It is currently Fri Mar 29, 2024 10:57 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: boala ancistrusi
PostPosted: Sun Nov 23, 2014 5:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Salutare tuturor colegilor DCR! in acest an 2014 am pierdut toata matca si toata populatia de ancistrusi voalati din cauza unei boli la care nu i-am gasit tratament .
Simptome:ancistrusii fac o pata alba pe corp,in general pe cap,care in maxim 2 zile devine rana deschisa si in alte 2-3 zile mor.Va atasez un link catre poze pentru a discuta direct pe subiect: http://dadanel85.sunphoto.ro/ancistrusi_bolnavi
Am incercat diferite tratamente (bai de scurta durata si bai de lunga durata in acvariu) cu sare , formol , ektol fluid plus, baktopur, costapur , metronidazol dar nici unul nu a dat randament .Mentionez ca ancistrusii imparteau aceleasi bazine cu discusii dar aceasta boala s-a manifestat numai la ancistrusi.
Va rog sa ma ajutati ,daca aveti cunostiinte sau daca v-ati mai confruntat cu aceasta problema la ancistrusi . Multumesc anticipat!

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Sun Nov 23, 2014 6:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu stiu ce poate fi dar eu as incerca si cu unguent asocilin , rau (daca mai apare) nu le face


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Mon Nov 24, 2014 1:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Asocilin direct pe rana, de doua ori pe zi si Furanol2 sau Furapond.Daca nu gasesti, suna-ma ca-ti dau eu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Mon Nov 24, 2014 10:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
multumesc Catalin,nu mai am la ce sa folosesc ca au murit si ultimii 3 .

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 9:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Poate dai mai multe detalii in sensul in care ne spui daca ii aveai pe toti in acelasi bazin, parametrii apa si cat de stabili au fost, cum a evoluat boala, in ce zona a corpului aparea de obicei (numai pe cap?).
Eu salvam cateodata puii de ancistrus care se sugeau la burta, si pe cei mari care nu se simteau OK mutandu-i in alt bazin cu plante si apa veche dar stabila.
Ai spus ca ai folosit de toate dar nimic nu a mers. Baktopur este de doua feluri. De care ai folosit? Formolul este foarte posibil sa ii fi omorat pe cei care aveau deja rana prezenta.
Ancistrusul este destul de sensibil la schimbarea brusca a parametrilor apei. Asa ca daca "te-ai jucat" cu multe substante este foarte posibil sa fi facut mai mult rau decat bine. Sarea nu le face bine sub nicio forma nici de scurta durata nici de lunga durata.
Acum ce e facut este bun facut dar poate tragem niste concluzii.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 10:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
marea majoritate 95 % aveau acea pata de culoare alba pe cap,dupa cum se vede si din poze.Am avut si cateva exemplare care au facut pete albe pe corp sau pe inotatoare , li se destramau inotatoarele, faceau rana in locul respectiv si in cateva zile mureau.Atat discusii cat si ancistrusii i-am crescut de pui cu apa direct de la retea ,2 bazine sterile si unul semiplantat , schimburi saptamanale de 70-80%.Tratamentele NU le-am facut toate odata! cand vedeam unul sau mai multi ancistrusi cu acea pata ii mutam intr-un acvariu carantina unde le faceam tratamentul dar in cateva zile mureau, orice solutie as fi folosit.Aveam in jur de 200 de ancistrusi (pui , juvenili si maturi) in cele 3 bazine. Am folosit Baktopur direct, pastile.Nu m-am gandit la Asocilin sa-i fi dat direct pe rana dar acum e prea tarziu.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Tue Nov 25, 2014 10:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Mie mi se pare ca seamana cu herpesviroza care apare la crapi normali sau koi
http://www.ansvsa.ro/documente/admin/KH ... 2230ro.pdf
Poate ai tai au avut o sursa de infectare cu ceva asemanator specific ancistrusilor care s-a manifestat la toti in final.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Wed Nov 26, 2014 5:42 am 
Offline

Joined: Sun Oct 20, 2013 6:11 am
Posts: 8
Location: Timisoara
Ai verificat parametri apei? Amoniacul? La loricaride greu de tratat, dar din ce ai spus din sortimentele folosite mai nimic nu a fost potrivit nici macar pentru a incerca! La o loricarida niciodata nu o vei trata in bai, eventual o vei omora! Ancistrusul eate un peste sensibil la schimburile mari si dese de apa!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Thu Nov 27, 2014 12:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
dadanel85 wrote:
marea majoritate 95 % aveau acea pata de culoare alba pe cap,dupa cum se vede si din poze.Am avut si cateva exemplare care au facut pete albe pe corp sau pe inotatoare , li se destramau inotatoarele, faceau rana in locul respectiv si in cateva zile mureau.Atat discusii cat si ancistrusii i-am crescut de pui cu apa direct de la retea ,2 bazine sterile si unul semiplantat , schimburi saptamanale de 70-80%.Tratamentele NU le-am facut toate odata! cand vedeam unul sau mai multi ancistrusi cu acea pata ii mutam intr-un acvariu carantina unde le faceam tratamentul dar in cateva zile mureau, orice solutie as fi folosit.Aveam in jur de 200 de ancistrusi (pui , juvenili si maturi) in cele 3 bazine. Am folosit Baktopur direct, pastile.Nu m-am gandit la Asocilin sa-i fi dat direct pe rana dar acum e prea tarziu.


Pare sa fi fost o infectie bacteriana la prima vedere. Daca Baktopur Direct n-a avut efect, erau sanse mici sa apuci sa folosesti un antibiotic eficient la cum evolua boala. A intervenit ceva nou sau modificari(hrana, pesti noi, mutari, probleme filtreu etc) inainte sa izbucneasca boala? Pe ce perioada s-a intins toata povestea?


tmdarko wrote:
La o loricarida niciodata nu o vei trata in bai, eventual o vei omora! Ancistrusul eate un peste sensibil la schimburile mari si dese de apa!


Am tratat relativ recent o serie de pui in baie de lunga durata...cu succes. Nici la schimburile de apa nu mi se pare a fi sensibil cat timp apa e curata. In schimb sunt mai putin toleranti la toxine/tratamente(sulfat de cupru in special) decat multi alti pesti.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: boala ancistrusi
PostPosted: Thu Nov 27, 2014 8:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Primele cazuri au aparut prin luna iulie cand mi-au murit 2 perechi cu tot cu pui(nu stiu cati or fi fost)erau toti intr-un bazin de reproducere, fara alti pesti.De atunci tot am gasit cate unul, doi cu aceste semne de boala si am incercat toate tratamentele enumerate mai sus,pana mi-au murit toti si nu am mai avut pe ce sa fac experimente.Nu au fost modificari in acvarii (plante ,pesti,decoruri noi) si chiar nu imi dau seama de la ce a izbucnit aceasta boala si de ce s-a manifestat numai la ancistrusi si nu a afectat in nici un fel discusii , cori , scalarii , sae, neonii . Greseala mea pe care o recunosc e ca am folosit aceleasi instrumente in toate acvariile si am raspandit boala.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group