It is currently Thu Apr 18, 2024 8:02 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 3:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Era gluma.... in fond ai peste in acvariu, nu?
- Daca esti inginer constructor... si dupa detaliile tehnice date... m-ai lamurit/linistit: poti dormi linistit si langa acvariu.
- Sumpul? Asa cum a zis Dragos: facut bine.... merge mai silentios decat un filtru extern sau pompa de aer.
- Siporax... depinde cand vei avea nevoie ;) Aici pe forum la colegi.... sau.... extern direct. Sau... vedem noi. Ideea este ca se gaseste la 25 lei litrul dar.... "e loc si de mai bine".
- Capac.... la fel: este cineva din Bucuresti pe un alt forum Acvarist...ic care face capace la comanda si "parerea mea" e ca face treaba buna si dupa specificatiile clientului. Asta daca nu vrei tu sa iei o coala de Komatex si sa "ai dai bataie".
- principiul sumpului... ai intuit corect.
- ca o idee despre modul de asezare spus de Dragos, referitor la prima camera: Perlonul este un fel de vata care se colmateaza/imbacseste foarte repede... in marea majoritate a cazurilor nemaiputand fi recuperat prin clatire. De aceea sugerez ca primul strat la care ajunge apa din overflow... sa fie din burete grosier - in felul asta mizeria de marime mai mare ramane in burete care poate fi clatit mai usor.... iar in perlon ajunge doar mizeria mai fina care va fi logic... in cantitate mai mica, deci clatire mai rara.
- Avand in vedere cantitatile spuse de tine in materie de bureti - material filtrant- echipament etc.... si cunoscand situatia preturilor din tara... parerea mea este a iti centralizezi toate cele necesare si sa ti le comanzi singur de "afara" de pe un site online... (sau mai multe) unde ajungi cu siguranta mult mai ieftin. Asta depinde mult si de bugetul care il ai alocat sau.... posibilitatea materiala, ma refer: poti completa suma deodata sau... treptat, pe rand.
- Nu ai zis nimic de lumini... sau poate am omis eu, si asta e un lucru important si... costisitor. Spor

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 4:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Quote:
-Prin ce am citit eu despre matrix si denitrate,pe langa faptul ca toata lumea le lauda,unii spun ca trebuie debite mici la pompa ca sa functioneze(maxim 400-500 litri/h la matrix si 200 litri/h la denitrate).E adevarat,stii ceva legat de acest aspect?Ca nici nu as vrea sa dau banii pe ele si sa nu-si faca treaba.
Am vazut si eurecomandarile producatorilor si m-au dus cu gindul ca sunt scrise de niste vinzatori din pet shopurile romane...dar nu,... erau scrise chiar pe pagina de la seachem...deci se poate si prin alte parti, nu numai la noi.... Ei vorbesc de debite dar nu vorbesc despre suprafata sectiunii transversale a compartimentului prin care curge apa si nici despreinaltimea stratului de material filtrant . Esti inginer asa ca nu trebuie sa iti fie greu sa intelegi ce iti spun: un volum de apa de 200 litri (adica volumul recomandat de ei pt o ora) curge printr-un compartiment plin cu material filtrant cu aria sectiunii de 10cmx10 cm intr-un timp t iar printr-un compartiment de 100 cm x 10 cm intr-un timp de 10 ori mai mare. De fapt nu se rezuma nimic la debitul de apa care curge intr-o ora ci la viteza de curgere a apei prin materialul filtrant si la lipsa oxigenului care este direct proportionala si cu grosimea stratului de siporax +matrix sau denitrate. daca ar fi spus producatorul ca apa trebuie sa curga cu viteza de 5 cm pe minut prin materialul filtrant pt ca acesta sa isi faca treaba era totul foarte clar. Ei au spus insa ca trebuie sa curga apa cu spe' litri pe ora....daca taceau filozofi ramineau....

