It is currently Thu Mar 28, 2024 11:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Filtrare acvariu 1750
PostPosted: Thu Jan 13, 2022 10:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Salut si bine v-am regasit.
Dupa o pauza de 3-4 ani se pare ca boala a recidivat si ma pregatesc sa ma apuc din nou de acvaristica.
Cum bazinele vechi erau prea mici pt ce vreau eu sa fac (cel mai mare avea doar 500 litri) am hotarat sa construiesc un nou bazin. Initial am vrut sa il fac de cca 3000 litri dar cum nu am gasit geam suficient de gros l-am micsorat cat de putin s-a putut avand in vedere ca geamul cel mai gros la care am avut acces a fost de 25 mm....asa ca in cele din urma a iesit un bazin de LXlXh = 1500x1200x1050 (volum real cca 1700-1800 litri).
Pentru a putea intra in acest bazin sa fac curat voi crea cite o ''treapta'' pe doua dintre laturi. In aceste treapte voi construi un fel de filtru intern pentru filtrarea biologica a bazinului in care voi introduce cca 130-150 litri de material filtrant ( cca 30 litri siporax, matrix si alte materiale de ''firma'' ramase de la vechile acvarii si inca 100-120 litri de roca vulcanica si piatra ponce). Ideea este ca in acest ''filtru biologoc'' va trebui sa imping apa prefiltrata mecanic de 2 filtre externe. M-am tot uitat pe la specificatiile filtrelor externe si dupa ce am analizat modurile constructive si debitele a ramas sa ma decid intre Eheim 2080 si Fluval FX6. Ar mai fi fost si Eheim 2262 care se potrivea ca debit dar cum pe mine ma intereseaza ca aceste canistre sa faca mai ales filtrare mecanica l-am eliminat deoarece stiu ca e greu de curatat si deasemenea pare greu sa il adaptezi pt filtrare mecanica.
Am mai avut EHEIM 2080 dar nu am mai folosit Fluval FX6 insa la prima vedere folosindu-l cu materialele din dotare pare numai bun sa faca exact ce imi doresc eu sa faca. Voi ce parere aveti? Ce ma sfatuiti sa aleg pentru acest proiect? A avut cineva ambele filtre?
Deasemenea sunt deschis si la alte sugestii de canistre care sa plimbe multa apa si care sa poata fi adaptate sa faca o filtrare mecanica buna si care sa nu se strice (curga) considerandu-se ca voi umbla in ele mult mai des decat daca le-as folosi pt filtrare biologica (probabil o data la o luna sau doua...depinde cat de repede se colmateaza materialul filtrant).

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare acvariu 1750
PostPosted: Thu Feb 10, 2022 1:17 am 
Offline

Joined: Sat Dec 25, 2010 12:15 am
Posts: 9
Location: Targu Jiu
Așteptăm cu nerăbdare să ne mai încânți și cu alte detalii și sper că își vor da drumul și ceilalți grei ai discusăriei, clubul merită oricând o gură de aer proaspăt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare acvariu 1750
PostPosted: Sat Feb 12, 2022 3:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Bine ai revenit Dragos!
Inteleg ca ai multe materiale filtrante pe stoc si vrei sa le folosesti. Dar, poate dai un ochi si peste posibilitatea folosirii unui HMF2.0 cum l-au denumit oamenii astia: https://fish2water.com/hamburg-matten-filter.php
Si mie imi plac chestiile complicate si le folosesc dar, daca cantaresti avantajele(totul in acvariu- nu are pe unde sa mai pice apa, curent folosit mai putin, usor de curatat...).Citeste toate informatiile de pe site-uri, s-ar putea sa fie mai bine cand tragi linie. Cred ca poti sa mai pui si din materialele filtrante de le ai deja in spatele buretilor.
http://www.swisstropicals.com/library/s ... oret-foam/

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare acvariu 1750
PostPosted: Wed Feb 16, 2022 7:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Salutare,

Intre timp s-au mai schimbat niste lucruri. Am renuntat la filtrul intern si voi merge pentru inceput pe filtre externe. Astfel voi pune un Eheim 2080, un Fluval FX6 si un Serafil bioactive 400. In total vor fi cca 25 litri de siporax in aceste 3 filtre. Daca nu va fi suficient voi face un sump. Am lipit bazinul acum 3-4 saptamani si acum sta la ciclat cu doar 30-40 cm de apa in el deoarece siliconul inca nu s-a intarit complet....asa ca m-am gandit sa impusc 2 iepuri deodata....sa il las sa se si intareasca in voie dar sa il si ciclez in acelasi timp:))
Referitor la filtrare eu am invatat un lucru...raspunsul la intrebarea: Cat de mult material filtrant trebuie pt filtrarea unui acvariu? Este.....CAT DE MULT!!!!!.
Targetul este sa bag apa cu nitrati iar in cateva zile sa se transforme in apa fara nitrati (se poate fara plante si fara adaos de otet sau alte chestii complicate daca filtrarea este nesimtita...am obtinut eu asta in trecut la mai multe bazine). Deasemenea cand filtrarea este mult supradimensionata nu e nevoie sa cureti canistrele sau filtrul niciodata (valabil daca nu pui vata de perlon sa bureti in filtre). Am avut canistre in care umblam la 1-2-3 ani doar ca nu aveam ce face.
Chestia cu materialele filtrante care fac minuni in cantitati mici.....eu nu o cred.....chiar daca poate merge in anumite conditii totul se poate destabiliza usor. E doar parerea mea....decat putin si incredibil /minunat/magic de bun material filtrant de la producatorul x, mai bine muuuuult siporax sau alt material cu porozitate mare.....Povestile producatorilor de material filtrant trebuiesc citite cu scepticism .... toti mint/exagereaza....unii mai putin (gen Sera) iar altii incredibil de mult. Un test simplu la cilindrii pt filtrare bio e sa astupi cu degetul cilindrul pe o parte si sa sufli pe cealalta parte. Daca aerul trece usor inseamna ca va circula si apa usor, daca aerul nu trece...bacteriile nu au ce manca si deasemenea nu au oxigen deoarece apa cu oxigen si cu compusi ai azotului nu ajunge la ele sau ajunge doar la cele de pe suprafata exterioara iar in interior nu vor fi bacterii....e logic.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtrare acvariu 1750
PostPosted: Tue Mar 01, 2022 12:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Eu sunt convins ca va functiona fara probleme in configuratia asta. Eu am 2 acvarii: la unul sump mai complicat si la celalalt un filtru extern facut de mine dintr-o canistra d-aia de inox folosita la dedurizarea apei. La cel cu filtru extern nu ma stiu de el de niciun fel, in schimb la sump tot mai apar problemute: se imbacsesc buretii si imi creste nivelul pe acolo, ma mai lasa pompa de valuri ce agita materialul filtrant, mai vine o frunza la dintii overflow-ului si imi strica smecheria...
Sa ai spor si sa ne tii la curent!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group