It is currently Thu Mar 28, 2024 11:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Icre albe
PostPosted: Wed Apr 06, 2016 8:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Jun 16, 2012 1:33 pm
Posts: 58
Location: Cluj-Napoca
Salutare, as vrea sa cer si eu cateva pareri in legatura cu urmatoarea problema. Este vb de 3 perechi de discusi,pe care i-am inmultit pana acum vreo 4 luni fara nici un fel de problema, acum in schimb, dupa depunere, la circa 24 ore icrele ba se albesc, ba apare o pelicula albicioasa pe ele. Perechile sunt tinute in cuburi sterile de 70 L respectiv 120L, temperatura la apa 28 grade, filtrarea apei se face prin burete bolborisitor, ph 5-6. gh 3. Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat, cu o parere? Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe
PostPosted: Thu Apr 07, 2016 7:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Pot fi o multime de probleme:
1. apa, daca este direct din reteaua orasului este foarte posibil sa fie tratata mai agresiv primavara pentru reducerea turbiditatii. Pentru asta macar o filtrare prin carbune activ te poate ajuta iar daca ai osmoza si mai bine.
2. te-ai pricopsit cu ceva infuzori si fungi, si trebuie sa faci niste tratamente la pesti si ceva schimburi mai masive de apa si in plus o curatenie exemplara a acvariului si a filtrelor.
3. poate nu ai lasat perechile sa mai si respire o perioada dupa ce au ridicat mai multe serii de pui.

Sigur mai pot fi si alte probleme pe care o sa le gaseasca colegii de forum.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe
PostPosted: Thu Apr 07, 2016 9:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Pot fi si perechile de vina dar si apa.Nu ai ce sa faci in principiu, decat sa ai rabdare.Am avut o pereche de Sun Merah care 20 de depuneri nu au scos un pui de am zis ca masculul este steril.A 21 a oara eu scos 100 de pui.Oricum icrele trebuiesc tratate contra fungilor cu albastru de metilen sau antifungic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe
PostPosted: Thu Apr 07, 2016 8:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Jun 16, 2012 1:33 pm
Posts: 58
Location: Cluj-Napoca
Cand ar fi cel mai indicat sa tratez apa, inainte de a depune, sau dupa depunere? Intreb pt ca inca nu am avut de a face cu o astfel de problema. Pt albastrul de metilen care ar fi dozajul, ma refer la 10 L apa? Mersi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe
PostPosted: Thu Apr 07, 2016 8:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Apa o tratezi prin carbune activ inainte sa o pui in acvariu indiferent ca au depus sau nu au depus si vor depune.
Albastru de metilen se baga dupa ce au depus, iar ca dozaj eu pun cam 3 picaturi la un litru de apa dar nu este neaparat o regula si poti sa bagi si mai mult.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe
PostPosted: Fri Apr 08, 2016 12:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ce treaba are carbunele Septi?Ala il pui sa scoata clorul sau alte medicamente.Lasa carbunele activ.Albastru se pune pana se face apa albastra nu bleu.Nu se cunosc efecte la supradozaj.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe
PostPosted: Fri Apr 08, 2016 1:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
drdiscus wrote:
Ce treaba are carbunele Septi?Ala il pui sa scoata clorul sau alte medicamente.Lasa carbunele activ.


Are treaba si inca multa cu metalele grele si alte porcarii pe care le baga la statia de tratare a apei in apa sa o faca "potabila". Acesta era motivul din care i-am recomandat sa faca o filtrare/tratare a apei inainte sa o puna in acvariu. Din moment ce acum 4 luni scotea pui in aceeasi apa ma gandesc ca este "fenomenul de primavara" in care Dorel a uitat sa se mai opreasca din adaugarea de substante in apa. La Bv sigur pun de toate si le poti vedea si pe buletinele de analiza de la compania furnizoare.

Daca esti curios baga un ochi aici
https://www.apabrasov.ro/ro/servicii/mo ... i-potabile

("Pescaria" o am in Bod asa ca vezi la sectoarele exterioare.)

Banuiesc ca acelasi fenomen este cam in toata tara.
Ia de vezi si la Cluj si Zalau
http://www.casomes.ro/wp-content/upload ... e-Cluj.pdf
http://www.casomes.ro/wp-content/upload ... -Zalau.pdf

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe
PostPosted: Sun Apr 10, 2016 8:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Experimental poti scoate suportul cu icre separat sa vei daca eclozeaza si sa adaugi o solutie antifungica in apa din recipient. Nu uita de ventilare. Daca ai apa "de osmoza" sau distilata e si mai bine pentru ca se evita efectul eventualelor "toxine". In felul asta poti sa-ti dai seama daca masculul fecundeaza sau nu.

Posibil sa fie ce spune Septi, deoarece in multe zone din tara primavara se lasa cu surprize in ce priveste calitatea apei.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group