 100% sigur dar cred ca se agata de discusi.Are rost sa-i mai tin sau trebuie sa procedez ca drdiscus?

La 7-8 cm daca nu au alge din belsug se dedau la carnita:mixtura sau mucus de discus.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gibicepsi agresivi
PostPosted: Sun Feb 15, 2015 8:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Whitesnake: Eu cam tot timpul ca sa ii educ daca incepeau sa se lipeasca de discusi ii bagam la cite o pereche de discusi cu pui mai agresiva si se cuminteau o perioada dupa ce luau bataie citeva ore. Nu am bagat insa gibicepsi mai mici de 12-15 cm la perechi agresive deoarece probabil ca i-ar omori.
Deasemenea pot fi educati cu furtunul daca sunt agresivi cind hranesti pestii din bazin. Cind bagam un gibiceps prea mare cu pui de discusi pt a nu le hali toata mincarea si a nu ii izgoni incepeam sa il caftesc cu furtunul imediat dupa ce aruncam mincarea in bazin pina se retragea intr-un colt. In citeva zile poate fi dresat astfel ca atunci cind dai mincare pestilor sa se retraga intr-un colt si apoi sa iasa sfios sa manince dupa ce discusii s-au saturat. Noaptea curata insa tot bazinul dar nu mai deranjeaza discusii. Acest tratament trebuie sa i-l aplici periodic, cum il vezi ca isi ia din nou lumea in cap pt a functiona. Poate fi mai simplu sa schimbi gibicepsii dar asta nu prea are rost sa faci cind nu au macar 15 cm deoarece cind sunt foarte mici nu prea sunt eficienti in bazinele cu discusi...cea mai buna treaba o fac atunci cind sunt mai mari de 10-12 cm dar din pacate atunci incep unii dintre ei sa se lipeasca de discusi. Daca ai mai multi vezi care este mai cuminte si opreste-l numai pe acela.

dj_ando_83 : Cu oscarii in bazin eu as lasa un singur gibiceps mai putin agresiv iar daca acestia tot iau bataie .... e pe deplin meritata....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gibicepsi agresivi
PostPosted: Wed Apr 01, 2015 11:29 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
La mine nu se mai poate aplica vreo metoda. Acvariul a fost modificat la 585L si in el mai am un gibiceps de vreo 8-9 cm, 2 de vreo 35-37 cm (sunt imensi) si un singur discus. Lipsa timpului isi cam spune cuvantul. Oscarii care ii mai am sunt in alt acvariu. Gibicepsii nu au treaba cu discusul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gibicepsi agresivi
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 9:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
N-am gibiceps dar pot sa spun din observatiile pe ancistrusi de-a lungul timpului. Cum spune si "mmdiscus", daca nu prind hrana suficienta ...se orienteaza spre discusi sau plante daca e cazul. E mai putin treaba de "educatie", cat de umplere a burtii sau rariti daca-s mai multi. Observasem lucrul asta cu ani in urma, cand pe timpul noptii ancistrusii "calareau" discusii si ii gaseam "rontaiti" a 2-a zi. O metoda ar fi hranirea sulimentara pe timpul noptii si sau oferirea de ceva de rontait ...frunze de salata, spanac, papadie(ca-i moca si vine primavara :P )

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group