It is currently Thu Mar 28, 2024 11:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Apistogramma cacatuoides
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 3:38 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 19, 2014 3:04 pm
Posts: 68
Location: Brasov
Acvariu aprox 100l, o pereche "orange" si pui, o groază de lemne (red moor + ce am mai cules eu), nisip fin Hornbach, frunze de stejan, fructe de anin, turbă şi sphagnum moss, iar ca plante doar câteva de suprafaţă: Pistia Stratiotes, Eichhornia Crassipes şi lintiţă. Apa: jumatate osmoză, jumatate robinet, KH-3, Ph-6,8, TDS-146, temp-26. Filtrare: JBL E901: micromec şi siporax (urmează matrix în locul micromecului).

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apistogramma cacatuoides
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 9:01 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Arata foarte natural , un adevarat biotop pt apisto. felicitari


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apistogramma cacatuoides
PostPosted: Sat Feb 01, 2014 9:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Pestii par sa fie foarte bine intr-un spatiu generos pentru ei , fain concept


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apistogramma cacatuoides
PostPosted: Sun Feb 02, 2014 12:06 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut. Am avut apistogramme pana de curand in ceva asemanator, dar mai mic. Au murit, pana la urma, toate (dar pe rand :)), de batranete, cred, fara sa vad nici macar o depunere (toate au fost luate din Hornbach). Daca o sa reusesti sa reproduci sa ne dai de veste. Oricum, sa ne tii la curent cu evolutia.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apistogramma cacatuoides
PostPosted: Sun Feb 02, 2014 12:43 am 
Offline

Joined: Sun Jan 19, 2014 3:04 pm
Posts: 68
Location: Brasov
Multumesc tuturor!
Şi mie mi-au trecut multe exemplare prin acvariu până să ajung la perechea din imagini, care a scos de curând seria a doua de pui. Prima serie se poate vedea în poza nr 4, au deja o lună la ora actuală, iar seria a doua au o săptămână. Primii au fost mai puţini, normal pentru prima depunere, iar "micutii" sunt ceva mai multicei. Deocamdată se dezvoltă foarte bine, e şi normal, papă nauplii de artemia de 3-4 ori pe zi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apistogramma cacatuoides
PostPosted: Wed Apr 30, 2014 11:29 pm 
Offline

Joined: Wed Apr 30, 2014 9:20 pm
Posts: 2
Location: România
Salut,

Acum vreo 2 saptamani intr-o sambata, inainte de Saptamana Mare, am fost la Hornbach si am luat 2 Apistogramma Cacatuoides. 45 de minute m-am tot zgait la acvariul ala sa-mi aleg o pereche si am luat ... 2 masculi, unul mai mare, celalalt ceva mai mic. Pacea a durat cam 2 zile dupa carecel mare a inceput sa-l inghesuie pe celalalt. Cu toata frustrarea m-am dus iar la Hornbach si mai luat unul, de data asta am ales unul mai anost, aproape lipsit de culoare. Acasa in acvariu cei 2 baieti ai mei au inceput sa o curteze si am zis ca e de bine. Acesti pesti au un comportament care mi se pare fascinant, toate ziua m-as uita la ei. nevasta-mea cu fica-mea i-au si botezat: pe ea Cleo, pe cel mare Brutus pe cel mic Toni. Femela mi se pare foarte activa si atenta la tot ce se intampla in acvariu, o picatura de apa care curge pe geam o atrage - deh rapitor, nu pare a se teme de nimic, chiar pot sa o hranesc cu melci maidanezi culesi din acvariu si zdobiti in penseta - nu are nici o problema de a-i culege direct din penseta.
De cateva zile femela s-a instalat intr-unuldin minighivecele introduce odata cu ei in acvariu, s-a colorat usor in galben si a devenit mult mai agresiva - alearga neonii, fugareste saracii oto care pasc si ei acolo, ba chiar il fugareste si-l bate si pe bietul Toni. M-am gandit un moment ca ar vrea sa depuna.
Am inceput sa pregatesc un alt acvariu pentru a scoate masculul mic pe care sa-l combin cu o alta femela.
Astazi cand vin acasa ca tot omul surpriza : femela isi scosese puietul la plimbare, zona era eliberata, masculul Brutus era singurul tolerat de altfel el supravegheza si pare a apara zona. L-am vazut intimidand cu succes un SAE care este cel putin dublu fata de el.
Un filmulet mama cu pui:



Curata bafta. Nici in cel mai optimist vis nu ma-as fi gandit. nu am nici un fel de experienta - este prima data cand am ciclide si trist mi se pare ca n-am invatat nimic, pentru ca nici n-am facut nimic. Parametri apei nu sunt grozavi, filtrarea biologica este cu Seachem Matrix si dupa teste (e drept cu baghete de test 6 in unu, nu am nitriti si nitrati), ph este undeva 7,5 - 7,6 (test cu bagheta + test JBL pentru ph 3-10, nu tocmai precis) si duritatea intre 7-14 dGH (apa este dura in Brasov). De cand i-am luat am facut exact 2 schimburi de apa de cca. 10 l fiecare (schimb cam 10 l la sapatamana 10 zile, acvariul este mic efectiv in jur de 50l).

As ramane recunoscator turor celor care pot veni cu sfaturi:
- ce sa le dau de mancare?
- de unde (sau ce tip) pot cumpara rapid (maine -1 mai) o cultura de nauplii de Artemia, sa pot sa le dau de mancare
- ce fac cu restul ? Daca incep ciclarea la celalalt acvariu nu-i pot muta fara risc inainte de 2 saptamani.

Orice sfat e bine venit. Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apistogramma cacatuoides
PostPosted: Thu May 01, 2014 2:07 am 
Offline

Joined: Sun Jan 19, 2014 3:04 pm
Posts: 68
Location: Brasov
Tinand cont ca eu m-am strofocat cateva luni bune, pot spune ca ai mare noroc.
Sa vezi cum e cand tine vreo 3-4 scalari (care sunt de x ori mai mari decat ea) la respect...
Daca nu gasesti iti pot da eu maine niste oua pentru cateva zile, pana pe la ora 14 sau seara, mai tarziu. Cu mutarea e riscant daca nu ai macar un filtru activ pe care sa il poti pune in acvariul cu pricina, si asa trebuie lasat cateva zile "sa isi faca treaba".
La restul ai raspunsul pe mail.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group