La restul intrebarilor iti voi raspunde ceva mai tirziu. Acum nu mai am timp...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 4:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Mai exact este vorba de timpul de expunere a compusilor azotului la suprafata colonizata cu bacterii. Citeam undeva (nu mai tin minte pe unde) ca acest timp nu trebuie sa fie mai mic de 15 secunde. Daca acest timp este mai mare o parte din compusii azotului se intorc in acvariu.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 4:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Si daca acele 15 secunde se traduc printr-o distanta mare de parcurs? Nu ar fi cam aceeasi treaba?
Intreb.... nu afirm nimic ;)
Ma gandeam la o distanta de 1-2m pe care sa il parcurga apa prin colonia de bacterii....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 6:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
...acest timp nu trebuie sa fie mai mic de 15 secunde. Daca acest timp este mai mare (de 15 sec.?) o parte din compusii azotului se intorc in acvariu.
Cine vrea să întoarcă compușii azotului în acvariu și,... pentru ce? Există o toleranță în jurul celor 15 sec., care dă rezultate mulțumitoare?
Nimeni wrote:
Si daca acele 15 secunde se traduc printr-o distanta mare de parcurs? Nu ar fi cam aceeasi treaba?
Nu, pentru că scade concentrația oxigenului cu lungimea substratului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 7:33 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 11, 2013 5:28 pm
Posts: 17
Location: Bucuresti
Nimeni,sa stii ca si eu am sesizat chestia asta cu ordinea amplasarii buretilor si vatei de perlon.Si la filtrul exterior pe care il am,apa intalneste prima data buretele grosier si apoi vata de perlon pe care,asa cum ai spus si tu,o arunc in momentul in care se murdareste.Buretele doar il clatesc.Bine astea asa,ca o paranteza,ca pot sa schimb ordinea materialelor in sump,mai ales daca cele doua camere corespunzatoare lor au acelasi volum.
Legat de lumini,inca nu m-am gandit,dar din cate am citit discusilor nu le trebuie o lumina prea puternica,daca retin bine undeva la 0.3w/litru(sper sa nu gresesc).La acvariul pe care il am acum mi-a recomandat cel care l-a facut tuburi de la OCEAN FREE T8 de 895 mm si 30W care au costat putin si chiar pot spune ca sunt multumit de ele.
Tot stand prin casa si gandindu-ma la modul de functionare al acestui sump,mi-a mai venit prin cap o intrebare,VALABILA PENTRU TOATA LUMEA.Daca pun doua filtre externe,acestea vor trage apa din partea inferioara a bazinului,cu o anumita putere,in functie de debitul pompei lor.In momentul cand hranesti pestii(sau mai bine spus dupa masa)prin acvariu sunt multe suspensii,resturi etc.Probabilitatea ca acestea sa fie trase de turul filtrelor care sunt situate la partea inferioara a acvariului spun eu ca este mult mai mare decat de a iesi prin over flow-ul care este situat la cativa cm de la fata apei si prin care apa curge cumva gravitational.Si atunci,in cazul sump-ului,nu vor ajunge in substrat mult mai multe resturi de mancare,suspensii etc decat in situatia folosirii a doua filtre externe,aceasta ducand la necesitatea sifonarii mai dese a substratului?Poate par putin "Gica contra",dar marturisesc ca am avut intotdeauna o oarecare reticenta legata de modul romanesc de a rezolva problemele,de a gasi solutii peste cele testate si omologate,chiar daca uneori am fost eu insumi convins ca sunt mai eficiente(cel putin in prima faza) si implica un cost mai mic.Astept cu interes pareri si la aceasta "dilema" a mea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 8:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
mariusvlad wrote:
...acest timp nu trebuie sa fie mai mic de 15 secunde. Daca acest timp este mai mic de 15 secunde o parte din compusii azotului se intorc in acvariu.
Cine vrea să întoarcă compușii azotului în acvariu și,... pentru ce?
Am editat cu rosu... Greseala mea si mi-o asum asa ca merit o urecheala. E clar ca nimeni nu doreste reintoarcerea compusilor azotului in acvariu.
Ioan C. wrote:
Există o toleranță în jurul celor 15 sec., care dă rezultate mulțumitoare?.
La mine acest timp este dublu, deci vad ca e loc de intors.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 11:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Quote:
E clar ca nimeni nu doreste reintoarcerea compusilor azotului in acvariu.

E clar ca nu cunosti nici un nene cu olandeze :lol:
Lasind gluma la o parte cel mai simplu este sa iti iei un test de O2 sa vezi in ce zona sau mai bine zis la ce adincime se termina oxigenul si din acel loc incolo sa bagi matrix si denitrate de la seachem. Terminarea oxigenului pt a se permite consumarea no3 depinde de foarte multe variabile incepind de la cantitatea de o2 care este dizolvata in apa initial (depinde de temperatura, de cum e oxigenat bazinul, de ce vietuitoare sunt in el, daca e zi sau noapte in cazul in care ai plante,.....) continuind cu cantitatea de bacterii denitificatoare care il consuma pina la un moment dat (asta depinde mult de grosimea stratului de material filtrant ,de viteza de curgere a apei,....) si terminind cu modul de asezare a materialelor in filtru .

Quote:
Si atunci,in cazul sump-ului,nu vor ajunge in substrat mult mai multe resturi de mancare,suspensii etc decat in situatia folosirii a doua filtre externe,aceasta ducand la necesitatea sifonarii mai dese a substratului?

Nu, pt ca sumpul va trage apa de pe fundul bazinului si implicit si toata mizeria deoarece poti regla curentii a.i. sa iti aduca resturile in dreptul tevii pe care apa se duce in sump. Asa-i ca nu intelegi cum e posibil ca sumpul sa traga de pe fund si totodata in cazul unei pene de curent sa nu curga toata apa din bazin in casa pt ca in sump nu e suficient spatiu pt ea? :twisted: . Incearca sa gasesti singur explicatia. E simpla, simpla de tot. Iti trebuie doar un burghiu sau un cuter :lol: .Daca gasesti singur explicatia iti vei reaspunde si la intrebarile pe care le-ai pus inttr-un post anterior. Daca vrei sa te complici cauti pe net si vei gasi sistemul de prea plin de la bean annimals dar e mult prea complicat ca sa merite sa te chinui sa il intelegi si trebuie date 3 gauri in laterala. E mult mai simplu sa dai o singura gaura prin care sa treaca o teava care sa traga mizeria de pe fund iar la teava aia sa ii mai faci ceva astfel incit sa nu ti se goleasca bazinul in cazul unei pene de curent ci sa curga apa doar pina la un nivel dorit de tine....sa ii faci ceva la teava cu un burghiu sau un cuter/pinza de bonfaier... :idea:
Diferenta intre sump si externele clasice este ca in cazul sumpului iti permiti fara nici o problema sa il folosesti si la filtrarea mecanica deoarece iti ia doar 5 minute la doua saptamini sa speli vata de perlon si nu e nevoie sa il opresti pt asta in timp ce pe externele clasice nu iti recomand sa le folosesti pt acest lucru pt ca vei colmata rapid materialul pt filtrarea bio, vei decicla periodic filtrul cind trebuie sa il cureti si vei distruge rapid garniturile si alte componente tot desfacindu-l. Un extern nu trebuie curatat mai des de o data pe an iar pt asta trebuie sa aiba montat un burete in capatul tevii care trage apa din bazin astfel incit sa nu intre nici un pic de mizerie in el. Eu externele clasice nu le curat niciodata daca nu umblu cumva la acvariul respectiv ...am unul pe care nu l-am desfacut cred in ultimii vreo 3 ani.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU=PROIECT NOU=AVALANSA DE INTREBARI!!!
PostPosted: Sun Jan 13, 2013 11:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ioan C. wrote:
Nimeni wrote:
Si daca acele 15 secunde se traduc printr-o distanta mare de parcurs? Nu ar fi cam aceeasi treaba?
Nu, pentru că scade concentrația oxigenului cu lungimea substratului.


Ok.... sa detaliez: cand am spus lungime nu aveam in vedere substratul. Am vazut nu demult un denitrificator DY facut din teava de scurgere de 160 cred... si cum eu am un loc luuuuung in spatele acvariului ma gandeam sa folosesc principiul respectiv strict ptr o suplimentare a filtrarii bio; Teava ticsita la propriu cu Siporax, etansata si conectata la o pompa care trage/impinge cu un anumit debit.
Apa recirculata pe acolo v-a fi preluata dintr-o zona prefiltrata deci nu am de ce sa imi fac griji cu colmatarea.

Asta incercam eu sa aflu: viteza fiind mai mare nu se poate compensa prin distanta lunga, acea perioada de timp? (nu pot calcula strict un debit la o pompa decat daca folosesc sa zicem un 2078.. dar ala deja e alta treaba.) Celelalte pompe cu "debit reglabil" au debitul in functie de alti factori: presiune, inaltime, masa transportata, rezistenta intalnita... etc.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: MEMBRU NOU = PROIECT NOU = AVALANSA DE INTREBARI !!!
PostPosted: Mon Jan 14, 2013 12:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Pt a vedea ce debit iti trebuie prin teava respectiva ai nevoie doar de un test de O2. Daca o2 este consumat la un moment dat de acolo incep sa isi faca treaba bacteriile ce consuma no3. Daca mai adaugi otet sau alcool acestea isi fac treaba si mai bine dar merge si fara daca e o cantitate mare de material filtrant lipsit de o2.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group